כמה קיבוצים משתנים ישנם
הוספת תגובה לדף  עיין ערך: מתחדש - ניסיון להבין לאן מובילים תהליכי ההפרטה את הקיבוץ וכיצד ייראה "הקיבוץ המתחדש" בעוד עשור או שניים
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  כמה קיבוצים משתנים ישנם
תוכן ההודעה:  חפ"ש
אני לא בדיוק יכול לזהות את היער בגלל העצים.
בספירה האחרונה של התק"צ היו 262 קיבוצים.
200 קיבוצים קיבלו חוברת שינוי, השינוי מתחלק לכמה דרגות, מיעוט מהקיבוצים לקח את המודל המשולב, שגם בו יש מרכיב דיפרנציאלי, הנותן חלק מהמשכורת לכיס החבר, הרוב הגדול בחר במודל "רשת הבטחון", במודל הזה כול המשכורות ברוטו (כולל עלות מעביד (מלבד שכירי החוץ שמביאים את הנטו עם התלוש) נכנסות לקופת הקהילה, זו ממסה את המשכורת בנדיבות רבה (עד 75%) ואת מה שנשאר מעבירה לחבר, מיעוט בקיבוצים המשתנים, נטש את "רשת הבטחון" ועד מושב הגיעו (בית העמק), המשכורות נכנסות ישירות לחשבון החבר והוא משלם מיסים שונים, בעיקר מסי קהילה וארנונה למערכת.
בכול 200 הקיבוצים האלה יש כמובן מרכיב דיפרנציאלי
כולל הדגם המשולב (שהוא גם כן מיעוט מבוטל בקרב המשתנים), ב 62 הקיבוצים שעל הנייר הם שיתופיים, יש קיבוצים רבים שנמצאים בתהליכי מעבר, שובל, בית זרע שמצביעים השבוע ועוד, כלומר הטרנד נמשך.
חפ"ש למה אתה לא מנסה להתמודד עם המציאות במקום לנסות ולהגיד המציאות אינה קיימת, תגיד לי בכנות, כמה קיבוצים נחלצו ממצב של חדל פירעון לכול הבנקים ולארגונים האזוריים בכוחות עצמם ונשארו שיתופיים למהדרין? תמיד חוזרים ומספרים לנו על אותם שניים שלושה, אחוז אחד מהקיבוצים המשתנים.
למה חפ"ש יקר, הזר"ש איננו גודל, מספר הקיבוצים בו איננו גודל, המעגל השיתופי קטן, כול חודש מאבדים עוד קיבוץ.
כפי שציינתי חפ"ש אני בטוח שמטען הערכים הקיים במתחדשים גדול בהרבה ממה שקיים בשיתופיים, פשוט מפני שיש הרבה יותר חברים במשתנים, וכולם כמעט היו חברים בקיבוץ שיתופי עד לא מזמן, אז תרד מהטענות הנדושות שהקיבוץ השתנה למען כמה חברה שמרוויחים מזה, תשכנע את המכון לחקר הקיבוץ לעשות משאל שביעות רצון ועוד חתכים נוספים של הקיבוץ המתחדש, סו"ס יהיה לנו מספרים של ממש ולא סיפורי סבתא על "ההשפעה של הקיבוץ המשתנה על אריכות חיי הקיבוצאי".
רק נחת
עוזי
העתקת קישור