אין לנו שום סיבה, לשיתוף פעולה עם המתנחלים
הוספת תגובה לדף  ברית דמים - מן הראוי שהמגזר הדתי לאומי והמגזר הקיבוצי ישתפו פעולה ביניהם במאבק על פני החברה הישראלית, כפי שהם עושים בשרות הצבאי ובהגנה על המד
שם הכותב:  ציפורה הזקנה
נושא / כותרת  אין לנו שום סיבה, לשיתוף פעולה עם המתנחלים
תוכן ההודעה:  בלי קשר שעתיד הגולן, אין לנו שום סיבה, אפילו לא סיבה אחת קטנה לשתף שום פעולה עם שום מתנחל, וודאי לא עם תנועה שלמה. כי שיתופי פעולה קמים למען הגשמת מטרות משותפות למשתפי-הפעולה, בואו ננתח אחד לאחד את תחומי החיים:

א. מקור הסמכות:
אצלם: הרבנים, התורה, אצלנו המדינה ומערכת החוקים האזרחית.
מקור הסמכות זה לא עניין טכני, זה עניין מאד מהותי. הקמנו כאן מדינה ריבונית לעם היהודי למען לנהל אצ ענייננו כעם על בסיס אזרחי. אמנם יש מקום חשוב לדת היהודית (יותר מדי מרכזית לדידי), אבל המתנחלים הלומיים אינן תופסים את המדינה כמקור הסמכות. אנחנו, כפי שהתבטא פעם יאיר צבן בשבילנו הדת היא מקור להשראה (יהודית). יש תהום ערכי תפיסתי ביננו לבינם. לא רואה שום גשר בתחום הזה. ועל הנושא הזה אני לא מתפשרת!

ב. גבולות הארץ:
מבלי להכנס לסקירה הסטורית מראשית הציונות ועד מלחמת לבנון השניה וחוות שבעה, כדוגמה, האסימון כבר נפל בארץ: הכיבוש היה אסון,
אסון מוסרי (שליטה על עם ללא שום זכויות),
אסון כלכלי (הכסף שהוזרם בנדיבות לשם לא הושקע בישראל),
אסון חברתי: העדפת המתנחלים וההתנחלויות על פני המשך יצירה כאן של "אור לגויים", של בנייה חברה סוציאל-דמוקרטית שוויונית, המחזקת את השכבות החלשות, לא ב"דגים" (שיקום השכנות) אלא בחכות (חינוך, השכלה, יצירת מקומות עבודה). זה קרה במשך כמעט 40 שנה!
אסון לצה"ל: שבמקום להתאמן כצבא התאמן כשוטרים, כשוטרי חרש ומחסומאים... אין מי שיטיל ספק בהזנחת יכולת ההרתעה של צה"ל כאשר הוא היה, והיננו, שומר הטף הנרצע של המתנחלים, ובאכיפת, יחד עם המשטרה, שתי מערכות חוקים.
גם בנושא זה של גבולות הארץ, גודל תנועת העבודה הייתה בסדר ופרגמטית (עד 1970!) אז השתגעה ואבדה את הצפון ואת המצפון. אפילו חזן ממפ"ם קרא למתנחים "מתיישבים" וממשיכם של תנועת ההתיישבות החלוציות (שטויות במיץ!).
אינני רואה פרטנר חזק ורציני לשיחות, ועל כן יש לשמור על ה"שטחים הכבושים" (ב-1967) כקלף מיקוח. דעתי, לנוכח מה שהתרחש מאז, רק התחזקה. לא לרוץ להחזיר כלום כרגע, לא לשים אוכלוסייה (של מתנחלים) ל"צרכי ביטחון" בקו הראשון (כמו החזבאללה, על מנת "להסתתר מאחוריה").
לא, אין לנו בתחום השטחים שום משותף עם המתנחלים, להיפך.

ג. אופי החברה הישראלית
אצלי, החברה הישראלית כוללת כ-20% מיאוטים, מה לעשות הם כאן, הם אזרחי מדינת ישראל הריבונית.
אופי החברה כוללת שורה ארוכה של נושאים:
מה המשטר ("קפיטליזם-חזירי" כפי שפרס אמר על ביבי) או סוציאל-דמוקרטי � בנושא הזה לא שמעתי שהמתנחלים יצאו אי פעם לטובת השכבות החלשות, לטובת צדק-חלוקתי...
שיוויון האזרחים, כל האזרחים לפני החוק ולפני ההזדמנוית.
מה דעתם של המתנחלים בסוגייה זו? בוא נשמע את העצני ואת היינטר...

לסיום אם אני מנסה לנתח ולהשוות את התשתית הערכית-רעיונית שלי ושל המתנחלים אינני מוצאת ולו סוגייה אחת חופפת בינינו: לא א' מקור הסמכות, לא ב' גבולות הארץ, ולא ג' אופי החברה הישראלית.
לעומת זאת גם לא מצאתי מטרה משותפת איתם. לנו בתנועה העבודה (ורק לשם המחשה) היו שני דגלים: דגל הלאום (ציונות, עלייה, גבולות הארץ, ביטחון, צה"ל... ועוד) ודגל המעמד: אופי החברה בתוך המדינה. לצערי, כן לצערי העמוק למתנחלים יש רק, אבל רק דגל אחד: ארץ ישראל השלמה.
תודה לאריאל שרון, תודה גדולה ממני שהוריד את הבלוף והזיר לנו את גבולות המציאות, ללא המשיח.

לבועז העצני המשתלח, בתנועה הקיבוצית, המדבר במונחים של שנאה, אין שום טעם, ובאמת שום צורך לשוחח איתו, מה אני משוחחת עם כל היהודית בגלל שהם יהודים?

שלכם, ציפורה הזקנה
העתקת קישור