ס"ד מול קפיטליזם חזירי ונתינה לשמה - לציפויירה
הוספת תגובה לדף  טבע האדם כתירוץ כושל - הנימוקים הקושרים את הצורך בהפרטת הקיבוץ לאסכולות העוסקות בטבע האדם הם שדופים ועלובים
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד וגם סין
נושא / כותרת  ס"ד מול קפיטליזם חזירי ונתינה לשמה - לציפויירה
תוכן ההודעה:  ציפויירה היקרה
את כרגיל צודקת בכמה דברים שהעלית כאן, ראשית עלי לציין שמתוך למידת החומר, רבים מהקיבוצים הלכו, נסעו, התדרדרו לקיבוץ המתחדש, לא מתוך רצון, אלה מחוסר ברירה, רובם קרסו כלכלית, ממש כך, סיפורים על עמיר, חמדיה, מצובה, משגב עם, הם רק על קוצו של יוד, אגב אלה שנפלו הכי עמוק, גם השינוי לא היה מספיק בכדי לחלץ אותם מהבור שבו היו, קיבוצי הפריפריה האלה לא ממש מושכים כרישי נדל"ן ומאז בג"צ הקשת המזרחית, גם הנדל"ן כבר לא משהו, את יודעת.
אני מכיר הכי טוב את ביתי, עמיעד, קיבוץ נוסף לשרשרת הקיבוצים שמצא עצמו עם קהילה חדלת פירעון, וללא מנהיגות של ממש, אבל עם הרבה שכל ישר, ועם פוטנציאל להתיישר כלכלית ולגדול עם ניהול נכון, מה שקרה ברגע שהקיבוץ עבר שינוי, כמי שהיה מעורב אני יכול לומר שבמבנה הישן שלנו, לא היה שום סיכוי שנצא למרחב.
תראי ציפורה, חלפו רק שלוש שנים מאז שהיינו עמוק בבור, ואנחנו בחוץ, מחלקים תקציב נוסף לחברים, אז האם יהיה אצלנו "קפיטליזם חזירי" אי פעם? האם זה יהיה המוטיב העיקרי? האם נהיה קהילה ס"ד? משום מה נראה לי הרבה יותר הגיוני שנהפך לקהילה ס"ד קרובה בהרבה למדינות צפון אירופה מהקיבוץ השיתופי, אם יצמח אצלנו ס"ד (ורסיית ישראל) זה יהיה ס"ד מרצון, מצב שבו החברים נותנים חלק ממשכורתם מרצון, בכדי לחיות בחברה טובה יותר, חברה שבה הנצרך הוא נצרך אמיתי ולא בטלן יושב קרנות.
אם תראי בקיבוצים לשעבר, סמרטוטר הדוחף עגלת קניות גנובה מסופרמרקט עלום, תדעי שהאיש בחר להיות סמרטוטר, כשם שאנשי השוליים בקיבוץ של פעם, בחרו להיעלם לשוליים, ואל תגידי לי שאצלכם אין אנשי שוליים, תמיד יש, בכול חברה, אני יודע ממה שקורה אצלנו, שנוצק תוכן חדש לחיי הקהילה, מסתבר שאפשר לחיות גם בלי שהמועדון לחבר תפוס לאורך כול השבוע בדיוני וועדות (בשיאן היו אצלנו 30 וועדות והמאבק על המועדון היה בשיאו) גם חדרי הישיבות במפעל לא הספיקו.
היום למרות שאין וועדות, יש תרבות ויש חיי קהילה, הנוי מעולם לא נראה כה טוב, ונדמה לי שלדבר שיצמח כאן נקרא בסוף ישוב ס"ד, ואולי אחרים יראו בו ושבכמותו קפיטליזם חזירי, כי גם בישוב ס"ד יהיו פערים, תמיד יהיו פערים, ומי שמנסה לטעון שאין כאלה בקיבוצים השיתופיים לא רציני.
אגב אני משוכנע שהס"ד מתאים יותר לטבע האדם מאשר הקפיטליזם החזירי, מי שעסק אי פעם בנתינה ללא חשבון (התנדבו למד"א רבותי או לכול ארגון התנדבותי אחר) יודע את תחושת הסיפוק שבנתינה שלא על מנת לקבל משהו ממשי בתמורה.
בשעות הרבות שעשיתי בתורנויות מד"א בחצור הגלילית, יצא לי לשבת עם מתנדבי "הצלה" מהקריה החסידית, היו לנו הרבה שיחות על החברה החרדית, על הגמ"חים הרבים ועל הנתינה בחברה שלהם,
ר' אברום היה אומר לי, שזה איסוף מצוות שמשתלם מאוד כשאתה מתייצב בפני בוראך, תראה אותך, הוא היה אומר, לכאורה כופר בעיקר, אבל בעצם הצלת החיים, אספת בשנותיך במד"א כ"כ הרבה מצוות שמקומך בישיבה של מעלה, מובטח, נרגעתי, אגב אמרתי לו שלנו, הנתינה היא נתינה נטו, הוא עסוק בחשבונות מול בוראו, אצלי זה לתת, וליהנות מהנתינה.
לכן ציפוירה, גם אם אני אולי עמוק בפנים חזיר קפיטליסטי שאוהב חיים טובים ומאושרים, שחולם על יאכטה, הליקופטר ואיזה אי פרטי ביוון, אני יודע את יתרונות הס"ד ומאמין שזו בסך הכול הדרך, אבל אם מישהו יציע לי אי, יאכטה והליקופטר, אתם לא רואים אותי כאן יותר, סתם חזיר, כבר אמרתי, לא???
העתקת קישור