משוט באגף המשימות - סוף דצמבר 2012
 
 

27.12.12

לכבוד

חברי הקיבוצים

אזרחי המדינה שאכפת להם

 

שבת שלום, 

משוט באגף המשימות - סוף דצמבר 2012

 

1.      סיכום מסע י"ב - 10-13/12/12

קיבלנו הדים חמים, מלאי תשבוחות על שביעות רצון עצומה בהצלחת המסע המורכב, בעל רכיבי סיכון חיים שהצליח לקיים "סמינר רעיוני" איכותי על פני נופיה המדהימים של אזורי ירוחם, מעלה עקרבים, גבול ירדן וערבה.

ללא צל, עם מעט מים, דיבשו בני י"ב כ-100 ק"מ תוך ספיגת ערכי ליבה שיעודדו את הגיוס המשמעותי לצה"ל ולשנת שירות (כ-1,350 משתתפים כולל מלווים).

תודה לכולם ובמיוחד למדריכי מחזור י"ב ולכל מי שנטל חלק במסע זה (מכתבי תודות מצ"ב), תגובות מצורפות.

 

2.      "כנס שדרות לחברה" - 19.12.12

לפני שלוש שנים זכה אגף המשימות בפרס "כנס שדרות" על תרומתו לביטחון החברתי, השנה זכה ידידנו מישאל חירוג שעשה רבות בהנחיית קבוצות בעיירות פיתוח ועמד בראש חבורת המנחים "סוד ושיח" העובדת עימנו.

בדברי השנה בפני צעירי "כנס שדרות" איתגרתי את נושא היציאה לשנת שירות והמאבק על יצירת התיישבות של יהודים לאורך גבול מצרים הריק (250 ק"מ) בין ניצנה לאילת, הצעתי לבחון את הקמת היאחזות כדגם מכין ומכשיר להתיישבות במקומות שכף רגלו של אף מתיישב יהודי עדיין לא דרכה, - ראיתי את הברק בעיניים של הצעירים והבנתי שיש כאן משמעות עצומה גם לחידוש פני הנח"ל וגם משימה להתיישבות אמיתית שנדרשת היום יותר מאי פעם (איזכור מהעיתונות מצורף בסוף).

 

3.      דיון ובחירת חזון לחינוך ע"י שיח ברשתות - יתבצע בינואר 2013

במטרה להקפיץ את החינוך לראש השיח הציבורי - במיוחד בעת בחירות - אנחנו שותפים בפרויקט שמהותו הקמת אתר אינטרנט שמזמין אליו את כל אזרחי המדינה וחברי הקיבוצים בפרט על מנת לגבש יחד חזון חינוכי למדינת ישראל דבר שלא נעשה בארץ מעולם.

תהליך גיבוש החזון ייעשה בכמה שלבים, מניסוח נושאים לדיון, דרך דיוני שולחנות עגולים שייערכו בתוך האתר ועד לגיבוש החזון על ידי בחירה. כל הפרטים נמצאים באתר, שנמצא בשלבי הקמה סופיים. שותפים כ-30 גופים כמו תנועת המושבים, השוה"צ, הצופים, מרכז השלטון המקומי, התאחדות הסטודנטים, החברה למתנ"סים, איגוד לשכות המסחר, התאחדות התעשיינים, תנועת המורים ועוד ועוד, ניסוח החזון בשש נקודות עיקריות שבחרנו לאחר דיונים רבים בינינו הן:

1."מדידה והערכה", 2. "עוז לתמורה", 3. "מעמד המורה", 4. "חינוך ערכי", 5. "לימודי ליבה", 6. "אוטונומיה ניהולית ופדגוגית בביה"ס".

שלבי העבודה המשותפת הם:

שלב א' - דיון פתוח ורחב ברשתות.

שלב ב' - בחירה ע"י הצבעה ברשתות.

שלב ג' - ניסוח חמישה משפטים נבחרים בכל סעיף ברשתות.

היעד הבא

העברת הנושאים והתכנים שניבחרו לדיון במוסדות המדינה ובגופי חינוך פעילים - אנו מתכוונים בקטעים המתחברים לחינוך הקיבוצי והמרחב הכפרי להיפגש עם מחלקת החינוך ויחדיו לגבש הצעות לדיון במוסדות התנועה.

