מפריטים את עצמנו לדעת. גם את שירותי-הרווחה
הוספת תגובה לדף  בין רוצה לצריך / לעשות את הדברים נכון (2) - חלוקת הטובין בין בני האדם היא שם המשחק ודורשת מהם מאמץ גדול. לא פעם הם מואסים בצורך להתאפק, שוברים את
שם הכותב:  גולש ותולש
נושא / כותרת  מפריטים את עצמנו לדעת. גם את שירותי-הרווחה
תוכן ההודעה:  בשקט ובלי דיון, הרווחה בישראל מופרטת [לקוח מ'וואלה! חדשות]
יום ראשון, 28 בינואר 20077:14 מאת: רותי סיני, הארץ:
הטיפול בבעלי מוגבלויות נמסר לגורמים עסקיים וכללי השוק - התחרות וההתייעלות, גורמים לנזקקים רבים לקבל טיפול פחות טוב.
לפני שילדה את בתה, למדה אלכסנדרה ברסקי כלכלה, מתמטיקה ואופנה באוקראינה. לאחר הלידה נכנסה לדיכאון כרוני קשה. כשעלתה לישראל, לפני 11 שנה, הכיר הביטוח הלאומי במחלתה וקבע לה נכות של 75%. מאז, בתקופות מסוימות הצליחה לעבוד, כדיילת מזון למשל, ובתקופות אחרות היתה מאושפזת.

לפני שנה הציע לה הביטוח הלאומי שירות שיקום תעסוקתי וקישר אותה עם "בדרך אחרת", עמותה המתמחה בהשמת אנשים עם מוגבלות במקומות עבודה. אחרי שהכירו את ברסקי, איבחנו והבינו את מגבלותיה, מצאו לה אנשי העמותה עבודה בחנות של רשת הביגוד "פוקס", וכיום היא עובדת ארבעה ימים בשבוע, ארבע שעות ביום.
המעסיק מרוצה וכך גם ברסקי. לדבריה, "אני כל החיים רוצה לעבוד, אבל יש לי מלחמה עם המחלה". העבודה שמצאו לה, התמיכה, הליווי הצמוד, הצילו אותה, היא אומרת.

זאב שפיר, מדריך תעסוקתי ב"בדרך אחרת", אומר שבדרך כלל לא רק שקשה למצוא מעסיקים המוכנים לקלוט עובדים עם מוגבלות, לעתים אף נדרשים ניסיונות חוזרים ונשנים עד שאדם נקלט בעבודה; לעתים פשוט נאלצים לוותר. אך בקרוב ישתנו חייהם של שפיר ושל שאר עובדי העמותות, וכן של ברסקי ושל אלפי הזכאים לסל השיקום.

נוסחת פלא להסדרת החברה הישראלית - שוק חופשי
בשנה שעברה הוציא הביטוח הלאומי מכרז לאספקת שיקום תעסוקתי. "בדרך אחרת" אמנם זכתה, אבל מעתה תצטרך להתחרות עם ארבעה זכיינים נוספים בכל אחד מהאזורים שבהם היא פועלת (בעוד שעד כה פעלו בתחום זה רק גופים בודדים). "מצאו נוסחת פלא להסדרת החברה הישראלית - שוק חופשי", אומר שפיר. במסגרת המכרז, קוצרה תקופת השיקום משנתיים ל-18 חודשים והתשלום בעבור כל חניך קוצץ ב-50%.

עד כה, ספקי השירות קיבלו תשלום בעבור כל חניך או חניכה שבהם טיפלו, בין אם הצליחו למצוא להם עבודה ובין אם לא. מעתה הם יתוגמלו לפי השמות ויקבלו בונוס של 400 עד 800 שקלים - רק אם ההשמה תצליח והחניך יתמיד בעבודה לפחות שלושה חודשים.

"חושבים ש'יכניסו לנו פלפל בתחתונים' אם נצטרך להתחרות. אבל האמת היא שכדי לשרוד ולהרוויח, הזכיינים יעשו קומבינות על גב החניכים עד כדי הזניית השירות, ויטפלו רק בחזקים שקל יותר להשים. החלשים יותר, אלה שלא 'מניבים', ייזנחו", אומר שפיר.

