שיתופאי - תאמין לי תיקים באפילה פשוטים לידך
הוספת תגובה לדף  העושר של שמיר - העושר הגדול של קיבוץ שמיר הושג עוד בהיותו שיתופי, הרבה לפני שעבר לשכר דיפרנציאלי. הדבר היחיד שעשתה ההפרטה היא חלוקה בלתי שווי
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד וסין
נושא / כותרת  שיתופאי - תאמין לי תיקים באפילה פשוטים לידך
תוכן ההודעה:  אני קורא אותך שיתופאי, צופן דה וינצ'י ותיקים באפלה אלה סיפורים פשוטים, מרוב הסתרות של העניין הפך העניין למשהו שצריך דמיון עשיר בכדי להבין אותו.
כנראה שרק דרומה לצומת חצבה מתרחשים דברים מעניינים, בהחלט.
תגיד לי שיתופאי יקר שלי, מה זה בדיוק עקרון שיש לעמוד עליו, להתבצר עליו, לוותר עליו, לשמור עליו? היכן אנחנו חיים? בעיני העקרון הכי חשוב הוא חירותו של האדם להחליט על חייו, אז אתה מספר לי סיפור שבו האדם הפשוט או הלא כול כך פשוט, כיפף את ראשו, וויתר על רצונותיו, וקיבל את "דין התנועה" וזה עלה לו הרבה כסף, נו מה אני אגיד לך, אם זה מה שהוא רוצה בחיים, להתכופף שוב ושוב, כל פעם שהמזכיר או הוועדה יחליטו שמה שהוא רוצה לעשות, "לא עומד בעקרונות", אז שיהיה בריא, זו בחירתו, אני לא רואה שום דבר חיובי בסיפור הזה, הרבה שלילה ושפלות רוח, חדווה בטח שלא, אגב אני צחקתי הרבה כשאני קורא את רונן סנדר דנן כשהוא כותב על שמיר המוצלחת בשיתופי ומחלקת את העושר לא שווה בדיפרנציאלי, אחת הבעיות היא להסביר למה הקיבוץ מצליח בדרך א' או ב', כמו שאלת מיליון הדולר, האם חטיבה 7 הגיע לתעלה ב 1967 בזכות גורודיש שמואל או למרות גורודיש שמואל, זה שאת ביצועיו ראינו 6 שנים לאחר מכן, זהו אותו האיש אגב....
אז מה, בואו נחפש את המטבע מתחת לפנס, את כול הקיבוצים שנחלצו מהמשבר הכלכלי העמוק בשיטה הדיפרנציאלית (מעל ל 100) נשים בצד, נגיד..., רק נגיד... שהם לא ניסו בשיטה השיתופית (מה בדיוק הם היו לפני השינוי? בשיטה האמריקאית? מדדו מרחקים ביארדים?).
עכשיו מתעסקים בעשירי המשתנים, מדוע הם שינו? שאלה מצויינת, והתשובה היא כ"כ פשוטה, בקיבוץ המתחדש, ניתן להעביר מיליוני שקלים (כן מיליונים) מחלוקה חופשית מתבזבזת (חשמל, מזון, טיפול בבגד, בריאות, חינוך משלים) לכיסו של החבר, הוא יחליט מה הוא עושה עם הכסף והזמן שלו, אז שוב ושוב מספרים לנו כאן, כמה קשה היא ה"חרות לנבור בפחי האשפה".
לידיעתכם, לרבים מהסמרטוטרים שמסתובבים בערי העולם עם עגלות סופרמרקט יש יותר כסף וחרות העשייה, וגם נבירה בפחי זבל היא עשייה, ותתפלאו כמה כסף עושים הסמרטוטרים ממה שאחרים זורקים לפחים, מלרבים מהקיבוצאים שאני מכיר.
אז שתהיה לכם חגיגה של ממש בחג החרות, תחשבו על זה, במיוחד אתה שיתופאי, מה בין התכופפות לעקרונות מול החרות לחיות עם קצת פחות עקרונות וקצת יותר חדווה.
עוזי
העתקת קישור