אכן יש הבדל!
הוספת תגובה לדף  עיין ערך: מתחדש - ניסיון להבין לאן מובילים תהליכי ההפרטה את הקיבוץ וכיצד ייראה "הקיבוץ המתחדש" בעוד עשור או שניים
שם הכותב:  חבר משונה
נושא / כותרת  אכן יש הבדל!
תוכן ההודעה:  שוב אותה השיטה:
"איך אתה לא רואה סממנים של שותפות בקיבוץ המתחדש?" שואל חבר המרכז (65) בעוד שמה שכתבתי שאני לא רואה היה הבדל בין "קיבוץ" כזה לבין ארגון עסקי שאינו אגודה שיתופית, והצעתי/המלצתי לחברי "הקיבוצים" הללו היא לפרק אותם (כארגון) ולהפוך למושבים או לישובים עירוניים רגילים.

"שותפות בנכסים יצרניים" מתקיימת גם בין בעלי המניות של כל חברה שיש לה בעלי מניות.
"שותפות בנכסים קהילתיים"? לא הבנתי.
"שותפות קהילתית (תרבות, חינוך ועוד..)" מתקיימת גם בקריית מלאכי.
"סממנים של עזרה וערבות הדדית" = ביטוח לאומי, בתי תמחוי, גמ"חים וכו'.

חוץ מלדקלם לי את העקרונות התיאורטיים הנאצלים (חלומות באספמיה) של "הקיבוץ" "המתחדש" לא קיבלתי שום התייחסות למציאות הקיימת בפועל בקיבוצים המשתנים (חוץ מעמיעד כמובן!) אותה לצערי אני מכיר היטב והמרחק ממנה לסיסמאות הנבובות המופרחות ע"י חבר מרכז הן כרחוק מזרח ממערב.

אבל יש הבדל!
הבדל משמעותי מאוד בין "קיבוץ" ישן או "חדש" לבין כל ארגון נורמלי אחר. רק צריך לנער קצת את אבק הסיסמאות הכוזבות, והוא מייד מתגלה במלוא כיעורו!

"אתה לא רוצה, אתה לא צריך, עזוב"!! כתב בתגובתו חבר מהמרכז, וזהו העיוות הגדול מכולם והמבדיל באמת בין קיבוץ לבין כל אירגון "כלכלי" אחר. עם אדם רוצה להפסיק את חברותו בארגון הזה, עליו לקום ולעזוב את ביתו!! את כפר הולדתו, את נוף ילדותו וכו' שהרי "ביתו" כלל אינו שייך לו! הוא של "הקיבוץ".
אז זהו רצון חופשי? זה כבוד?

ולפני שחבר מרכז קופץ וקורא: "בדיוק לשם כך אנחנו עושים "שיוך דירות!"

תרשה לי לשאול:
האם לאחר שיוך הדירות יוכל חבר להפסיק את חברותו ואת "שותפותו" "בקיבוץ" ולהשאר ולהמשיך להתגורר בביתו המשוייך כאזרח ותושב שווה זכויות ככל אזרח אחר במדינה כמו בכל ישוב אחר?
העתקת קישור