התרפקות פאטטית על העבר ה"מפואר" לא תשנה דבר
הוספת תגובה לדף  הרהורים חדשים על “אמיתות” ישנות - נראה שטבע האדם עוד לא מוכן לשינוי היסודי שהציע הקיבוץ בנושאים של חינוך משותף, שחרור האישה וחלוקה שווי
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד - סין
נושא / כותרת  התרפקות פאטטית על העבר ה"מפואר" לא תשנה דבר
תוכן ההודעה:  פלג מור מתרפק על העבר, ואפילו מוכן לעוות את האמת למענה, כול פעם שאני שומע על שחרור האישה בקיבוץ של פעם, עולה לי הסעיף, בדרך של אלימינציה, בחר פלג או העורך להכניס תמונה על עיסוק האישה בקיבוץ של פעם, משום מה לא הצליחה האישה בקיבוץ של פעם לפרוץ ממסגרות התעסוקה המסורתיות, ורובן הגדול עבדו בבתי הילדים, במטבח, במחסן הבגדים ובמכבסה, בהוראה ובגנים, מיוטן המבוטל פנו לעיסוקים שאינם בקבוצת עיסוקים זו.
צר לי פלג, אבל העובדה היא שדווקא עם השינוי ובגלל הצורך הדחוף להתפרנס, הנשים יצאו החוצה, והפכו למועסקות במה שהמשק יכול היה להציע, נכון אולי שאינן נהנות משכר אחיד, כמו התקציב, אבל היום הן חופשיות ומשוחררות הרבה יותר ממה שהעיסוקים המסורתיים איפשרו.
אינני מתווכח על בתי הילדים, אני תוצר של אחד כזה ואין לי טענות, לגבי האמנים, נכון, הסתובבתי לא מעט עם הוועדה לדירוג אמנים עם נפתלי מבארות יצחק, בשנות השבעים, ראיתי מאות אמנים בקיבוצים, שאומנותם פרנסתם, לצערי רובם לא התפרסמו מחוץ לקיבוץ, למה? כי לא היו צריכים למכור, לחיות מפרי עמלם, ראיתי ציירים שמחסן ענק איחסן ציורים שלהם שנפרשו על בדי ענק, ציירים שמעולם לא הציגו ולו תמונה אחת, אבל הקיבוץ נתן להם, והוועדה אישרה להם מיום עד שלושה ימים.
מכיוון שנשוי הייתי לאישה שהיא אמנית יוצאת מהכלל, אני מכיר את הנושא מקרוב, היא עבדה ועובדת עד היום, את התמונות, הפסיפסים והויטראז' מוכרת היא אחרי העבודה, אני ממש לא חושב שזה היה מעשה של "שחרור האמן" זה היה מצב של פינוק מיותר שלא דחף את האמן למכור, ומשום מה לא ראיתי שמייטב אמניה של ת"א והסביבה מפסיקים ליצור כי הם לא חיים בקיבוץ.
פלג מתעלם מהנושא העיקרי, עצמאות החבר, בדו"ח שקיבלנו על מעגן מיכאך, כותב אביב לשם, שבמעגן מיכאל יש 40 (א ר ב ע י ם ) ועדות, לא פחות ולא יותר, הבנתם את זה פלג וחבריו, 40 וועדות, מה קורה לחבר הבודד במצב הזה, כמה עצמאות יש לו.
אז פלג בתרם תספיד את הקיבוץ המתחדש, תאמין לי שבצורת החיים הזו, מגלה החבר שיש חיים בכלל לא רעים אחרי השינוי, והחברה מגלה שחוץ מחיתולים מלאים בצואת תינוקות, יש עוד כמה אלטרנטיבות בחיים.
אז שתצליחו שם במעוז
עוזי
העתקת קישור