 

4.      הקונגרס הציבורי למו"מ בכיכר הבימה - בימי שישי שבת 28-29/12/12

אנו שותפים לנסיון מעניין שמטרתו להפגיש אזרחים מישויות שונות שנמצאות במאבק "זה עם זאת" על זכויות לאומיות, במטרה לנסות ולהגיע להסכמות, ההיסטוריה הוכיחה שלחץ מלמטה ויצירת קצוות של פעולה מאפשרים לפוליטקאים לעשות משהו עד ליצירת חוזי שלום אמיתיים - ברי קיימא!

(מצורף קישור להזמנה).

 

5.      תודה למתנדבי מבצע "עמוד ענן"

קצת באיחור (היינו בהכנות ובביצוע מסע י"ב ש"זז" עקב המבצע מגבול מצרים (מערב) לגבול ירדן (מזרח)) הוצאנו מכתבי תודה לאלפי מתנדבים שנרשמו באגף המשימות בחמ"ל שניפתח בתיאום עם "פיקוד העורף" ומערכת "רח"ל" לשעת חירום. אנו שומרים עימם על קשר, באם שוב נאלץ לפעול במשימה זאת. (מצורף לינק קישור למכתב).

 

6.      על סדר שולחן העבודה באגף המשימות:

1.      מימוש בדיקת היתכנות לרפסודיית קיץ 2013 בין אילת לעקבה בסיוע המשרד לשת"פ אזורי בממשלת ישראל, חצר המלכות בעמן, עיריית אילת, מועצות אזוריות וגורמים פרטיים בעלי עניין.

2.      הכנות לכנס ארצי של משרתי שנת השירות (13.2) בנושאי בניית החזון החינוכי הלאומי והקיבוצי.

3.      אישור מזכירות התנועה למסמך הבנות עם ת. הנוער בנושאי שנת השירות שלאחר מספר פגישות וחילוקי דעות סוכם בחיוב ובהסכמה על ידי כולם. שיהיה במזל !!

4.      יצירת צוות בין משרדי ברמה הלאומית להקמת היאחזות בקיץ הבא: - צבא, רוה"מ, בטחון, חט' להתיישבות, חקלאות ועוד.

5.      סיום הבדיקות לקראת הדיון במזכירות התנועה על קבלת קיבוץ "שומרי השלום" בדימונה לחברות בתנועה ("הכושים העבריים").

6.      סיום סיכומי מסע י"ב השנה והוצאת לקחים ופעולות לקראת מסע י"ב בדצמבר 2013 למדריכים ולרכזי הנוער במטרה להתחיל כבר עכשיו בהכנות.

7.      בחינת סידרי הבטחון החדשים ביהודה ושומרון בעקבות סימני פריצת "אינתיפאדה שלישית" – על מנת להאבק על המשך הפגישות וזריעת זרעי שלום כמו "פיצוחים" משותפים, סיוע בעבודות חקלאיות ועוד.

8.      המשך בחינת הקמת עמותה לפעולות האגף כמענה רעיוני ואירגוני שיאפשר פריצת דרך והעצמה מעשית ואיכותית.

9.      סיוע לקיבוצים הקולטים "גרעיני צבר" במאבקם להסדרת תנאים כלכליים שיאפשרו את המשך הפעולה הבכורה.

10.  פיתוח הרשת הדנה ביצירת חזון חינוכי ושת"פ עם גורמי החינוך במרחב הכפרי.

11.  בחינת כלים מעשיים (מילגות) לעידוד צעירים להצטרף לשירות במגזר הציבורי הקורס במדינה.

 

7.      תגובות מכתבים - ומדדים לפעולה

האתר שלנו מלא בבקשות, הצעות, הארות, הערות ודרישה לקום ולעשות. אנו צוות קטן, מאד משימתי וממוקד, הבודק יום, יום, שעה, שעה, מה כן ומה לא ומבחין בין "הדחוף לחשוב", בין "תפל לעיקר", בין "עושים למדברים בלבד" ועוד ועוד, על כל שעה על כל יום יש 3-4 פעולות שונות, אין ביכולתנו לעשות הכל ואנו בוחרים על פי המדדים הבאים:

1.      בהתאם למדיניות התנועה הקיבוצית ואגף המשימות בפרט.

2.      במקום שאין מדינה ואין אף גורם אחר שיהיה אחראי.

