להרוויח בכבוד
הוספת תגובה לדף  עיין ערך: מתחדש - ניסיון להבין לאן מובילים תהליכי ההפרטה את הקיבוץ וכיצד ייראה "הקיבוץ המתחדש" בעוד עשור או שניים
שם הכותב:  חבר מהמרכז
נושא / כותרת  להרוויח בכבוד
תוכן ההודעה:  צודק חבר משונה כשאומר שקיבוצים קרסו כי חילקו לעצמם יותר כסף מאשר ייצרו. אבל עדיין חבר מרכז אינו מבין שלדרך הנכונה לעשות זאת קראו בקיבוץ הישן וגם בשיתופי היום - "כלכלת עבודה". כלומר - אם יעביר הקיבוץ יותר כסף מאשר חבריו מייצרים מערך עבודתם העסק יקרוס. זו אינה תורה קפיטליסטית זו פשוט בשפה שלנו כלכלת עבודה. לשאלה איך הם מחלקים את הכסף ביניהם אין קשר - ירצו יחלקו שווה ירצו דיפרנציאלי.

חבר משונה אומר שכדי שיקראו לנו אגודה שיתופית אנחנו צריכים לשמור על שיוויון ערך העבודה ולא מבין שני דברים:

א. יש מאות סוגים של אגודות שיתופיות בארץ ובעולם. בכולן למעט בקיבוץ לא מקויים שוויון ערך העבודה - מה הבעיה אם תהיה עוד אגודה כזו הנקראת קיבוץ מתחדש?
ב. שיוויון ערך העבודה היא תפיסה שיקרית האומרת שהש.ג. ומנכ"ל המפעל ערך תרומתם שווה לקיבוץ כי צריך גם את זה וגם את זה כדי שיהיה לנו קיבוץ. למה זה שיקרי? משתי סיבות:
- אחת - אף אחד בקיבוץ הישן לא באמת האמין שזה נכון. תמיד הערכנו יותר את בעלי החולצות הכחולות והבוץ או הגריז על הידיים - כלומר לא האמנו באמת בשוויון ערך העבודה.
- שניה - כשהש.ג ידע להוציא מהתקציב המשותף עשרות אלפי שקלים לטיפולים פסיכולוגיים לעצמו בזמן שהמנכ"ל עבד, התברר שחוץ מהעבודה שום דבר לא שיוויוני כמעט בקיבוץ ואז יתברר לחלק ששודדים אותם לאור היום.

חבר משונה אומר שבדיפרנציאלי "עושקים וגוזלים" את החלשים כי לא נותנים להם כסף שמעולם לא ייצרו והוא אינו חושב שבקיבוץ השיתופי "עושקים וגוזלים" את החזקים כשלוקחים להם כסף שייצרו בעמל וכישרון ומחלקים לאחרים.

יצא מדעתו חבר משונה מהשקר וההונאה שבמכתב זה, ויצא מדעתו כשיסתכל מה קורה סביבו, ויצא מדעתו שוב כשיסתכל במראה, ובסוף אין לי ספק בכלל שיבין, ישלים, ירגע וימשיך את חייו שלו ורגוע יותר.
העתקת קישור