מה שאבני אומר, כבר הופיע לפניו בעיתון
הוספת תגובה לדף  על עיצוב ומשמעות - קרוב למאה שנים אנו מתאמצים ללחוץ את המשמעות האינסופית של רעיון הקיבוץ אל תוך חצרו המגודרת. בינתיים, ללא הצלחה. עם זאת, כמי ש
שם הכותב:  זוהר המידתי
נושא / כותרת  מה שאבני אומר, כבר הופיע לפניו בעיתון
תוכן ההודעה:  "...כמו בכל דבר העיקר היא המידה (מידתיות?)...". כתוב בטוקבק של ארנון אבני... מה שאבני אומר, אמר לפניו יעקב לזר ב"דף הירוק" (2.11.06), וכך כתב:

חלק גדול מהקיבוצים עברו להתנהל במודל דיפרנציאלי לאחר שהגיעו למסקנה שאין מנוס, שהם זקוקים לשינוי מהותי על מנת לשרוד. חלקם איבדו במהלך השינוי את חוש המידתיות, כאילו אמרו - אם לא קיבוץ, אז לא קיבוץ עד הסוף.

מבחינתי (ממשיך לזר) סימן היכר מובהק לאובדן חוש המידה הוא לאו דווקא בנושא השכר (המשכורות הגבוהות מאוד הן בדרך כלל חיצוניות), אלא בתחום הבנייה. ההחלטה מה בונים ואיך בונים, ובעיקר מה לא בונים, מצויה כולה בידי הקיבוץ. ההצצה לה זכינו בכתבה של שלמה רז אל ה"ארמון" בכפר רופין, חשפה תופעה שהולכת ומתפשטת בקיבוצים - בנה ביתך כפי יכולתך. בבית השיטה, כך מספרים, חבר אחד קונה בכסף זכויות בנייה של חבר אחר, והווילות עולות כפורחות.

זה מנקר עיניים, זה מקומם, זו בוודאי לא אחת ממטרות השינוי. בקיבוצים, כמו במשפחות, יש עניין של הצבת גבולות. ישנם קיבוצים שמשנים את חוקי המשחק ושומרים על גבולות סבירים גם בכללי המשחק החדשים, וישנם קיבוצים ששינוי כללי משחק משמש בהם עילה לפריצת כל הגבולות.

ואני, זוהר היאצקי שואל: חבר אחד קונה בכסף זכויות בנייה של חבר אחר?? אני לא מאמין? נדמה לי שציפורה היתה הראשונה שכתבה כאן שעם הריבוד הכלכלי-חברתי והווצרות מעמדות מובחנים אחרי ההפרטה, העשירים יקנו מהעניים את הבתים, את הזכויות!! כי לאורך זמן לא יתכן שעשירים ועניים יתגוררו באותה השכונה, כמו בכל העולם הקפיטליסטי, המשפט הזה נכתב כאן למכביר!! אני לא מאמין שלזר כותב, ואבני אחריו, יעני מידתיות!!
לגבי המשכורות: הפער בתוך משתכרי הקיבוץ אינו הפער המופיע בסקר האחרון, אם כולם חברי אותה הקהילה נדרשת גם כאן "מידתיות" של הפער, המידתיות הזאת ניתנת להשגה ע"י מדיניות פיסקלית, מסים, ואכיפה. או ש-כ-ו-ל-ם הם "חברי הקהילה" (כולל מפעלים ועובדי חוץ) ותחושת המשפחה חלה על כ-ו-ל-ם (כך קוראים היום לקיבוץ מופרט) או שרק הנסקים בסקר, סובלים ממחלת הקנאה (המעצבנת הזאת)?

ואם אני מביא לינקים מהארץ נביא גם מהאתר הזה:
הנה הכתבה של לזר, עם הגילוי האמפירי של התיאוריה של ציפורה:
http://www.kibbutz.org.il/itonut/shonot/061102_...

והלינק לכתבת הטלוויזיה של ערוץ 2 שי.לזר מתייחס אליה (שלא יהיו שום ספקות!)
http://www.kibbutz.org.il/tnua/dover/061027_afr...

איך אומר נחמה שטרסלר, לא בדיוק הסוציאליסט, אבל זה שהשתתף בלוויתו של יעקב גדיש ז"ל וכתב יפה עליו בהארץ: "...ושלא יעבדו עליכם!..."
זוהר
העתקת קישור