כלים שלובים
הוספת תגובה לדף  ברית דמים - מן הראוי שהמגזר הדתי לאומי והמגזר הקיבוצי ישתפו פעולה ביניהם במאבק על פני החברה הישראלית, כפי שהם עושים בשרות הצבאי ובהגנה על המד
שם הכותב:  כלים שלובים
מקום מגורים:  קיבוץ אורטל
נושא / כותרת  כלים שלובים
תוכן ההודעה:  השקפת עולמי החברתית, הלאומית והקיבוצית היא כלים שלובים.

בחרתי להיות בין מקימי קיבוץ בגולן, ובכך הגשמתי את השקפת העולמי הציונית - הן בתחום ההתיישבותי: יישוב הגולן, יישוב חלקי ארץ ישראל באזורים שאינם מאוכלסים בצפיפות בפלשתינאים, והן בתחום החברתי - הקמת קיבוץ.

תשאלי - אם היה לי חשוב להקים יישוב באזור שאינו מאוכלס בצפיפות בפלשתינאים, מה לי ולמי שמתיישבים באזורים המאוכלסים בצפיפות?

תשובתי היא, שאני מכבד גם מי שדעתם שונה משלי. אני קרוב יותר למי שמתיישב באזורים מאוכלסים בצפיפות, מאשר למי שמתנגד להתיישבות באזורים ריקים מפלשתינאים כמו הגולן ובקעת הירדן רבתי, למשל. אף שאני תומך בחלוקת הארץ על פי המציאות הדמוגרפית - אני קרוב יותר למי שאינו מוכן לסגת מאף שעל, מאשר למי שרוצה לסגת מכל שעל, ובז לערכים של התיישבות והזכות על א"י. אני קרוב יותר למי שמתנגד לנסיגה משכם, מאשר למי שתומך בנסיגה ממעלה אפרים או מקצרין.

אני רואה בציונות הדתית שותפים ערכיים לתיקון עולם ותיקון חברה. שותפים טבעיים למאבק על צדק חברתי.

אתן לך דוגמה - כמנהל המתנ"ס האזורי של הגולן, חזרתי עכשיו מערב הוקרה למתנדבים, רובם בני נוער, במועדונית לילדים בעלי צרכים מיוחדים. מי הם 75% מהמתנדבים? בני היישובים הדתיים. זאת, למרות שהדתיים הרם כרבע מאוכלוסיית הגולן. וזאת, כאשר האוכלוסיה החילונית בגולן, מאופיינת ברמת התנדבות ותרומה לחברה הרבה מעל הממוצע בחברה החילונית בארץ.

כך בהתנדבות הזאת וכך בכל סוג של התנדבות - במד"א, במתמיד, בסיוד לקשישים בטבריה לפני חגים, בירידה להתנדבות במקלטים בזמן המלחמה וכו'. אז מי לי בני ברית יותר מהם, גם אם אני חלוק עליהם בנושאים מסויימים? אלה נושאים ערכיים החשובים בעיניי יותר מסוגיית הגבולות - סוגיית תוכן המדינה, ערכיה החברתיים. ובסוגיות הללו, אני רואה בציונות הדתית את השותפה הטבעית של כל מי שמאמין בערכים של סולידריות וצדק חברתי.

כמי ששרת שנים רבות, בסדיר ובמילואים, גם בשטחים, לא הייתי מעולם קלגס ואיני מקבל את ההשמצה הזאת נגד חיילי צה"ל.

האדמה אינה פטיש, אבל הציונות נועדה להחזיר את העם היהודי לקשר עם אדמתו. לא תמצאי הגות שיש בה קידוש האדמה יותר ממהגות של תנועת העבודה ההיסטורית - גאולת האדמה וכו'. ההגות הזאת היא מחוז חפצי והיא הביטוי הנעלה להשקפת העולם בה אני מאמין ואותה אני מגשים, למרות שאני דוגל בוויתור כואב על חבלי מולדת יקרים, כדי להבטיח את צביונה היהודי והדמוקרטי של המדינה, ועל כך אני חלוק עם חבריי / שותפיי בציונות הדתית.

אגב, כשהזכרתי את כתיבתי בנושאים החברתיים, לא התכוונתי לטעון כנגדך על כך שאינך מכירה, אלא על כך שאת פוסלת מראש את היתכנות עיסוקי בנושאים אלה (להם אני מקדיש מעבר לכתיבה, בעשיה - את כל עיתותיי) בשל עמדותיי הפוליטיות אותן את שוללת.
העתקת קישור