תגובה לעוזי ולחבר מהמרכז
הוספת תגובה לדף  עיין ערך: מתחדש - ניסיון להבין לאן מובילים תהליכי ההפרטה את הקיבוץ וכיצד ייראה "הקיבוץ המתחדש" בעוד עשור או שניים
שם הכותב:  חבר משונה
נושא / כותרת  תגובה לעוזי ולחבר מהמרכז
תוכן ההודעה:  קודם כל הבהרה:
איני נמנה על חסידי הקיבוץ "הישן". אני פשוט מתעב אותו הרבה פחות ממידת התיעוב שאני חש כלפי היצור הבלתי מוגדר הקרוי "קיבוץ מתחדש", ואני לא מתכוון להגדרה "הסיווגית" משפטית שלו אלא למתרחש בו כיום בפועל (חוץ מעמיעד..)

שניכם נוקטים באותה "טקטיקה" נבזית:
מייחסים לי דברים שבכלל לא אמרתי ואז בונים תלי חילים של טענות עליהם.

אני לא טענתי שהמשבר בכלכלי בקיבוצים החל לאחר "ההתחדשות" וגם לא ש"שיוויון ערך העבודה" הוא מרכיב הכרחי בכדי שאפשר יהיה לקרוא לארגון "אגודה שיתופית" אלא ששותפות של חברי האגודה, כחברים שווי זכויות המאוגדים באגודה, צריכה לבוא לידי ביטוי כלשהו שאמור להוות את ההבדל בין אגודה שיתופית לבין ארגון כלכלי מסוג אחר ושבקיבוץ הישן אחד הביטויים הללו היה שיוויון ערך העבודה.

טענתי היא שב"קיבוץ" הקרוי "מתחדש" אין שום ביטוי כזה.
הגדרת "אגודה שיתופית" עפ"י "ברית הקואופרציה העולמית" היא זו:
"על פי הגדרת ברית הקואופרציה הבינלאומית (ICA) משנת 1995, קואופרטיב הוא:

"התאגדות של בני אדם, מרצונם החופשי, על מנת לספק את צורכיהם ו/או שאיפותיהם הכלכליות, החברתיות והתרבותיות באמצעות מערכת עסקית שהיא בבעלותם המשותפת, בניהולם הדמוקרטי ובשליטתם העצמאית".

בדוגמאות שאני לפחות מכיר, ההגדרה הזאת וביחוד הסיומת "מערכת עסקית שהיא בבעלותם המשותפת, בניהולם הדמוקרטי ובשליטתם העצמאית" - לא רק שאינה תופסת אלא גם בבחינת לעג לרש.

אני לא מצליח לראות שום הבדל מהותי בין "קיבוץ מתחדש" לבין אירגון שאינו אגודה שיתופית. "ערבות הדדית" כזו או אחרת מתקיימת גם באירגון הקרוי מדינת ישראל באמצעות הביטוח הלאומי ואיני רואה שום צורך בקיום מערכת מקבילה ויקרה נוספת.

לגבי "החזקים" ו"החלשים" ומי מהם "עשק וגזל" את מי בקיבוץ הישן, אז בדוגמאות הקיבוץ המתחדש שאני מכיר שכר "המנהל" נקבע אך ורק על סמך כך ש"תפקידו" של האיש הוא "מנהל" וללא שום קשר לתרומתו של אותו אדם בדיוק (ברב המקרים)שהייתה, ואף נותרה, שלילית "ברב המקרים" לפני וגם לאחר "ההתחדשות".

הרבה יותר מכובד יהיה לשנות את סיווג האגודה ל"מושב עובדים" או לפרק אותה "פירוק מרצון" מאשר להמשיך את ההתבזות "המתחדשת" הזאת שכל מטרתה כפי שציינתי היא שוד הקופה הציבורית לפני שיגיע, וזה לא יקח עוד כל כך הרבה זמן, "הפירוק מאונס".
העתקת קישור