תשובה לדני
הוספת תגובה לדף  ברית דמים - מן הראוי שהמגזר הדתי לאומי והמגזר הקיבוצי ישתפו פעולה ביניהם במאבק על פני החברה הישראלית, כפי שהם עושים בשרות הצבאי ובהגנה על המד
שם הכותב:  אורי הייטנר
מקום מגורים:  קיבוץ אורטל
נושא / כותרת  תשובה לדני
תוכן ההודעה:  אני עוסק שנים רבות בגישור וחיבור בין חילונים ודתיים. אני עושה זאת בגולן, הן כמנהל מתנ"ס הגולן בשש השנים האחרונות והן בתפקידים רבים שעשיתי בעבר, הן בחברה למתנ"סים, והן בפורומים שונים, במדרשה באורנים ועוד לאורך השנים. הנושא הוא בנפשי.

מפגשים של התנועה הקיבוצית עד כה אכזבו אותי, כיוון שהיו אלה מפגשי התנצחות ולא מפגשים בונים.

למרות עיסוקיי הרבים וחוסר הזמן שלי, אשמח להיות שותף גם ליוזמה שאתה מציע, כיוון שאני מסכים איתך שרבני צוהר הם פרטנר מצויין (אני מחובר מאוד לרב שרלו ובקשר יומיומי עמו).

בנוגע לגולן - הניסוח המשפטי של החלת ריבונות המדינה על שטח, היא החלת החוק, המנהל והמשפט הישראלי על השטח.

זה ההבדל בין יהודה ושומרון, למשל, שהדגל הישראלי הרבה יותר משמעותי שם מאשר בספינות ובשגרירויות ישראליות, אך הגדרתם היא שטח מוחזק, לבין הגולן ומזרח ירושלים, שהן זהות במעמדן החוקי לת"א ולחיפה.

על פי אותו נוסח הוחלה ריבונות ישראל על שטחים ששחררה במלחמת העצמאות מחוץ לגבולות החלוקה, כמו ירושלים המערבית, הגליל המערבי, יפו, לוד, רמלה ומרבית הנגב. שטחים אלה סופחו באותו נוסח בצו של מושל צבאי. מזרח ירושלים סופחה ב-67' בהחלטת ממשלה. הגולן סופח ב-81' בהחלטת כנסת. כנסת ישראל היא הריבון, והיא החליטה לספח את הגולן לישראל.

בנושא זה קיימת פסיקת בג"ץ, לפיה בשל החלת החוק המנהל והמשפט הישראלי על הגולן, בכל מקום בחוק הישראלי בו נכתב מדינת ישראל, הכוונה היא גם לגולן. זאת, בניגוד ליהודה ושומרון, למשל.

בפסיקת בג"ץ בנוגע להתנתקות, בג"ץ פסק שכיוון שרצועת עזה וצפון השומרון הם שטחים מוחזקים משיקולי ביטחון, על פי הגדרתם המשפטית, הממשלה שהיא הגורם האחראי על הביטחון היא המוסמכת להחליט אם ניתן לוותר עליהם, ואם היא החליטה כך, הפגיעה בזכויותיהם של המתיישבים שנאלצים להעקר היא מידתית. באותו פסק, נאמר בפירוש, שלא כך הדבר באזורים עליהם הוחלה ריבונות ישראל. כאן השיקול כבר אינו ביטחוני, אלא הוא שיקול אזרחי, שבו ויתור על הגולן זהה לוויתור על הגליל או על השרון.

על פי חוק שחוקק ב-99', נסיגה משטח ריבוני, כלומר משטח עליו חלים החוק המנהל והמשפט של המדינה, מחייב תמיכה של 61 ח"כים ומשאל עם (כדי להשלים זאת, יש לחוקק חוק המסדיר משאל עם בישראל). הדבר נכון לגבי הגולן, לגבי מזרח ירושלים, לגבי חולות חלוצה בנגב (שברק רצה למסור לפלשתינאים), לגבי ואדי ערה (שליברמן מציע למסור לפלשתינאים) ולגבי רמת גן, אשדוד ובת ים. כל אלה שטחים ריבוניים של מדינת ישראל.

רוצה עצה? בנושאים שאינך בקיא בהם, אינך חייב להתבטא בפומבי.
העתקת קישור