3.      במקום שיש מצוקה אמיתית - של רעב, צמאון, עוני.

4.      במקום שאדם נאבק על כבודו וחירותו.

מעניין לקרוא בקשה אחת מתוך מאות המתקבלות במשרדי האגף:

האם זה תפקידנו? -לא אדע !!

 

שימו לב  ורישמו ביומנים!

 

רפסודיית 2013 תערך בתאריכי הללו:

א.      מחזור ראשון - 23-24-25/7/13 - ימי שלישי, רביעי, חמישי בשבוע.

ב.      מחזור שני - 28-29-30/7/13 - ימי ראשון, שני, שלישי בשבוע.

 

מסע י"ב בחופשת חנוכה דצמבר 2013

1-2-3-4/12/13  ימי ראשון, שני, שלישי, רביעי בשבוע.

 

תגובות וקטעי עיתונות

 

"מזל שיש פלאפון" - מתוך עיתון ידיעות קיבוץ - 20.12.12

 

ביום חמישי שעבר סיימו 1,200 תלמידי י"ב מקיבוצים וממושבים מסע אתגרי בנגב, שארגן עבורם אגף המשימות. מפגשים וחוויות אין-ספור היו בארבעת ימי המסע. הנה שניים מייצגים.

הראשון - ממעלה עקרבים. 12:00 בצהריים. 1,200 בני י"ב יורדים לאט-לאט במעבר המסוכן ביותר במדינת ישראל - מעלה עקרבים. השמש מעל. כולם יושבים בחצי גורן עם גאווה עצומה בלב. מחכים לבואו של האלוף. יואל מרשק, מפקד המסע, מביט בשעונו. "עוד רגע האלוף אמור להגיע...", מרים טלפון לרל"ש שנמצא במסוק עם האלוף: "למה אתה לא פה? עוד רגע בני י"ב ממשיכים מזרחה לגבול ירדן". רס"ן בני עונה: "עוד רגע נוחתים בעין-יהב". יואל: "השתגעת? ייקח לך חצי שעה להיכנס לשטח עם רכב שטח, בוא תנחת ישירות אצלנו". הרל"ש מבקש את נקודת הציון, יואל מייד נותן לו: 200 מטרים מבני י"ב היושבים וממתינים. לא עוברות שתי דקות והמסוק נראה באוויר. הנוער קם ומריע למסוק, המתקרב ונוחת 200 מטרים מהם. מרשק שולח את ג'יפ הליווי שייקח את האלוף מהמסוק לנקודת המפגש. האלוף, טל רוסו, יורד מהמסוק, מחווה תנועת ביטול כלפי נהג הג'יפ והולך רגלית עד לבני י"ב. חיבוק אמיץ עם מרשק. הוא לוקח את המיקרופון ומציג את עצמו: "בן חולתה, בוגר שנת שירות, שעומד גאה לפני מחזור י"ב, לשאת דברים". בשוך המהומה אמר יואל שמזל שיש פלאפון בעולם, כי הטייס יכול היה לשנות את נקודת הנחיתה, ומזל שבני י"ב ירדו את מעלה-עקרבים ללא שום פגע בגופם, ושמסע י"ב לא רק עבר בשלום, אלא באופן איכותי ומרגש.

 

איך נפגשו רכז ועדת בטחון ובדואי בן י"ב שהצטרף? ו.... - "אורח בצריח"

 

והסיפור השני: ביום השני למסע הקימה חטיבה 188 תחנה לעידוד הגיוס לשריון, בעזרת טנק וצוות מלא שהוצב בתחתית של ירידת אופניים תלולה. רכז מחלקת הביטחון, יואב מרגלית, שסייע מאוד ביצירת התחנות הצבאיות במסע, עמד על הכביש וכיוון את הרוכבים לתחנה בצד הכביש.

לפתע הגיח זוג אופניים במהירות גבוהה. יואב התייצב מולו בכל גופו כדי לבלום את ההידרדרות, והרוכב עף לתוך ידיו. שניהם נשכבו על הכביש, תוך שהרוכב נחבל בצורה קשה. למקום הוזעק רופא שטיפל בו וייצב את מצבו לפני פינויו ל"סורוקה". למחרת כבר חזר הרוכב למסע. שמו של הרוכב הוא אחמד, מהכפר תל=שבע. גלעד שליט, שהשתתף ברכיבה ביום השני, הגיע על אופניו וליטף בהתרגשות את טנק המרכבה, שפגש לראשונה מאז חזר מהשבי.

