בזכות הפלורליזם
הוספת תגובה לדף  פול גז בניוטרל - כשיואל מרשק מזמין לחממות שלו "אנשים חושבים" בלי לשאול את עצמו לאן הם חותרים, הוא תורם בא-פוליטיות התמימה שלו, לחיזוקה של המציא
שם הכותב:  אורי הייטנר
מקום מגורים:  קיבוץ אורטל
נושא / כותרת  בזכות הפלורליזם
תוכן ההודעה:  אטימת אוזניים ואטימת הלב בפני מגוון העמדות וההשקפות, מאפיינת כת קנאית וסגורה. אני מאמין בחברה פלורליסטית, שמתקיים בה שיח פתוח בין דעות, הן של חברי קיבוץ והן של אנשים מחוץ לקיבוץ כולל אנשים מן הציבוריות והפוליטיקה.

דבריו של אודי בעייתיים לא רק בעיקרון האנטי פלורליסטי, אלא גם בכך שהוא למעשה מעמיד עצמו בעמדה של משגיח הכשרות - אלו עמדות מתיישבות עם "השקפתנו".

מה, למשל, סוציאליסטי יותר - להקים קיבוצים ומושבים בגולן או לקרוא לעקירתם ולהריסתם? מי נאמן יותר לערכי הקיבוץ, מי שמקיים, כמו חבריי וכמוני, קיבוץ שיתופי בגולן, או כמו חברי נערן - בבקעת הירדן, או מי שתומך בחורבנם.

איני מכיר את עמדותיו של אודי בסוגיות הגולן והבקעה, אבל אני יודע שהוא תומך באישים ובמפלגה התומכים בעקירה והרס. מפלגתו, מפלגת העבודה, ניקזה אליה בשנים האחרונות תומכים בגישה היונית קיצונית, ובהם אנשים בעלי השקפת עולם ימנית מובהקת בנושא החברתי כלכלי. מי כשר ומי לא להופיע בפני חברי הקיבוצים, לפי אודי?

אני סבור שיש להזמין למפגשי שיח וברור את כל מגוון ההשקפות הציוניות, את כל מי שיש לו עמדה שיש טעם להקשיב לה בפתיחות, ולעתים אף להתווכח עמה.

יש לשלול הזמנתם של אנשים שחותרים תחת הדמוקרטיה, כמו סרבנים למיניהם, אך לא בשל דעותיהם אלא בשל מעשיהם.

אני מברך את יואל על השיח הפלורליסטי שהוא מוביל מאז המלחמה, כפי שאני מגנה אותו כאשר הוא מזמין לבמותיו עריקים וסרבנים ומאפשר להם להסית לעריקה מן המלחמה. אני בעד פלורליזם אך גם בעד דמוקרטיה מתגוננת.
העתקת קישור