מודל השינוי = הונאת חברי הקיבוץ
הוספת תגובה לדף  ההגדה לבית דגניה א' - בשלל טיעונים מופרכים נעזרו אדריכלי ההפרטה בדגניה א' כדי להצדיק את חברת הפערים שיצרו, אך לא היה מופרך (ומשעשע) כטיעון שגור
שם הכותב:  אלי
נושא / כותרת  מודל השינוי = הונאת חברי הקיבוץ
תוכן ההודעה:  ההחלטה לעצור את תהליך שיוך הדירות יכולה לשמש כמנוף לעצירת מהלכים בלתי חוקיים אחרים, שהוחלט עליהם במה שמכונה הקיבוץ המתחדש.
נשאלת השאלה - מדוע אין רשות לקיבוצים לבצע שיוך דירות עד אשר יאשר הרשם רשמית את הפיכתם לקיבוצים מתחדש, ואילו פעולות בלתי חוקיות אחרות אינן נמנעות על ידי הרשם?
הונאה החברים אינה נעצרת בשיוך הדירות. יש לה השלכות חמורות על חיי היום יום של החברים. ההונאה מתנהלת במצגי שווא של הבטחות מצד יוזמי השינוי, יועצי השינוי וסוללות של עורכי דין להגנה מפני תביעות משפטיות מצד חברים מתנגדים (וכל זאת במימון כספי של החברים), והחמור בכל העניין הזה הוא שהתנועה מגבה אותם.
תקופת הביניים, בין ההחלטות בקיבוצים על השינוי לבין אישור הרשמי של הרשם, לאשר הפיכתם של הקיבוצים למתחדשים, נמשכת שנים, ומאפשרת להנהלות השינוי לפגוע בחברים, לעבור על חוק ולפסוח על שני הסעיפים: באופן רשמי להיחשב כקיבוצים שיתופיים ובפועל להתנהל כמתחדשים. הפגיעה באה לידי ביטוי בתחומים נרחבים: פגיעה בוותיקים בזכויות פנסיה מינימאליות, פגיעה במשפחות עם ילדים קטנים בערבות הדדית בחינוך. יצירת פערי שכר של מאות אחוזים ועוד...
אולם ההחלטה לעצור את תהליך שיוך הדירות יכולה להשמיט את הקרקע מתחת למובילי השינוי. ניתן ליזום תביעות הצהרתיות כנגד כל קיבוץ מתחדש בנפרד - הכל בהתאם לנסיבות, ולבקש סעד מביתי המשפט לשמור על זכויותיו החבר בתקופת הביניים.
אם אין אפשרות לבצע שיוך דירות, אז אין לגיטימציה לכל פעולה אחרת (כגון: שיוך נכסים יצרניים, שינוי ביחסי עבודה, שכר דפרנציאלי, גביית כספים במערכות החינוך ועוד...)
יש להיזהר ולא לפנות חלילה לבוררות של התנועה הקיבוצית. יש לפנות אך ורק לביתי המשפט. תביעה הצהרתית איננה יקרה יחסית, ניתן לדרוש מבימ"ש לחייב את הקיבוץ לממן את תביעת החברים.
העתקת קישור