הצוות הכניס אותו לטנק, ויואל מספר שראה בעיניו דמעות התרגשות. מרשק מסכם: השתתפותו של גלעד שליט במסע הייתה אות הוקרה לכל החברים והקיבוצים שתמכו, עודדו והטריפו את המדינה כולה על מנת שיחזור חי אל ביתו.

 

מסע י"ב. מפגשים וחוויות אין-ספור - עיתון "ידיעות קיבוץ"

 

בתשובה לחן יחזקאלי מראש הנקרה - "יואל אנא דבר!"

 

חן ידידי, ועוד כמוך שואלים מהו החזון של אגף המשימות ועוד מוסיפים שאלות כמו:

1.      כיצד ניתן לפעול עם אגף המשימות?

2.      מדוע אתם לא פועלים עם ערבי ארץ ישראל?

3.      מהו החזון של התנועה הקיבוצית?

4.      מי הוא המנהיג - האם אתה?

5.      האם אתה חוסם או מאפשר?

 

תשובתי קצרה מאד וענינית - לטעמי.

1.      מוגש לך בזאת שוב חזון אגף המשימות אשר נקבע לפני כחמש שנים ומותאם משנה לשנה, אנו האגף היחיד שיש לו חזון, ועל פיו אנו פועלים.

2.      אתה חן, מכיר את רבי השיח אשר אנו יוצרים גם כאשר הנהגות לא רואות יפה ומגבות, זאת עכשיו אנו פותחים בשיח על החינוך.

3.      אין לנו משאבים כספיים ולכן 90% מהפעילות אותם אנו יוזמים או משתפים פעולה עם אחרים הם בהתנדבות.

4.      לחשוב עלי שאני "חוסם" זה כאילו לומר ש"השמש זורחת במערב", אולי תגיד "זהיר", "מהלך בין הטיפות", "מדלג מעל המוקשים", "פועל ממעוף השחף" ולא לשכוח שיש גם שאלות שאין להן תשובות - לחילופין יש יותר מתשובה אחת על אותה שאלה.

 

חזון עבודת אגף המשימות

פעילי האגף יפעלו במסגרת התנועה למימוש החזון באמצעות הקיבוצים ת.הנוער והקבוצות המשימתיות בכל רחבי הארץ:

1.         יעוד - חינוך ומאבק לשלום וביטחון, צדק ושוויון במדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית, תוך התמודדות בשסעים החברתיים, ויפעל בקרב צעירי המדינה בגילאי 15-35 להגשמת ערכי השיתוף הסולידריות והמשימתיות.

2.         ערכים - יעודד את החינוך להומניזם, סולידריות חברתית ודמוקרטיה, טיפול הערכים המכוננים של שיוויון, חירות, שותפות, צדק חברתי, דוגמא אישית, לקיחת אחריות ויחתור לצמצום פערים כלכליים וחברתיים במדינה בכלל ובקיבוץ בפרט.

3.         כיוון - יחזק את ההתיישבות השיתופית, הכפרית והעירונית, יסייע לצמיחה דמוגרפית ולעבודת תנועות הנוער בקיבוצים וביצירת מסגרות משימתיות שיתופיות חדשות בתנועה, בחברה ובמקומות העבודה (קואופרציה).

4.         דרך - יפעל בתוכו כרשת המטפחת קשרים בין מחלקות האגף והגופים החברתיים, יעודד יזמות בקרב שכבות האוכלוסייה בחברה הישראלית ושילוב חברי הקיבוצים בעשייה התנדבותית.

 

לסיום, אהבתי את דבריו של הרב קוק.

"צדיקים

לא נלחמים בחושך אלא מוסיפים אור

לא נלחמים ברשע אלא מוסיפים צדק

לא נלחמים בשנאה אלא מוסיפים אהבה"

 

מצטער! - אולי אין בינינו בכלל צדיקים - לידיעתך חן.

אני מצרף לך תגובה שקיבלתי לפני רגע על המשוט האחרון (מצורף) שים לב לגובה הציפיות מאיתנו - לא נוכל לכל !!

