אדם חדש עד היסוד נחריבה
הוספת תגובה לדף  לא מתחדש ולא בטיח - עוד כמה הערות על הכתבה "סערה בים השיבולים" ששודרה בערוץ 2 ועסקה בהפרטת הקיבוצים
שם הכותב:  דודו פלמה
מקום מגורים:  כפר הנשיא
נושא / כותרת  אדם חדש עד היסוד נחריבה
תוכן ההודעה:  ובכן. עזרא ידידי היקר לי כאח מראש הנקרה/ירושלים/ממר"י. שני דברים, לעניות דעתי הלא קובעת בכלל, גרמו וגורמים לקבוץ להראות כפי שהוא ניראה כיום.(ואין לשני הגורמים האלה שום קשר להפרטה בקבוצים, היא פשוט עוד סימפטום נוסף שלהם).
האחד, הוא העובדה המצערת מאוד שהקבוץ לא השכיל ליצור בתוכו מוסד שיקיים ברמת הקבוץ הבודד קומה רוחנית. מוסד שימשיך לשאול ולחקור שאלות מהותיות שנוגעות להתפתחות הרוחנית של הפרט והקהילה השוכנת בקבוץ. שני המוסדות שעשו זאת, כאילו, אפעל וגבעת חביבה, היו רחוקים מדי מהקבוץ הבודד המוקף בגדר שמבשלת אותו בתוכה בשאלות מלחמת הקיום המוצדקות. מה שהתפתח באופן מאוד נמרץ היה היחידה הכלכלית, קרי המשק. דווקא המשק הקבוצי התפתח לתפארת מדינת ישראל. לכן אם תבדוק היטב תבחין מן הסתם בעובדה שגם הקבוצים השתופיים הם היום בעצם יותר "משק" מאשר "קבוץ". ("בן משק" כבר אמרנו?).
הדבר השני, (והוא מן הסתם פועל יוצא של הראשון). האדם שנוצר בקבוץ, "ההומו קיבוצוס", למד לשחק רק שני תפקידים בחייו הקבוציים המבוגרים: הוא יכול היה לשחק בתפקיד "הילד" שרוצה הכל והשמיים הם הגבול לרצונותיו. התפקיד השני שנותר לו הוא כמובן להיות ה"הורה"- אמא או אבא ועדה- שיעצרו אותו ויגבילו את רצונו החופשי המבקש להגיע לשמים.וככה כמו כדור המחובר לשני חבלים, אחד קושר אותו לשמים והאחר קושר אותו לארץ, מיטלטל חברנו בין שני התפקידים האלה בלי שיעלה בידו ליצור את הסינתזה ההכרחית בין הילד וההורה- את "הבוגר". בוגר שיוכל להביא אותו ללקיחת אחריות על חייו ועל בחירותיו בחיים. בוגר שימנע ממנו להאשים את "הקבוץ" בכל עניין ודבר. הדבר הזה, אי יכולתו להיות לבוגר, מנע ממנו בעצם להבחין בעובדה המרה וההכרחית שהקבוץ למעשה מתחיל ונגמר בו. לטוב ולרע.
בהכללה, חיינו זמן רב מדי בהטלת האחריות על אמא קבוץ ואבא ועדה. ומנענו מעצמנו את התבגרותנו. ובמידה רבה הרווחנו ביושר את איך שאנו נראים היום: אוסף מפוחד של ילדים מבוגרים שמפחדים מהחיים כי "קר שם בחוץ".
ככה לא בונים קבוץ.

בהמון הערכה לכל הדברים שאתה כותב. (גם אלה הלא מצחיקים) שלך דודו פלמה.
ועכשיו תתנפלו חבר'ה.
העתקת קישור