תשובות לעוזי
הוספת תגובה לדף  עיין ערך: מתחדש - ניסיון להבין לאן מובילים תהליכי ההפרטה את הקיבוץ וכיצד ייראה "הקיבוץ המתחדש" בעוד עשור או שניים
שם הכותב:  משה שכביץ
דואר אלקטרוני  shechvitz@gmail.com
מקום מגורים:  יש מצב, קבוץ משמרות
נושא / כותרת  תשובות לעוזי
תוכן ההודעה:  מועדים לשמחה וזמנים וחגים לששון.

למרות שבדברי התכוונתי לכלל הקבוצים ולאו דווקא לקבוץ משמרות אני מנסה לענות בקצרה ובמהירות.
1. לשאלתך הראשונה, אכן קבוץ משמרות היה צריך שינוי בכדי להתקיים.
2. לשאלתך השניה התשובה היא לא. לחברי קבוץ משמרות היה נחוץ וכדאי והכרחי לבחון עוד אופציות אחרות בטרם יגיעו להחלטות, למשל את הרעיונות של בועז מקלר וירון אסף ממושב כפר יהושע, מה שלא נעשה וחבל.
3.ראה תשובה מספר 2.
4. לשאלתך האם למשמרות יש נכסים, התשובה, היו,וחבל שנמכרו, אבל גם ב"יש מצב" הנוכחי ערך הנדל"ן של קבוץ משמרות שווה הרבה מאוד כסף, הקירבה לפרדס חנה המתפתחת שתהייה בקרוב לעיר יכולה להיות מקור הכנסה עצום ורב בתחום הבנייה, החינוך והתרבות, החקלאות האורגנית ועוד.
5. ראה תשובה מספר 4.

ולסיכום למה התכוונתי במאמר הקודם - חברת הניהול שמונתה בראשית המאה העשרים ואחת על ידי רשם האגודות השתופיות, והובילה את השינוי באורחות החיים במשמרות, יצרה בתחילת הדרך אצל מרבית החברים תקוות רבות למסלול של הישגים, ורווחה כלכלית בעקבות ההפרטה. מנהלי הענפים הכושלים והבינוניים קודמו חיש קל למשכורות מנהלים בכירים. וכך עבר התקנון כמעט ללא התנגדויות.
כעבור כמה שנים הושכרו כמעט כל הענפים לידי זרים, לטענת הועד המנהל מפאת חוסר רווחיות. ורוב הפרסונל המשקי נאלץ לחפש מקומות עבודה כשכירים.
שכונת ההרחבה המובטחת עדיין לא נבנתה. והפער בין ההבטחות והמציאות בתוספת פערי השכר יצרו מצב לא קל של חוסר אמוןבעצמנו.
למרות כל דברי אלה אני חושב שבקבוץ משמרות ספציפית התוכנית והתקנון שעברו נותרו הבסיס האחרון שעליו אנחנו יכולים להתקיים ולהתקדם. השתוף עם גרנות בחקלאות ובבנין חייב להתמלא ולהניב תשואות גם במישור של תעסוקה ושל שכר הולם.
או כמו שאומר התוכי הברזילאי שלנו- מינימום 4.000 ש"ח נטו, ואז יהיה על מה לדבר
העתקת קישור