בית השיטה ומביט החוצה בחחרדה....
הוספת תגובה לדף  ההגדה לבית דגניה א' - בשלל טיעונים מופרכים נעזרו אדריכלי ההפרטה בדגניה א' כדי להצדיק את חברת הפערים שיצרו, אך לא היה מופרך (ומשעשע) כטיעון שגור
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד וסין
נושא / כותרת  בית השיטה ומביט החוצה בחחרדה....
תוכן ההודעה:  הוייי דני דני, מי יטול קורה מבין עינך?
בתלמוד נאמר שלא עכבר גנב אלה החור גנב...מה המשמעות של משל זה?
אתה טוען כאן באיזה סיפור ארוך על הסטודנט של שנות השישים, ואני שואל אותך דני, מתי לאחרונה ישבה קופת הבית בחדר האוכל של יוטבתה, כול מי שרוצה ניגש ולוקח, רושם על פתק וזורק פנימה, מתי זה נגמר בדיוק? ואם היה מדוע נגמר?
דני אין הבדל בין מי שלוקח מהמקרר בחדר האוכל יותר ממה שהוא צורך למי שאוסף כרטיסים משומשים, תמיד היו, ותמיד יהיו כאלה שניצלו את תמימותה של השיטה, לא כולם כמוך דני, לא כולם, חבל אולי? ואולי טוב שלא כולם כמוך, חוסר הרצון להתחבר למה שקורה מחוץ לגדר, אפשרי אולי בפאתי דרום, בניתוק הנפלא של הערבה הדרומית, מסתבר שככול שאתה מתקרב למרכז זה נהיה קשה יותר.
לצערי גם אצלנו פעלה שיטת הכרטיסים, לא רק אצל הסטודנטים אלה אצל כלל החברים, כאשר היינו בודקים בסוף השנה רק את הסעיף הזה לבדו מול חבר זה או אחר, התוצאות היו לעתים מהממות, אבל איש לא טרח לגשת לאותו חבר ולשאול אותו, "אם כך מתי היה לך זמן לעבוד"?
לכן אני לא בא להצדיק חס ושלום גנבה, וזו גנבה מהקופה הציבורית, אבל אם תשאל למה הפרטות? אז הנה הסיבה להפרטות המתרחשות חדשות לבקרים גם בקיבוצים היותר שיתופיים, ראה מעגן מיכאל למשל, מסתבר שהקיבוץ לא הצליח לתקן את החולשות הקטנות שיש בנו כולנו, והסיפור שסיפרת אינו מחדש דבר, אגב גנב אחד אינו אומר שכל העיירה גנבים הם, ולהשליך על כלל בית השיטה של אז, שהיתה באמת פאר של קיבוץ, מפני שהיו בא גנב או שניים, לא נראה לך קצת מרחיק לכת?
מספיק לשמוע את אלבק שר את "נתנה תוקף"-הקלטת כאן עמי בסין- בכדי לדעת שבבית השיטה, קיבוץ ששילם מחיר נורא במלחמת יום כיפור, יש הרבה רוח, ולא רק גנב קטן אחד של שנות השישים המאוחרות...
אגב בשנות השישים יצאו כול כך מעט קיבוצניקים ללימודים, שאולי חשפת כאן מישהו...
שיהיה לך יום זכרון צרוב זכרונות כמו לכולנו, ובוודאי בבית השיטה, וחג עצמאות שמח.
נחת
עוזי
העתקת קישור