תודה לחבר מרכז, מציפורה
הוספת תגובה לדף  טבע האדם כתירוץ כושל - הנימוקים הקושרים את הצורך בהפרטת הקיבוץ לאסכולות העוסקות בטבע האדם הם שדופים ועלובים
שם הכותב:  ציפורה
נושא / כותרת  תודה לחבר מרכז, מציפורה
תוכן ההודעה:  תודה לחבר מרכז!

"אמון" ופוקויאמה.
נכון מאד, וכתבתי על כך שהוא התרכז תקופה בנושא, אחרי חיפוש גורם ההצלחה של המדינות.

אכן מצא שקיימת התאמה בין "האמון" של הפרט, האזרח בהנהגה הפוליטית, כלכלית, לבין ההצלחות הכלכליות. תחושת האמון, מביאה להזדהות לשייכות ולתרומה אמיתית בחברה איתה אתה מזדהה, ועם הנהגת. זה די פשוט.
ראינו כבר במחקרים היכן יש יותר אמון בהנהגות הקיבוצים. את ההשלכות כל אחד יעשה בעצמו.

אישית יש לי אמון רב בהנהגת קיבוצי השיתופי, אמון הבא לידי מבחן כל פעם מחדש, בתוצאות, בדיווחים ושיתוף החברים באספות בדוחות הכלכליים, ובכלל בנעשה במשק ובמפעל, בסיכונים ובסכנות, בהבאת תמונה כוללת וכד'.

יש לי אמון מלא באנשים השקיעים את שכלם ואת מרצם מבלי לדרוש תמורה אישית. הם שווים בין שווים, משרים אמון, מקרינים אחריות ואכפתיות כנה בעצם העובדה שחיים ככל החברים.
ברור לי שזה לא המצב ברוב המקומות, ואנחנו מיעט ותופעה שולית, נכון. ועדיין, אני גאה להיות חלק מהמיעט הזה. מעניין מה היה אומר פוקויאמה על זה, ובעיקר לפי התוצאות הכלכליות של כלל התנועה במאמרו של דורון סט.

תיקון חבר מרכז: אין לי נטיות לחשיבה "גלובלית ולא לוקלית", כפי שכתבת, אלא להפך, ממש להפך, (תקרא שוב את תגובתי היטב !) יש ביטוי "חשוב גלובלי ופעל לוקלי" הוא לא שלי!! אבל אני מאמצת אותו, אינטואיבית, ומתוך סקרנות פעל ככה לפני שהכרתי את המשפט הנכון הזה: "חשוב גלובלי ופעל לוקלי".

אני לא מאמינה באלה שאין להן חשיבה וידע גלובליים, שלא מסתכלים החוצה על מה שקורה, על הזרמים הגלויים והסמויים בקיבוצים אחרים, בארץ בעולם הגדול. הדברים האמיתיים בקושי נמצאים בטלוויזיה (ככלל), וודאי שלא בשבועונים, אולי בחלק מהעיתונים, הדברים האמיתיים נמצאים בניירות האקדמיה, במכוני מחקר, ובספרים. ואם רוצים לדעת מה קורה, הולכים לשם. זה קשה, זה דורש עבודה, אבל אם מתרגלים לשיטה, אם מוציאים את המקורות הטובים, עוקבים אחרי מדורים של "ספרים חדשים", קוראים ביקורות ולבסוף מגיעים לספר, למקור עצמו, מי שמתרגל לזה, קשה לא להגמל, קשה לו מאד לסגור את החלונות הצופים אל העולם. הכל עניין של סקרנות אימיתית, בהטלת ספק במה שחושבים שיודעים. כל המידע הוא ברקע לטיולים בעולם, לשיחות עם חברים, לקריאת עיתונים ולצפייה בטלוויזיה.
דוגמה? שינוי הרכב הממשלה, עליה התבשרנו אמש, על פיה לפחות רבע נהשרים יהיו "מומחים", מה משמעותה? משמעותה היא מיסוד הקשר בין ההון לשלטון, ממשלת מומחים לכלכלה (תמ"ת, אוצר, תעשייה), פרופ' רייכמן, וכד' מייצגים עמדות מאד ברורות. עליהן לא נרחיב כרגע...

השתדלנו, אישי ז"ל ואני לפעול "לוקלית" (קיבוצניקית, ישראלית, ציונית וסוציאליסטית), גם כשהיינו בשליחות בצרפת בשנות ה70, וההסתכלות והידע הגלובליים תמיד סייעו לנו בעמדות אותן ייצגנו.

שוב תודה על דבריך המחמיאים, חבר מרכז, אבל לאור חלק התגובות כאן, אני סקפטית לגבי האפשרות לנהל דיון אמיתי, רציני וממצה כאן. אינני רוצה להרחיב על הסיבות שבגללן אי אפשר, כל אחד יסיק אותן בעצמו.
וחבל.

בברכה, ציפורה
העתקת קישור