לרעיון הקיבוץ ה'שיזורי' (ת.1 של מוטקה מהמזרח)
הוספת תגובה לדף  בין פשרות להסדרים - בוויכוח על גובה חוב, ניתן להגיע לפשרה של "חצי – חצי". בוויכוח על שמירת שבת או אוכל כשר, קשה להגיע לפשרה כזו. אולי עדיף הסד
שם הכותב:  שיתופאי
נושא / כותרת  לרעיון הקיבוץ ה'שיזורי' (ת.1 של מוטקה מהמזרח)
תוכן ההודעה:  1.הרעיון כבר בן יותר מ-15 שנים, ובמקורו ראיתי בו רעיון טוב לבחינה ולניסוי. (נדמה לי שהוגה הרעיון או מפרסמו אז היה 'צצה' שכתב לנו לא מזמן על 'עבודה מנוכרת' חעומת 'עבודה שהיא גם התחביב').
2.בעצם, הרעיון מתממש בימינו, מצד אחד - בדמות 'ההרחבות הקהילתיות' (תחת הכותרת המשפטית: 'אגודה שיתופית להתיישבות', שבה חברים גם תושבי ה'הרחבה' וגם שכניהם תושבי/חברי ה'אגודה שיתופית-קיבוץ'), ומן הצד השני - ע"י ההגדרה 'חבר בעצמאות כלכלית'.
3. דוגמה אחרת ל'קיבוץ בתוך ישוב שאיננו בדיוק קיבוץ' הם הקיבוצים העירוניים בבית-שמש, שדרות, ירושלים, מגדל-העמק ואחרים שפרחו כרגע מזכרוני.
4. כל אלה הם להערכתי נסיונות 'סטיכיים' (כתוצאה מ'התגלגלות' לא מכוונת לגמרי מראש, על-פי אילוצים ורעיונות 'אד-הוק') יותר משהם 'ניסויים מבוקרים ומפוקחים', שניתן להסיק בעקבותיהם מסקנות (או לפחות מסקנות-ביניים, נכון להיום ולעתיד הנראה לעין).
5. אינני יודע אם אחד
ממכוני-המחקר (באוניברסיטת-חיפה, ב'אפעל', ב'גבעת-חביבה', או בכל מקום אחר), או מי מהסוציולוגים שזהו תחום התמחותם, מתעד ומכין 'עבודה' מקיפה, מעמיקה ושיטתית על ה'תופעות' שהיו וישנן - של שילוב מי שחיים בצורת חיים יותר 'סולידרית' וקולקטיביסטית' בישוב/קהילה אחד/ת עם מי שחיים בצורת חיים פחות סולידרית ויותר ממוקדת באינטרסים של הפרט.
6. ישנן דוגמאות שכבר הוצגו כאן מן המציאות העכשווית 'בשטח'. סיפור 'מלכיה' שסופר בעתון 'הקיבוץ' לפני שבועות אחדים, וסיפור 'רבדים' מערוץ 2 בשבוע שעבר (שניהם מוצגים גם ב'אתר הקיבוצים', שנעשה יותר ויותר אוצר בלום של מידע ושל החלפת-דעות), הם רק שניים מן הסיפורים האמיתיים. ראוי להציגם, לצד 'אי-הצלחות למופת', אם נעשה פראפראזה מהגדרתו של מרטין בובר את הקיבוץ, כמו בכפר רופין, שספורו הוצג בעתונות ובאינטרנט השבוע, או 'יהל' שהוזכר גם הוא. יש גם 'הרחבות' ב'הסוללים', וב'משגב-עם' וב'גשר-הזיו', ובעוד מקומות. והנסיון של 'רביד' כמובן, ונדמה לי שגם 'שניר התחילו בערך כך. אולי כדאי שייעשה תעוד וסיכום-ביניים של ה'מצאי' ע"י עמיקם אוסם, ויוצג על גבי 'יריעה רחבה', עם נתונים, המחשות ומסקנות ? אני סקרן לדעת מה קורה, ומה ניתן ללמוד מזה. ש.
העתקת קישור