איחוד מפעלים - אם זה היה כה פשוט - לציפורה
הוספת תגובה לדף  גן שלנו מה יקר הוא - גני הילדים הקיבוציים ממומנים ומפוקחים על-ידי משרד החינוך. לפני שהחברים המופרטים משלמים מחיר מופקע, כדאי להם לברר מה אומר
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  סין אבל עמיעד
נושא / כותרת  איחוד מפעלים - אם זה היה כה פשוט - לציפורה
תוכן ההודעה:  ציפויירה שאיננה קרובה לצומת מגידו, הכיצד אשב עמך לכוס תה ואין אני יודע היכן המרפסת? ועוד על מה היא משקיפה, ים גועש או יער רוגע?
תקשיבי הלוואי שזה היה כה פשוט, ראשית המפעלים היום שלא כמו פעם לא יכולים לשרוד אם הם לא מגיעים לאיזה גודל קריטי, יש וויכוח האם הגודל הוא 200 מיליון שקל או 300 מיליון שקל מחזור, יש מפעלים קיבוציים שכבר עברו את המליארד שקל או נוגעים בו כמו פלסאון ממעגן מיכאל, מכול מקום ציפוירה אין זה כה פשוט האיחוד עם קיבוצים אחרים, ויש מפעלים שניסו את זה, נטפים מחצרים (שיתופי) שחילקה חלקים מנטפים לקיבוצים מגל (מתחדש) ויפתח (מתחדש), היו לא מעט קילקולים בהתחלה אבל עכשיו נראה לי שזה עובד חלק, אין זה כה פשוט ממש לא, אני זוכר שעשינו מאמץ בזמנו להתחלק בעומס עם קיבוץ פרוד, עמיעד ופרוד היו אז קיבוצים שיתופיים, ממש לא הלך, אז הרעיון נחמד, אבל מי רוצה לחלק את מה שיש לו עם מישהו אחר? רק אם הצד השני יכול להביא הון כספי (וזה לא המצב) והון אנושי (זה יש לפעמים). היום הבעייה העיקרית היא שיווק חו"ל, העתיד נמצא שם בחו"ל והתחרות בעבודה הזולה שאיננה רק בסין אלה בעוד הרבה מקומות שעדיין משלמים 100 דולר לחודש ופחות לעובד, לך תתחרה עם מוצרים ישראליים ועם עלויות יום עבודה בישראל, קשה, אני נמצא בסין, רואה ונלחם כול יום בשדה המערכה השיווקי הזה, יש לנו הישראלים מוצרים יחודיים, אבל בהשקייה הסינים כבר כמעט סגרו את פער הידע ואיכות המוצר, וזה ייקרה גם בעוד תחומים, לכן צריך לרוץ קדימה, המפעלים צריכים לפרוס כנפיים ולהתפתח מחוץ לגבולות ישראל, אבל זה סיפור ארוך ומסובך, יש מפעלים שיצאו לבורסה בארץ ובחו"ל ואז השותפים הם בכלל המשקיעים הזרים, וכול כללי המשחק משתנים, קפיטליסטיים לחלוטין, אבל נדבר על זה מחר, העניין הרבה יותר מורכב ממה שחשבת.
לילה טוב מאישינג, סין
העתקת קישור