הכת הדיפרנציאלית


רונן סנדר, 21/9/04
כלכלנים רואים באסכולות כלכליות תחליף מודרני לדת, כמו בדת כך ביחסם לאסכולה הכלכלית שבה דבקו, אין ביכולתם להבדיל בין אמת למשאלת לב. כך על פיינט (כ 550 סמ"ק) של בירה אמר מרצה שלי מהאוניברסיטה בסקוטלנד, מרצה שאיתו אני ביחסי ידידות עד היום.

דומה שכך הדבר גם בקרב חסידי השכר הדיפרנציאלי בקיבוצים. למרות שגם בין חסידי האסכולות הכלכליות יש רבים מונעים מאינטרס אישי ולא מאמונה כנה, הרי גם בדת השכר הדיפרנציאלי, כמטיף של איזו כת דתית הזויה שלא מאפשר לעובדות ורציונל החיים לבלבל אותו, פותח המטיף במסע הפחדה להוכיח כי כל הרעות הקיבוץ נבעו מחיים מופקרים ונצלניים של חברי קיבוץ עצלים. עד שעושה רושם שהמטיף מביט עמוקות במראה כדי לקבל השראה לכתיבתו. אחר כך הוא ממשיך ומהלך אימים בסיפור על חוב ענק של מאות מיליונים המאיים להטביע את הקיבוץ, חוב שכבר נמחק או ימחק בעתיד במסגרת הסדר הקיבוצים, בהתחשב בכושר ההחזר של הקיבוץ.

גם בקיבוץ נחשון אך לפני פחות משנה עסק צוות של חברי קיבוץ בהטפה לחברי הקיבוץ ושכנע אותם לתמוך במעבר למודל שכר משולב, מודל שידוע בתנועה כמנוף לשכנוע חברים קשי עורף להתפשר על שכר דיפרנציאלי. פתאום גילה הצוות שמודל השכר המשולב כלל לא מספק את הסחורה שאותה מכרו בחום ובהתלהבות לחברים. לכן, עכשיו מבקש הצוות ממזכירות הקיבוץ להביא להצבעת הקיבוץ הצעה חלופית, מעבר למודל רשת ביטחון, מודל שכידוע גם הוא לא זכה לתמיכה בשום מחקר רציני.

כמו אצל כל מטיפי הדת, גם אצל מטיפי השכר הדיפרנציאלי יש למסע האימים כמובן סוף טוב - אם אך יחזור הקיבוץ בתשובה וחבריו ילכו בדרך הישר לזרועות הדת החדשה, דת רשת הביטחון הדיפרנציאלי, כי אז תבוא הישועה על כולם. המטיף מתאר קיבוץ פורח רב-דורי הקולט חברים חדשים לרוב, יציבות כלכלית ואחווה חברתית לאחר המהפך, ממש גן עדן עלי אדמות. גם כאן הוא מתעלם מעובדות ומחקרים רבים המראים כי האמת בקיבוצי רשת הביטחון רחוקה מלהתאים לחזונו הורוד, העובדות אינן גורמות לו לייסורים קלים בכל הקשור לעתידם וביטחונם של המאמינים.

אנשי מקצוע המבינים דבר מה בניהול וכלכלה ושגם נוהגים לקרוא מחקרים מביטים בהשתאות על נהירה האי רציונאלית של חברי הקיבוץ אחרי השינויים. אולם רוב חברי הקיבוץ שאינם בוגרי בית ספר לניהול וכלכלה, וניסיונם בתחום בדרך כלל לא רב, ספק אם יש ביכולתם להבין באמת את המקור האמיתי של הבעיות הכלכליות בקיבוץ לפני שהם מושיטים את ראשם למען הבטחות חסרות בסיס.

בימים אלו שאחרי הסליחות, היה טוב אם החברים ילמדו מספר תפילות. לחברים רבים בקיבוצי רשת הביטחון זה כל מה שנותר.


הכותב בעל תואר שני בכלכלה חקלאית מאוניברסיטת אברדין, סקוטלנד.
לתגובות ואו שאלו מוזמנים לכתוב לדואר אלקטרוני: asway@netvision.net.ilלמאמרים אחרונים של רונן סנדר:
עוזי דיין איש אמיץ - 26.9.04
פיראטיות קיבוצית - 21.9.04

ארועים של המטה
מאמרים אחרונים
ידע לקיבוץ המתקדם
shitufi@tkz.co.il :ליאונרדו דה וינצ'י 13, 64733 | טל: 6925418 - 03 | פקס : 6925417 - 03 | דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט