האם השורשים,כמו הלינה המשותפת, כל כך גרועים ?
הוספת תגובה לדף  מתנתקים מהשורשים - התנועה הקיבוצית משלימה בימינו מעגל חיים שלם: משלילת פרנסות האוויר בהן מאסו המייסדים - יוצרי דת העבודה ומקדשי עבודת האדמה -
שם הכותב:  חבר פשוט
מקום מגורים:  הלינה המשותפת
נושא / כותרת  האם השורשים,כמו הלינה המשותפת, כל כך גרועים ?
תוכן ההודעה:  בעידן בו יש מי שעושה הכל להשמצה ולהבאשה של כל מה שריח קיבוץ עולה ממנו אולי לא מיותר להביא עוד דעה על שורשינו בלינה המשותפת ועל תוצריה. דעה זו אמנם לא תזכה לפרס בשום מקום, לא פרס 'צפרדע הזהב' ולא פרס 'תירק ככל יכולתך על הקיבוץ שעזבת', ובכל זאת , הנה: "בשבוע שעבר הוקרן בערוץ 1 (במסגרת הסידרה 'הסיפור האמיתי') הסרט התעודי המרגש על אורי גיל, טייס הקרב שהיה הותיק מקבוצתו בחיל-האויר. הסרט - של הבמאי (והמרצה לתקשורת במיכללת נתניה) ד"ר אמיר הר-גיל. שם הסרט (אם לא שכחתי): 'בקצה השמים'.
ולעיקר: בסרט מסביר תת-אלוף (מיל.) אורי גיל (יליד 1943 בקיבוץ גבעת-חיים, שהתחיל לטוס בטייסת קרב ב-1964 ופרש לפני כשנתיים לאחר 41 שנים): המספר הגדול אבסולוטית של טייסים בני-קיבוץ עד לאחרונה, ושעורם הגבוה מקרב אוכלוסיית הקיבוצים יחסית לכלל האוכלוסייה בישראל - נובעים מתכונות אישיות שיסודן בחינוך הקיבוצי !
מנסח גיל את 'תובנתו' בערך כך: ילדי הקיבוץ שלא גרו בצמוד להוריהם, אלא בבתי ילדים (ואני משער שהוא מתייחס בעיקר ל'בני הלינה ה משותפת' שהיתה נהוגה אז ברוב הקיבוצים) - בשונה מילדי העיר הסמוכים לסמכות הישירה של הוריהם - פיתחו ב'אוירה הפחות סמכותית' בה גדלו, את יכולתם לאלתר, לייצר פתרונות מיידיים רלוונטיים לבעיות מיידיות ומשתנות שצצו בפניהם, ולהיות גם יותר 'יצירתיים', גם יותר גמישים, וגם יותר 'ישירים' למצבים המשתנים כל הזמן. אלה בדיוק התכונות העושות טייסים טובים אמר (אם הבנתי אותו היטב) אורי גיל. לעומתם - מי שגדלו באוירה של 'סמכות הורית' צמודה, נטו יותר לפתח נוקשות, פעילות בדפוסים קבועים, שיטתיות ו'מחזוריות' התנהגותית, ואולי גם רצון 'להיות בסדר' כלפי בעלי הסמכות ולרצות אותם - מה שלא מתאים לטייסים בכלל ולטייסי קרב הפועלים בתנאי מרחב וקצב בלתי רגילים 'על פני האדמה'.
אמר אז מי שהיה מפקד חיל האויר עזר וויצמן: יש יותר טייסים מגבעת ברנר ומאפיקים מאשר מתל-אביב". אבל אל ידאגו תומכי השינוי הדיפ' בקיבוצים ובאתר זה- גם עידן זה הולך ומסתיים בגבעת ברנר ואפיקים שהפריטו עצמם לדעת!
העתקת קישור