לציפורה
הוספת תגובה לדף  ברית דמים - מן הראוי שהמגזר הדתי לאומי והמגזר הקיבוצי ישתפו פעולה ביניהם במאבק על פני החברה הישראלית, כפי שהם עושים בשרות הצבאי ובהגנה על המד
שם הכותב:  אורי הייטנר
מקום מגורים:  קיבוץ אורטל
נושא / כותרת  לציפורה
תוכן ההודעה:  ציפורה, שלום!

לא אכנס כאן להתדיינות על כל טענה, כיוון שזה כבר מאמר בפני עצמו. עסקתי בכך פעמים רבות בעבר ומן הסתם אעשה זאת גם בעתיד.

אומר רק, שאני שולל את הדרך בה את ניגשת לעניין. את מראש מחדדת ומקצינה את ההבדלים, לעתים את ההבדל עם סטיגמה של הצד השני, ומגיעה למסקנה אפריורי שאין עם מי לדבר ואין על מה לדבר.

הגישה שלי, היא שהאסון הגדול ביותר לחברה הישראלית ולעם היהודי הוא הקרע בין חלקי העם, ולכן יש לחפש ולמצוא את המשותף.

מנסיוני - כאשר זו הגישה, מגיעים לשיתוף פעולה מוצלח מאוד. תמיד יש בשני הצדדים קיצונים שאי אפשר להגיע עמם לשיתוף פעולה, ושאינם חוסכים במאמצים כדי למנוע אותו, אבל אסור לתת לקיצונים להוביל. ,

מנסיוני בגולן - שיתוף הפעולה והיחד בין חילונים ודתיים, בין ההתיישבות העובדת והציונות הדתית, הוא מצויין. עם כל ההבדלים וחילוקי הדעות, המשותף ביני כחבר קיבוץ לבין חבר ביישוב דתי, רב הרבה יותר מאשר המשותף ביני לבין עירונים, למשל. הגישה הקהילתית, הסולידריות החברתית, הרצון והנכונות לתרום לחברה הישראלית, הרעיון ההתיישבותי, אורח החיים הבסיסי וכו'.

אין כמעט נושא שאיננו פועלים בו יחדיו, והיחד הזה מוצלח מאוד, בעיקר בשל הדמיון הרב באורחות החיים החברתיים.

ובעיניי, גם לנו בגולן יש עוד הרבה מה לשפר והרבה לאן להתקדם. ואנו גם משתפרים - הנה רק השנה קם בנטור יישוב משותף לחילונים ודתיים, השנה קם בו גן משותף לחילונים ודתיים. זה פשוט נפלא!

החזון שלי הוא שהמציאות היפה שאנו בונים כאן בגולן, תהיה מודל לאומי. זו עשויה להיות בשורה גדולה. אין עוד מגזר בציבור שיכול להיות פרטנר שלנו בסוגיות של צדק חברתי וסולידריות, יותר מאשר הציונות הדתית.

הבעיה היא שיש אצלנו מי שיודעים היטב לדקלם ססמאות כמו "שלום עושים עם אויבים" (כהסבר לכך שהם מוכנים להכנע לתביעות האויבים), אך כאשר מדובר באחים - הם הופכים אותם לאוייב, ופתאום עם האויב הזה אין עושים שלום. גם אצל הדתיים יש קיצונים כאלה, שעושים הכל כדי להכשיל את האפשרות לבניית השיתוף הזה.

אני מאמין, שבסופו של דבר הגורמים הקונסטרוקטיבים בשני המחנות יהיו הדומיננטיים ויקדמו את היחד.

השאלה היא האם התנועה הקיבוצית תהיה חלק מן התהליך הזה, או תשאר מאחור.
העתקת קישור