איך הדברים התפתחו - לציפורה
הוספת תגובה לדף  בין פשרות להסדרים - בוויכוח על גובה חוב, ניתן להגיע לפשרה של "חצי – חצי". בוויכוח על שמירת שבת או אוכל כשר, קשה להגיע לפשרה כזו. אולי עדיף הסד
שם הכותב:  חבר מהמרכז
נושא / כותרת  איך הדברים התפתחו - לציפורה
תוכן ההודעה:  לחיים ציפורה יש את הקצב והזרימה שלהם. לא תמיד, או יותר נכון לומר תמיד לא, ידוע לנו את כל הצפונות המניעים והגורמים לתהליכים להתרחש ורב הנסתר על הנגלה למרות הידע הרב שאנחנו חושבים בחוסר צניעות משווע שיש לנו בידנו.

בסוגריים במכתבי הקודם, השערות לתהליכים שאולי יכולים להסביר את שהתרחש ומתרחש ויתרחש בתנועה הקיבוצית.

היכולת שלנו להבין תהליכים אלו מוגבלת ביותר.

קצת צניעות אני אומר כאן ולא בפעם הראשונה.

כל נסיון התערבות מלאכותי בתהליכים אלו שאינו זהיר דיו ומזלזל בצרכים ורצונות שבאים מהלב, סופו להתרסק אל מול המציאות החזקה יותר מכולנו.

המציאות בה אנו חיים היום בקיבוץ המתחדש (ואין קיבוץ שאינו מתחדש) אינה לא תוצר של יוזמה ומנהיגות שיתופית ס.ד. וגם לא של כישלון של חשיבה זו.

זו המציאות שהתוו חברי קיבוץ בדם ליבם, ממש כפי שיבשו את הביצות לפני מאה שנים.

הם יצרו מציאות זו לא בדיבורים אלא במעשים.

המציאות אליה התפתחו הדברים היא של שכר דיפרנציאלי, של הגדלת פערים ושל בעלות פרטית לצד בעלות ציבורית.

זו הדרך שההיסטוריה נתנה לה לנצח. בסופו של יום אם תבחני לאחור, תגלי שתמיד משום מה המנצחים בהיסטוריה הם גם אלו הנחשבים לטובים ולצודקים.

ואם את חשה כישלון בדרכך ומאשימה בכך את נתן טל וחבר מרעיו, הצעתי לך להתבונן במראה ןלבחון את הדברים בצורה יותר מעמיקה ואינטליגנטית עם מנהיגים שנרדמו בשמירה ולהם אחריות לקריסה, אחריות שמעולם לא לקחו על עצמם בשונה מדן חלוץ כדוגמה למי שכשל לאחרונה.
העתקת קישור