למשה שכביץ (ת.19):שעור הגירושין בקיבוצים ו'בחוץ'
הוספת תגובה לדף  אף מילה על שיתופי - על מיסוד וספונטאניות * על זכויות וחובות * על משפחה פנימית וחיצונית * ועל תולדות הברבריות
שם הכותב:  סוקר וסופר
נושא / כותרת  למשה שכביץ (ת.19):שעור הגירושין בקיבוצים ו'בחוץ'
תוכן ההודעה:  יש לך, משה מ'משמרות' סטאטיסקה על שעור הזוגות שהתגרשו (נניח בשנה, או בעשור האחרון) בקיבוצים, לעומת שעורם באוכלוסייה של מי שאינם קיבוצניקים ? אני תמה על מה אתה מבסס את אמירתך. בימים אלה 'יוצא לדרך' מפקד האוכלוסין הכללי של הלשכה הממשלתית לסטאטיסטיקה (הנערך פעם ב'עשור'). את המידע הזה נוכל לקבל לאחר שיפורסמו הנתונים שיאספו במסגרתו ואת סיכומיהם. לפני זה - התרשמות שלך עשוייה להיות שונה משלי. למשל: 1. הכרתי לפני שנים לא מעטות חברים 'ממשמרות', שב'קריצה' היו מספרים לנו שלא תמיד אצלם יודעים מי הוא האבא של מי, ולכן הם נזהרים ב'זוגיות' שלהם...וכנ"ל לגבי שעור הגירושין בקיבוץ שלהם !
2. יש גורסין שזה נכון לגבי קיבוצים רבים, למרות שזה 'טואטא מתחת לשטיח', כי "לא נעים", ו"נשאר בבית פנימה". גם היו לזה השלכות על 'מקדמי מיסוי', 'הטבות בנייה' ושאר טובות-הנאה המותנות במספר 'משקי-הבית' או 'בתי-האב' בקיבוץ, קרי: משפחות, או לפחות - זוגות נשואים.
3. באחד הימים נפגשנו, חברים משכבר, בקיבוץ בחרותנו, ו'מין הון להון', סביב השולחן הארוך ש'חיברנו' משולחנות חדר-האוכל, ספר מישהו והכריז: "חבר'ה, נדמה לי שרק ס.ו. (אני)עדיין נשוי בינינו. כולנו כבר גרושים או לפחות 'פרודים'. הרי בקיבוץ זה כל-כך ופשוט לקבל דירה נפרדת כאשר מתגרשים או נפרדים..." ס.ו.
העתקת קישור