קושיות לעצמי ולאילן חכים גם - ציפורה
הוספת תגובה לדף  עיין ערך: מתחדש - ניסיון להבין לאן מובילים תהליכי ההפרטה את הקיבוץ וכיצד ייראה "הקיבוץ המתחדש" בעוד עשור או שניים
שם הכותב:  ציפורה
נושא / כותרת  קושיות לעצמי ולאילן חכים גם - ציפורה
תוכן ההודעה:  לאילן חכים מציפורה

כבר כמה ימים לא השתתפתי... החג...
המקום הזה של התגובות הוא מוזר, אני לא יודעת כמה בכלל משתתפים בו, כמה קוראים אותו, כמה מהמשתתפים החדשים קראו תגובות קודמות, במאמרים קודמים. קיימת כאן אי וודאות מוחלטת, המכשיר הזה המאפשר לקוראים להגיב מיידית וזה מצויין, מאוד דמוקרטי בעיניי, יחד עם זה ברור לי, לצערי, שאינני סמינריון באוניברסיטה, איננו סימפוזיון מחייב, איננו אפילו אסיפת חברים. כשלכל אלה יש חוקים, נורמות ואפילו 'רמה'.
אני אאמץ את הקצב, ככה לכתוב מדי פעם כי זה בסה'כ דף מעייף אותי לקרא נכון, להבין את דברי החברים ואח'כ לכתוב נכון.

קיימת תופעה כאן של החזרות והן חלק מהמשחק, לולאות של טיעונים, ניסוחים וחוזר חלילה, לפעמים כולנו חוזרים לנקודת ההתחלה ממש... לרגע נדמה שאנחנו בפורום מסודר, והנה בא מישהו ומחזיר אותנו... אין לי טענות כי אלה החוקים כאן... ובכל זאת אילן כמה הערות ושאלות לדבריך אודות 'הקבוץ המתחדש - עתיד אפשרי'.


בעלות משותפת על העסקים
======================

למה זה תנאי לקיבוץ? יש מושבות כראש פינה, זכרון, בנימינה, מטולה ועוד שלחלק מתושבים הינם חברים באגודות חקלאיות לעיבוד משותף של השדות. שני כנסים בשנה. ויכוחים בין השקעות לחלוקת הרווחים, מה ההבדל?


ערבות הדדית
===========

אתה יוצא מההנחה שאין צורך במסים ואתה כותב:
'לצורך הבטחת הערבות ההדדית נעזר הקיבוץ המתחדש בכלים מתקדמים של ביטוחי בריאות, אובדן כושר עבודה וביטוחי חיים. נכון שיש קיבוצים שהתרחקו מהמחויבות לערבות ההדדית, אך בעיני זה הוא תנאי בסיסי.'

אבל הביטוחים הללו הם של המדינה, של הביטוח הלאומי וכד' האם אתה מבטחים את כל החברים בביטוחים יקרים יותר מעבר למה שהמדינה נותנת? את כל החברים במידה שווה?
מה עם הפנסיה? לא כתבת על כך.

לעומת זאת יזהר מגבולות מדבר קודם כל על המסים הפרוגרסיביים לתשלום הערבות ההדדית. והשאלה אליך אילן:
המודל שלך מתאים לקיבוצים עם רווחים שחלק מאלה מופנים לרשת הביטחון, אז מה עושים עשרות קיבוצים שאין להם רווחים עודפים למטרה זאת (להבות הבשן, להבות חביבה, משמרות, מצובה, מסדה ואחרים...?)

וככה שאלתי את יזהר:

ערבות הדדית, המנגנון: מיסוי פרוגרסיווי למקורות, וועדה מחליטה על שימושים וקריטריונים, כולל ערעורים באינסטנציה יותר גבוהה (אם לא דייקתי אנא תקנו אותי).
השאלה שלי: כמה אחוזי מסים, כמה רשת, מה הקריטריונים, שקיפות הועדה, ערעורים, צריך מוסד תנועתי (או אחר) לתלונות?
שאלה שניה בנושא: אם יש מקורות אחרים למימון הרשת (רווחי הענפים נניח) האם בכל זאת יש לקחת מסים מהחברים ליצירת קרנות חסכון, לעיתות משבר חו'ח, או להשלמת פנסיה...

