יש דבר כזה טבע האדם
הוספת תגובה לדף  טבע האדם כתירוץ כושל - הנימוקים הקושרים את הצורך בהפרטת הקיבוץ לאסכולות העוסקות בטבע האדם הם שדופים ועלובים
שם הכותב:  ארנון אבני
מקום מגורים:  נירים
נושא / כותרת  יש דבר כזה טבע האדם
תוכן ההודעה:  המאמר של רפי אשכנזי נשמע על פניו נכון.
גם ליבוביץ' הזקן נהג לומר שההיסטוריה האנושית היא לא רק תולדות השיגעונות, האסונות והטיפשות האנושית אלא גם תולדות מאבקו של האדם בשיגעונות באסונות ובטיפשות.
כלומר, לחזון ולערכים יש מה להגיד על עיצוב דמותנו.
ליבוביץ' אהב קיצוניות ונטה לשחק במושגים כאילו הם מתימטיקה. לעומתו פילוסוף אחר מקובל עלי פי כמה, עמוס עוז, ענה ליצחק בן אהרון בראיון משותף, שמהפכות הצליחו לא פעם לפרוק עול של שילטון רשע או לשנות סידרי עולם ישנים שעבר זמנם. אבל, כל המהפכות שניסו לשנות את אופי האדם - ניכשלו, ולפעמים הביאו אסונות גדולים וצער רב.
למען הדיוק הוא התייחס בתשובתו לקיבוצים ולשינויים.
יש דבר כזה טבע האדם. יתכן שהוא משתנה אט אט, אבל למעמד הזה של חיים של מאמץ רק כתוצאה של הכרה עוד לא הגענו כחברה. אולי כיחידים - לא כחברה. ועד שנגיע, אם נגיע, ניאלץ לחיות ככל האדם. אלא אם יש לנו מפעל גדול שהקיבוץ מתנהל לידו כ"חנות המפעל", מרוויח - יופי. לא מרוויח - גם יופי.
ממה שאני קורא על גן שמואל אני יכול להניח שהמאמר הזה בא על רקע מציאות שדומה למעבדה נטולת אילוצים (על פי אסא כשר שהרצה אצלנו - בגן שמואל מחזיקים את הרפת בגלל הערכים, ונדמה לי שהוא מכיר את גן שמואל וגם את רפי).
באמת נדמה לכם שכל מה שקרה בקיבוצים הוא תוצאה של אידיאולוגיה, הא?
העתקת קישור