גן רקפת כמשל - לרונן סנדר הבלתי נלאה
הוספת תגובה לדף  חינוך למיליונרים - המחיר המופרז שמשלמים חברי קיבוצים מופרטים על ילדיהם בגן מעלה את השאלה האם לא עדיף שאחד ההורים יוותר על יציאה לעבודה ויישא
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  סין אך עמיעד
נושא / כותרת  גן רקפת כמשל - לרונן סנדר הבלתי נלאה
תוכן ההודעה:  קיבוץ נחשון באור ראשון, מתעורר ליום חדש, אתמול היה עוד קיבוץ שיתופי, הבוקר, בוקר יום א' השמש עולה ממזרח, תפעול גן רקפת בנחשון השיתופית של יום שישי עלה X
ביום ראשון גן רקפת בנחשון המתחדשת עלה בדיוק את אותו ה X, לא אגורה אחת יותר, אולי הרבה אגורות פחות, כי המטפלות שתומחרו לפני השינוי לפי 360 שקל ליום עבודה, ירדו לשכר המינימום, כלומר המטפלות ירדו לחצי ממחיר העלות הקודם, אז ה X הפך ל X מינוס Y.
זו עובדה שאין עליה עוררין, בואו נספר כאן שב 1996 הפריטה עמיעד את הגנים והפעוטונים והפכה אותם למרכז רווח, לא היה שום סוד שלא ידענו ביום ההפרטה.
אבל נחזור לנחשון ולשאלה המרכזית, האם זה היה "בסדר" לרונן לקחת את ילדו לגן ששוד ושבר, כול ילד בו עלה הר של מזומנים מעל התשלום שמשרד החינוך מעביר, האם אז בקיבוץ השיתופי זה היה "בסדר" עכשיו כשהשיטה השתנתה, רחמנא ליצלן, והעלויות הוצפו, כועס רונן דנן נורא, הוא מבקש לרבע את המעגל, גם לקבל מטפלת על כול 4 ילדים וגם לעמוד בתקן של משרד החינוך, בקשתי ממנו לא פעם אחת לבדוק מה ניתן להפעיל בתשלומים ממשרד החינוך, האם המשמעות היא מטפלת וגננת אחת על 50 ילדים? האם המשמעות היא גנון ללא מזגן, האם המשמעות היא שאין ציוד, אין משחקים, לא לוקחים את הילדים לבריכה כי אין מהיכן לשלם כניסה...ביקשתי פרטים, מה קיבלתי? עוד מאמר...מיחזור של טענות שאולי הן נכונות, אבל אני מחכה לדרישה של ההורים שתבוא במקביל לנכונות לירידה באיכות הגן, עדין לא שמעתי לא מרונן ולא מזמי שיש נכונות לתפעל גן או גנון בקיבוץ על פי התקן של הגן שעובד אך ורק לפי התקן של משרד החינוך, יהיה מעניין.
רונן מביא כן סיפורי מעשיות על המיסוי הקיבוצי בקיבוץ המשתנה, אני יכול להגיד לו כמי שמרוויח יותר מהשכר שהוא הזכיר, הלוואי שהיו לוקחים ממני את מס ההכנסה של המדינה ואת המס הקהילתי בחוברת השינוי, אבל המציאו מס פרוגרסיבי, מס שעם כול התוספות מגיע ל 80% בערך, אינני חושב שהכול מגיע לרשת הבטחון, וכן הקיבוץ מקבל את כול המשכורות של עובדי המפעל ולא רק, ומותיר בידי רק את השאריות, כן ללא ספק אם היו לי שני ילדים בגנון, הייתי די מתקשה לגמור את החודש, ואם אני, אז מה יגידו אחרים? שמרוויחים הרבה פחות, הקיבוץ אגב, רונן, עושה הכול כחוק, הכול התרנו לו, זוכר את התקנון? התקנון הזה תקף, "החבר ימסור את כול כוח עבודתו וגו'..." אז כול עוד התקנון הזה תקף, ואנחנו מקבלים "תקציב קיבוצי" ולא משכורת, אין לנו להלין אלה על עצמנו.
אגב גם אם האם עובדת ומשלמת בדיוק את עלות הגן, שווה לה לעשות כן, ולמה? כי היא עובדת ומקווה שנהנית מזה, וגם משלמת את שכר הגנון, אם בעלה מרוויח אז יש ממה לחיות, אין ממש משכנתא לשלם, אז עדיף להביא עוד הכנסה, לא? ואם כול זה לא די אז יש רשת בטחון , לא?
לסיכום רונן מזהיר אותכם שלא תצביעו למען השינוי, אני מניח שאיכות חייו נפגעה מאז שנחשון מגישה חשבון על הכול, אבל אם אני מסתכל על עמיעד קיבוצי, נדמה לי שמעט חיוכים נמחקו מאז השינוי, והרבה יותר חיוכים עלו על הפנים, אז אל תתנו לרונן עם סיפורי פוגי לקלקל לכם את מצב הרוח, רק תזכרו, שלא היה שינוי בעלויות לפני ואחרי ואם היו שינויים זה רק לטובה.
עוזי
העתקת קישור