בתוך נושא הערבות ההדדית נכנסים הנושאים הבאים

- כמה פערי שכר מותרים אצלכם, או במודל הכללי שאתה מציע?
- האם ניתן לסחור במניות הענפים? האם יש שיוך נכסים?
- כמה מסים? מה אחוז או מדרגות הפרוגרסיביות של המסים? האם יש הסכמה על כך בקיבוצים?
- איך משתלטים על המסוי של עובדי החוץ? אתה לא כותב על זה...
- איך מיישמים את העקרון שהחינוך (גם הבלתי פורמאלי, חוגי העשרה וכד') היהי שווה לכל, בריאות וכד' למרות הפערים.
- שיוך נכסים, או פירות הנכסים, איך לבצע 'רעיונית', מתי להתחיל וממי להתחיל? עקרון ההוגנות כלפי הותיקים...

אתה ממשיך: 'אחריות החברים למערכות החברתיות'
=====================================

אתה כותב: 'על פניו ניתן למצוא מרכיב זה גם בישובים הקהילתיים, אך עושה רושם שנושא זה עובר שחיקה בישובים אלה, וקיומו הוא מרכיב מהותי בחיי הקיבוץ המתחדש.'
במה היא מתבטאת האחריות הזאת? מהי אותה מערכת חברתית? אנא פרט כי זה מאד לא ברור. מה מבטיח, שכפי שאתה כותב, המישור הזה של הקיבוץ-המתחדש לא יישחק?

לכידות חברתית, המגנון (אחד מתוך כמה): שמירת על אי-שיווייון סביר (או אי פתיחת המספרים של פערי השכר), השאלה: האם הוא תנאי הכרחי בקיבוץ המתחדש? אם כן מדוע? אם לא, למה? זה נושא חשוב בדיון.

אני שמחה שאתה קורא לקליטה לחברות ומגלה לנו שכל השאר ' קליטה לחברות מלאה (בלי התחכמויות...)' - התנועה, רבדים ועוד קראו לחברות מותנית, עצמאות כלכלית וכד'. יחד עם זאת החברים החדשים יתחלקו גם בבעלות על הנכסים?

איך אתה מבטיח שהעשירים העתידיים, לאחר כמה שנים של עשיית כסף לביתם, לא יקנו את המניות ואת הבתים הכבר-משוייכים מהעניים? כמו שזה קורה בכל העולם, הכל סחיר.

והכי חשוב אילן, איך אתה מתייחס לקריאתו של גלזר על הצורך היציקת תכנים רעיוניים-ערכיים לקיבוץ-המתחדש?

אילן אתה מציג כאן מודל, בצורה לא מושלמת, אבל מודל.
לפי הקושיות שלי אתה מבין שאינני רואה במודל הזה מודל סגור, יציב.
אני נוטה להסכים עם עוזי ב'צ, שחקן קבוע כאן, וגם אם המסקנות של גייזי קפלן בראיוון במוסף הכלכלי של ידיעות (שחיפשתי בעקבות עוזי). גם אריק רייכמון טוען שזה נגמר, שניהם, כמו עוזי לא מדברים על הקיבוץ-המתחדש, ומתגעגעים לקיבוץ השיתופי, אחד טוען שאפשר לפתחו עם שינוי הדגשים (יותר לחבר וכד, גייזי) השני הספיד אותו לגמרי. אגב שני חברים אלה הם ההוכחה הסופית שהקיבוץ השיתופי יכול, והצמיח אנשים ברמה לאומית ויותר.

איך אתה מונע באופן מתוכנן, עד כמה שאפשר, שהתסריט של דלומי לא תתממש אצלך? שהמתחדש יהפוך לכפר אשר התאגיד האזורי קנה את הענפים, המניות חולקו, לפי איזה מפתח? ושלום על הקיבוץ...


גם אני כתבתי משהו בנושא...
מזמינה אותך לקרא את תגובתי: ' לו עוזי ב'צ היה מזכיר התק'צ... מהדימיון של ציפורה', מתאריך 7.10... אינני בא בטענות למזכירים, פשוט דימיינתי גישה שונה לגמרי.

חג שמח
ציפורה, המתנצלת כרגיל על אריכות הכתיבה...


העתקת קישור