 

From: Arie Hess [mailto:aryehess@gmail.com]
Sent: Thursday, December 27, 2012 3:48 PM
To: אגף המשימות
Subject: Re: משוט באגף המשימות – סוף דצמבר 2012

 ליואל חברי וידידי היקר

הדו"ח השבועי של אגף המשימות מרשים ומרתק ואני נהנה כל פעם מחדש לעיין בו ולאני לומד מדו"חות אלה רבות. 

הערתי, בעיקר הנני למד שבתנועה הקיבוצית טמון פונטציאל לאומי ותנועתי עצום שאיננו בא למיצוי וביטוי.

 

מאד חבל לי שאגף המשימות והתנועה הקיבוצית איננו נרתם למשימות לאמיות אסטרטגיות פורצות דרך. 

אני שולח לעיונך מזכר ראשוני לחשיבה שלך ושל חברים נוספים הצעת חוק הקנטונים שיכול לשים את אגף המשימות והתנועה הקיבוצית חזק על המפה.

שבת שלום 

אריה הס 

 

From: Arie Hess [mailto:aryehess@gmail.com]
Sent: Thursday, December 27, 2012 3:48 PM
To: אגף המשימות
Subject: Re: משוט באגף המשימות – סוף דצמבר 2012

 

ליואל חברי וידידי היקר

הדו"ח השבועי של אגף המשימות מרשים ומרתק ואני נהנה כל פעם מחדש לעיין בו ולאני לומד מדו"חות אלה רבות. 

הערתי, בעיקר הנני למד שבתנועה הקיבוצית טמון פונטציאל לאומי ותנועתי עצום שאיננו בא למיצוי וביטוי.

 

מאד חבל לי שאגף המשימות והתנועה הקיבוצית איננו נרתם למשימות לאמיות אסטרטגיות פורצות דרך. 

אני שולח לעיונך מזכר ראשוני לחשיבה שלך ושל חברים נוספים הצעת חוק הקנטונים שיכול לשים את אגף המשימות והתנועה הקיבוצית חזק על המפה.

שבת שלום 

אריה הס 

 

 

From: אהרון ( עמוס ) [mailto:jewish85@gmail.com]
Sent: Wednesday, December 26, 2012 8:54 AM
To: אגף המשימות
Subject: Re: תודה ענק

 

שלום לידידי יואל מרשק.

נודע לי כי השבוע היתה יריית הפתיחה - טיל ראשון שיצא מעזה.

ונפל בדרום הארץ בשטח פתוח.

לא השגתי מידע יותר מפורט, אולם במידה וזה נכון, אזיי אני רוצה ביחד איתך להקים מערך הגנה אזורי מוכן מראש, כולל מחסנים עם מזון וציוד מוכן לשעת המבצע / המלחמה הבאה בדרום.

אם הנושא מעניין אותך אשמח אם תגיע למשרדנו בירושלים ונסכם על דרכי פעולה.

במידה ולא תוכל לשתף פעולה כבר מעכשיו למשימה זו, אאלץ לצאת לדרך לבד , וזה איני רוצה ! אני מעדיף שיתוף פעולה.

בכבוד רב

 

 

From: אבי אדרי [mailto:avied@amalnet.k12.il]
Sent: Sunday, December 16, 2012 11:02 AM
To: רונית אשכנזי
Cc: אגף המשימות; מתעב אבו אלקיעאן; סיהאם אבו עסא; גיאסר אבו סולב; אסמעיל אלעתמין
Subject: סיכום מסע יב'

 

רונית שלום וברכה,

מסע יב' בשלוב עם בני הקיבוצים ובני המושבים היה מסע שאחד התלמידים אמר " זהו מסע שכל תלמיד מהמגזר הבדואי חייב לעבור.." לא מעט קשיים היו בדרך , אך לסיכום היה מסע מוצלח מאוד.

יצאו מארבעה ביה"ס:

חורה השלום - 13 תלמ'

תל שבע א' - 5 תלמ'

תל שבע ב' - 1 תלמ'

תל שבע ג' - 10 תלמ'

התלמידים זכו למגוון רחב של פעילויות ערכיות וחברתיות:

קבוצות דיון בנושאים צה"ליים, תערוכת אמל"ח ותצוגת אש בביה"ס למ"כים

מפגש עם אישים במגזר הציבורי: ציפי ליבני, ראש עיריית ירוחם-מיכאל ביטון, שלי יחימוביץ, נפתלי בנט, אלוף פיקוד דרום טל רוסו, יאיר לפיד גלעד שליט ועוד.

