To Zohar HAAYUM
הוספת תגובה לדף  טבע האדם כתירוץ כושל - הנימוקים הקושרים את הצורך בהפרטת הקיבוץ לאסכולות העוסקות בטבע האדם הם שדופים ועלובים
שם הכותב:  Uzi Ben-Zvi
דואר אלקטרוני  uzi@taixing.cc
מקום מגורים:  China but Amiad
נושא / כותרת  To Zohar HAAYUM
תוכן ההודעה:  זוהר בחיאתק, רד מהמלחמות, למה התוקפנות הזו על כול אמירה של אבני תן לו קצת קרדיט...

ראשית רפי לא צדד בשינוי טבע האדם (המהפכות, עוז בן הארון) אלא שרפי כותב, שחור על גבי שווים: "האדם לא ביטל את כוחות הטבע הדטרמיניסטים, הוא למד אותם וידע דרך זאת לשפר את מעמדו האסטרטגי מולם". אולי אבני מתווכח עם מאמר אחר (מהילדות אולי? משהו שמציק לו)?

זוהר לצערי אני לא מסכים שהאדם הצליח להשתלט על כוחות הטבע הדטרמיניסטים, נראה לי שכמו שאמרת, יש כשלון מוחלט ביצירת ה"הומו � קיבוצניקוס".

הדובדבן של קצפת הביקורת הלא עניינית, בפירוש, ושאינה מתייחסת לכתבה עצמה היא העקיצה על הכותב ועל קיבוצו, אם בפופוליטיקה זה עובד, אז גם כאן...

זוהר ידידי זה אני שעקצתי על הקיבוץ אולי התבלבלת וגם לי מגיע קצת מכות ממך? לא רק לארנון?

המפעלים! איך לא?
אבני עדיין לא הסביר לנו אודות "טבע האדם, ככל האדם...", של מנהלי המפעלים השיתופיים טבע שהוא כזה דפוק, שהם מוכנים לעבוד ללא שעות, בלי חשבון, לחרוש את העולם, לדקדק על כל מוצר, ובעיקר להזיע ולדרוש קודם כל מעצמם ולהנהיג את אחרים לתרומה בלתי תלויה בתמורה.

זוהר, עשה עמדי חסד, הרי כולנו, לפחות אלה שמנהלים כבר במפעלים הקיבוציים שלהם מזה עשרות בשנים (אני למשל) , עבדתי ואני עדיין עובד שעות ארוכות, חרשתי עולם לאורך ולרוחב, אין זה כה פשוט כמו שאתה מתאר, אולי בעבר היה זה כך, אבל היום המנהל חייב הטבות שאין לחבר הפשוט, אני לא אפרוש בפניך אבל אם תשלח לי אי מייל תקבל תיאור על חיי המנהלים השיתופיים בחו"ל, נכון לא כולם, חלקם....
אז לא מדויק לגמרי, יש תמורה לאגרה, ככה אומרים, גם בשיתופי, מעבר לרכב הצמוד של המפעל וחשבון הוצאות פתוח.

איזה טבע דפוק יש במפעל של גן שמואל, עין השופט, בארי, רמת יוחנן, חצרים ואחרים ומצוינים, שדווקא בהם, שיכולים לדרוש יותר מ40000 המסכנים, מתחלקים עם הכובסת?

זוהר שכחת את פלסאון מעגן מיכאל, ואת מפעלי סאסא, את עברון וברמד, ויזרעאל נו באמת תתבייש לך, אבל למה אתה נכנס לזה? לנטפים יש גם את מגל ויפתח המשתנים, יש את מפעלי קיבוץ שמיר, יש טבעול, ויש חניתה, יש עמיעד, יש אר"י כפר חרוב ונען-דן השקיה, יש פלסטרו ויש קפרו בקדרים, יש כול כך הרבה מפעלים מוצלחים במשתנים שהרשימה לא מסתיימת, אז מה זה אומר, שבחצרים ובשאר שכר המנהל שווה לשכר הכובסת, מי קונה את זה?וכשהוא מסיים למנכ"ל את נטפים או את תמ"ה הוא חוזר אל הרפת כמו שקיפי דורש? הכול כול כך ורוד, או שמא אבק הקפיטליזם דבק בכולנו כשהיינו שיתופיים, גם כן כמו שקיפי טוען?

לא מאמין שהיו משאירים רפת מפסידה, אפילו עם אבני שמע מכלי שני. שווה לחקור את הנושא ולאמת אותו.
זוהר, עם הסובסידיות לרפתות אין מצב שיש להם רפת מפסידה, אבל הצורך בענף שנושא עצמו ומשאיר מעט, משול בקיבוץ עתיר ממון, לתחביב, זו הכוונה.

עוזי
העתקת קישור