חוששני שיש כאן כמה כשלים לוגיים
הוספת תגובה לדף  תנועת העדר - בעוד התנועה האנושית הכללית מתפתחת לכל הכיוונים בו זמנית, מתאפיינת בריבוי פנים וגוונים, משתנה המבנה הפנימי של הקיבוצים רק בכיוון
שם הכותב:  חבר מהמרכז
נושא / כותרת  חוששני שיש כאן כמה כשלים לוגיים
תוכן ההודעה:  1. למרות שאכן אלוין טופלר מדבר על הרב שונות והגיוון ההולך וגובר, הוא לא מדבר על חזרת מדינות לצורות השילטון הישנות. הוא לא חוזה ברב שונות שלו מדינות טוטליטריות וריכוזיות וגם לא מדינות גולאג קומוניסטיות כפי שהיה בעבר. הגיוון הוא בהתפתחות לכיוונים שונים ומשונים קדימה ולאו דווקה בהתפתחות לאחור. לדעת אלוין טופלר אנחנו צועדים קדימה בריצה אולי אף מהירה מידי.

2. הטרוניה שאצלינו זה לא קורא היא מוזרה ולא מובנת כלל.
א. הקיבוץ המסורתי אכן משתנה לקיבוץ המתחדש ובין הקיבוצים המתחדשים כנראה שתיווצר בהמשך שונות גדולה והם אינם מקשה אחת. וגם הקיבוצים השיתופיים אינם מקשה אחת (חצרים ומיצר כמשל)

ב.השינוי שחל בקיבוצים הינו לכיוון של יותר עצמאות, חופש, פרטיות וריבונות והוא תואם אחד לאחד את השינוי עליו מדבר טופלר.

ג. אם לא היו השיתופיים כועסים כל כך על השינוי וגם שמים מקלות בגלגלים אולי היה זורם חלק יותר ויוצר אף רב שונות גדולה יותר.

לסיכום: ממצב של מודל קיבוצי אחד על כ- 200 קיבוצים עברנו לשלושה מודלים מובהקים כאשר בתוך המודל השלישי מודל רשת הביטחון מתפתחת רב שונות מגוונת ומעניינת.

ממצב חד חד ערכי, יש לנו רצף מגוון וארוך של צורות קהילתיות שמה לעשות, הקיבוץ המסורתי יושב בצד אחד של הרצף ואין מי שבא לגוון ימינה ממנו את הרצף, אלא רק משמאל.

אולי בגלל שהערכים שמייצג הקיבוץ השיתופי הם הם הערכים של העולם הישן שלטענת טופלר העולם אנו נפרדים מהם.
העתקת קישור