לא נגעתי
הוספת תגובה לדף  תנועת העדר - בעוד התנועה האנושית הכללית מתפתחת לכל הכיוונים בו זמנית, מתאפיינת בריבוי פנים וגוונים, משתנה המבנה הפנימי של הקיבוצים רק בכיוון
שם הכותב:  חבר מהמרכז
נושא / כותרת  לא נגעתי
תוכן ההודעה:  אין עלי לצערי את הלם העתיד של טופלר וגם לא את הגל השלישי ומהפך העוצמה ולא כאוכל להביא ציטוטים, לכן רק אצטט את כותב המאמר עצמו פלג מור על מה אומר טופלר.

"חברת עתיד המצטיינת בריבוי ובגיוון היצע האפשרויות העומדות לבחירה בפני האדם בכל תחום שהוא ובשפע שלא ידענו כמותו בעבר. ואמנם, כעבור שלושים שנה התברר שצדק. כמעט אפשר לאפיין את האדם המודרני כ"האדם הבוחר". כל פעולה שאנו עושים מתחילה בבחירה של אפשרות אחת מתוך השפע הנגיש והזמין לנו בכל תחום, בניסיון למפות ולסנן את מה שמתאים ועונה לצרכינו מתוך היצע אדיר של מוצרים ושירותים שיכולנו לבחור גם בכל אחד מהם."

ו..

"חזונו של טופלר מבוסס על ביטול ההאחדה והאחידות ומעבר של החברה האנושית אל מה שהוא מכנה הרב שונות. את כל חיינו,להערכתו, יאפיינו מעתה והלאה הגיוון, ההתפצלות והריבוי, כאשר חופש הבחירה יינתן לאדם בכל תחום מתחומי חייו".

למה דומים שני הציטוטים האלו יותר לשיתופי או למתחדש?

ניתוח מהיר של הטקסטים מציף ערכים של העולם החדש עליהם מדבר טופלר, ערכים של חופש הבחירה, עצמאות, אחריות אישית, כיבוד השונות, הפרטיות, ויותר שפע.

כולם ערכים הבאים לידי ביטוי בקיבוץ המתחדש.

העולם הישן הוא עולם של עבדות אנשים לארגונים והוא מאופיין באחידות, בתלות האדם במערכות הגדולות, בצמצום אפשרויות הבחירה האישיות, ובמגוייסות האדם לא לעצמו אלא לארגון ולמדינה.

כולם ערכים שהקיבוץ המסורתי לא הצליח לגמרי להשתחרר מהם.

לכן המסורתי בצד הימני של הרצף והמתחדשים ברמות שונות משמאל.

מי שמחפש היום הגדרות אנטרופולוגיות על המתחדש שיקרא את פרופ' אורי לוויתן, רק הוא מסוגל להעמיד מחקר על השינוי בתוחלת החיים אחרי שנתיים של שינוי בלבד.

עם כל הכבוד...
העתקת קישור