טעות גדולה
הוספת תגובה לדף  הצילו, תקנון! - תקנון הקיבוץ הוא לצנינים בעיני מי שלא רוצה קיבוץ כלל. זהו אויב מר שהוא מבקש לבטלו משום שהוא מגביל את כוחה של השררה ומחייב לשמור
שם הכותב:  עו"ד אדם אלבג
נושא / כותרת  טעות גדולה
תוכן ההודעה:  מי שחושב שלתקנון תפקיד מרכזי בחיי הקיבוץ טועה ומטעה. התקנון הוא בסך הכל מכשיר משפטי ולא תורה מסיני. הוא לא יציר הסכמות היסטוריות חגיגיות אלא יציר שפת פרקליטים עבשה ומשעממת, ולא במקרה. במרבית הקיבוצים מטרתו הראשונית של התקנון הייתה לאפשר פיקוח של המוסדות המיישבים (ניר שיתופי והתנועה המיישבת) על מתיישבים שקיבלו נכסים יצרניים, כדי למנוע השתלטות יחידים על הנכסים וכדי למנוע סחר בנכסים. לאחר ביסוס הקיבוץ, נשמט הכוח מהמערכת המרכזית ועבר להנהגת הקיבוץ, והתקנון הפך ממכשיר פיקוח חיצוני למכשיר פיקוח פנימי בידי הנהגת הקיבוץ. התקנון היה יעיל כאשר רצו להפעיל אותו. הסיבה לחוסר שקיפות (היכן שקיימת) אינה אי בהירות משפטית, אלא רצון של הנהגת הקיבוץ להיות חופשית מפיקוח, וחולשה של "האופוזיציה", ולא צריך שום הוראת תקנון כדי לדאוג לשקיפות.
לעתים נעשה בתקנון שימוש צודק והוגן ולעתים גם לא. בלי "העצמה" של חברי הקיבוץ כדי שירגישו בנוח לעמוד על זכויותיהם, לא יועילו שום הוראות פורמליות בתקנון.
העתקת קישור