מכרז זה מצטרף לשורה ארוכה של מכרזים שנערכים בשנים האחרונות, במסגרת הליך מואץ להפרטת שירותים שבאופן מסורתי סופקו על ידי הממשלה - חינוך, שיכון, בריאות, תעסוקה ורווחה. לא רק שביצועם נמסר לגורמים חוץ-ממשלתיים, כלומר עמותות וחברות עסקיות, אלא שמחילים עליהם את כללי השוק החופשי, כלומר תחרות והתייעלות.

למעשה, רבים מהשירותים החברתיים שאותם המדינה מחויבת לספק מתוקף חוק - כבר הופרטו. זה כמעט 20 שנה מתנהל בישראל תהליך זוחל שבו המדינה והרשויות המקומיות מוסרים לעמותות ולחברות עסקיות את הטיפול בזקנים, במפגרים, בנכים, בילדים ובבני נוער בסיכון, בנשים מוכות. מתוך תקציב של 2.3 מיליארד שקלים לאספקת שירותי רווחה, 2 מיליארד מועברים לגורמים חוץ-ממשלתיים.

כך נוהגים גם גופים וארגונים ציבוריים שלכאורה טובת חבריהם או הפונים אליהם צריכה להיות נוכח פניהם, כאשר הם מעבירים את האחריות לידי חברות עסקיות (שהן לעיתים
'בבעלותם' הישירה או העקיפה), וכך יכולים למחוק את עלות הטיפול מספרי-התקציב והחשבונות שלהם, מחד, ובו-זמנית 'להרויח מהצד' � הם או בעלי-תפקידים בהם (דרך המשכורת). ארגון 'אהדה' לדוגמה, היה ארגון לעזרה עצמית ולהעצמה של הורים לבעלי צרכים מיוחדים בקיבוצים, והועבר לאחריות כספית ומינהלית של חברה עיסקית בבעלות התנועות הקיבוציות, בשם 'המרכז ליעוץ ולשיקום של התנועה הקיבוצית בע"מ'. לשם איסוף תרומות הם 'עמותה' ומלכ"ר. לעבודה השוטפת ותשלום שכר ליו"ר הארגון הם חברה בע"מ. בהשראת אופנת ההפרטה - קמפיין פרסום במשרד האוצר משרתת ההפרטה קו אידיאולוגי, כמו גם רצון להוזיל את השירותים; במשרד הרווחה היא משרתת אמונה שהממשלה אינה יודעת לנהל, שידיה כבולות על ידי ועדי עובדים וביורוקרטיה ושהעמותות מספקות, בדרך כלל, שירות גמיש יותר וטוב יותר.

"הואיל ושירותים רבים תמיד היו בידי גורמים חוץ-ממשלתיים, התהליך של הוצאתם מידי הממשלה התקיים כמעט בלא התנגדות. אומר קטן יוסי קטן, פרופסור (אמריטוס) לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב. "מה גם שהממשלה נשארה בתמונה, אמנם לא כספקית השירות אבל כמממנת ומפקחת", מוסיף קטן.

באחרונה, בהשראת אופנת ההפרטה, שכרו העמותות ומשרד הרווחה את שירותיה של חברת פרסום גדולה כדי שתייעץ להם כיצד "לשווק" את ה'אומנה' ולהגדיל את מספר המשפחות שמוכנות לקלוט ילדים בסיכון.

ועל 'תכנית 'ויסקונסין' ('מהל"ב' ב'מכבסת המילים' הממשלתית), ש'הפריטה' את השמתם של מובטלים, במקום 'שירות-התעסוקה' הממשלתי, ועל התעמרותה במובטלים ש'נכבלו' אל 4 החברות העסקיות שזכו במכרזים, אבל פתרון-תעסוקה ופרנסה אמיתי וארוך-טווח לא מצאו להם, כבר כתבו הררי-מילים.
העתקת קישור