דרכו של המתחדש לאן - לעמיקם וחברים
הוספת תגובה לדף  תנועת העדר - בעוד התנועה האנושית הכללית מתפתחת לכל הכיוונים בו זמנית, מתאפיינת בריבוי פנים וגוונים, משתנה המבנה הפנימי של הקיבוצים רק בכיוון
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד וגם סין
נושא / כותרת  דרכו של המתחדש לאן - לעמיקם וחברים
תוכן ההודעה:  כותב עמיקם אוסם:
לכותבים למיניהם. הקיבוצים מחפשים את דרכם.
רעיון קהילת הרווחה השיתופית (כן השיתופית - למרות השם "קיבוץ מתחדש")הוא הרבה יותר מורכב ומעניין מאשר סתם "להיות דומים לעיר" בואו ונבנה אותו בחשיבה משותפת.
יישאר לנו זמן לכעוס. אין מה להתחיל מעכשיו".
צודק ולא צודק, המונח שהוא מעלה כאן "קהילת הרווחה השיתופית" נשמע מגניב, נהדר ואולי השם הכי מוצלח ששמעתי מעודי ל"מתחדש", אבל עמיקם ידידי מעמק הבננות, מה זה בדיוק החייה הזו? איך נכנסים לחברה הזו תושבי השכונה הקהילתית, ובכלל כמה אחוזים של שיתוף אתה רואה ברווחה שתיווצר?
אני רואה סביבי עוד ועוד קיבוצים מתחדשים, המשילים עוד ועוד ממסע הקיבוץ השיתופי מעליהם כרקדנית סטרפטיז בבר עפוף עשן....
אני רואה את איילת השחר שעברה את השינוי האחרון בדרך למושב ואת בית העמק, ושואל עצמי האם נישאר בקצה הדרך "קהילת רווחה שיתופית" ומתחזק אני בדעתי שלא זה מה שייקרה, מה שייקרה הוא התדרדרות ביחד הקיבוצי, השותפות תהיה על בסיס של כדאיות עסקית בלבד, רשת הבטחון לה כ"כ מייחלים ראשי המחנה, תתמוטט, ולא משנה אם מקורותיה יהיו המיסוי הפנימי (מעבר למיסי המדינה) או רווחי העסקים, כך או כך מדובר במיסוי על ההכנסה הפנויה של החבר שתופנה לטובת האוכלוסיה החלשה, בכדי שזה ייקרה מרצון, צריכה להיות לכידות גבוהה, זו לא תהיה במקום שבו רוב מוחלט יש לשכונה הקהילתית.
ייתכן ומספר קטן של קיבוצים מתחדשים, אולי יוכלו בסופה של הדרך לשאת את השם "קהילת רווחה שיתופית" אולי, איני יודע, מה שברור לי שרוב רובם של המתחדשים, נטשו את דרך הקיבוץ ולתמיד, אגב מי שמציע להוריד את השלט של קרן היסוד בכניסה לקיבוץ, כנראה ולא ביקר ברוב הקיבוצים לאחרונה, השלט בן 50 השנה כבר החליד והחליף אןתו שלט פשוט של מע"ץ.
והשם "קיבוץ" גם הוא יישאר כנראה בנוסף לשם הישוב עד שיעלם לאיטו בנבכי העבר, איש לא מוסיף את המונח "מושב" לפני אליפלט, משהו שאך טבעי היה לןמר לפני 20 שנה.
עוזי
העתקת קישור