תחנות עבודה ודיון: זכויות האזרח, עמותה להתנדבות, מאבק לשחרור השבויים והנעדרים, מאבק בגזענות , רשות למלחמה בסמים ואלכוהול

"עם אחד גיוס אחד" פורום לשוויון בנטל, ההתיישבות בערבה ועוד....

תוך כדי רכיבה על אופניים לאורך 87 ק"מ מירוחם ועד למושב נאות הכיכר , ותוך השתלבות עם בני המושבים ובני הקיבוצים בפעילות לאורך כל הארבעה ימים והלילות

תלמידי המגזר הבדואי מאוד נהנו מהכנסת האורחים של בני המושבים והקיבוצים ואף נוצרו קשרים אישיים

מנהלי ביה"ס ביקרו את תלמידיהם במהלך המסע והתרשמו מהפעילות ושביעות הרצון של התלמידים

המורים המלווים: ג'אבר, קאעיד, ג'יהאד ואחמד ראש הקבוצה עשו עבודה טובה מאוד ואחראית לאורך כל המסע ודאגו שהתלמידים יפיקו את המירב מהמסע

לסיום רוצה אני להודות למר יואל מרשק מאגף המשימות אשר הבין את החשיבות הרבה בשילוב המגזר הבדואי במסע זה וסייע רבות לקיומו,

בשמי ובשם התלמידים רוב תודות ויישר כח על עשייה חינוכית וציבורית מהמעלה הראשונה.

 

 

From: אבי אדרי [mailto:avied@amalnet.k12.il]
Sent: Monday, December 24, 2012 11:20 AM
To: 'dalmog@kairosec.com'
Cc: רונית אשכנזי; אגף המשימות
Subject: המגזר הבדואי ברשת עמל

 

דורן שלום וברכה

בהמשך לסיכום שנשלח אליך על הפעילות המוצלחת במסגרת מסע האופניים עם קבוצה מהמגזר הבדואי נשמח לקיים פגישה עם סמנכ"לית הרשת ומנהלת המינהל הפדגוגי ד"ר רונית אשכנזי ומר יואל מרשק מאגף המשימות של התנועה הקיבוצית

לגבי המשך שיתוף הפעולה ביננו כרגע עומד על הפרק פעילות לחציית הכנרת עם רפסודות ( השנה יתכן יציאה מאילת לעקבה)

שיתוף הפעולה בין תלמידנו מהמגזר הבדואי ובני הקיבוצים תורם רבות לשני הצדדים.

נשמח לקיים הפגישה בהקדם ע"מ להיערך יחד לקראת הפעילות הבאה

בתודה ובברכה

 

התנועה הקיבוצית תקים היאחזות נח"ל בהר חריף שבנגב

 

מאת: רמי שני, מערכת וואלה! חדשות

יום רביעי, 19 בדצמבר 2012, 18:55

 

ראש אגף המשימות בתנועה הקיבוצית, יואל מהרשק, הודיע היום (רביעי) כי התנועה פועלת להקמת היאחזות נח"ל לראשונה מזה 12 שנים באזור הר חריף שבנגב. מהרשק, יוזם הרעיון, הודיע על כך בכנס שדרות ספיר לחברה שננעל הערב. "זהו עוד אתגר לבני הנוער לקראת השירות הצבאי, מדובר באזור שבו כמעט אף אחד לא רוצה להתיישב, לאורך 250 קילומטרים, למרות שיש בו מים שניתן לנצל", הסביר מהרשק. הוא הדגיש כי התיישבות לאורך גבול מצרים בימים אלו היא חיונית בשל המצב הביטחוני השורר שם, וכי הדבר מחזיר את הנח"ל לייעודו המקורי של עיסוק בהגנה על הגבול ובהקמת ישובים. לדבריו, ההיאחזות צפויה לקום בחודש יולי הקרוב, ויהיו בה בשלב הראשון כ-50 אנשי נח"ל. היוזמה קיבלה את תמיכת משרד הביטחון ומשרד ראש הממשלה.

ארועים של המטה
מאמרים אחרונים
ידע לקיבוץ המתקדם
shitufi@tkz.co.il :ליאונרדו דה וינצ'י 13, 64733 | טל: 6925418 - 03 | פקס : 6925417 - 03 | דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט