זמי את פלג נגד ברגיל - הקרב על ערכי הליבה
הוספת תגובה לדף  התחכמויות ברגיל - לא יעזרו לו לברגיל כל התחכמויותיו הלשוניות - אין הפרטת כלכלה ללא הפרטת ערכים (הערות על מאמרו ב- ynet ביום 17/8/06)
שם הכותב:  עוזי בן צבי
דואר אלקטרוני  uzi@taixing.cc
מקום מגורים:  סין - אך גם עמיעד
נושא / כותרת  זמי את פלג נגד ברגיל - הקרב על ערכי הליבה
תוכן ההודעה:  זמי ופלג
שאלת השאלות שנשאלת האם כאשר עבר הקיבוץ לשכר דיפרנציאלי, הפרטה ושיוך דירות, האם נפגעו ערכי הליבה שהיו בו כביכול לפני השינוי, האם הקיבוץ השיתופי שהיה עד לא מכבר (הרי השינוי הוא בן 4-5 לכול היותר) אכן הכיל בתוכו את ערכי הליבה שאתם כה מתגאים בהם, שוויון, ערבות הדדית, שותפות אמת? האם כול אלה באמת היו ועודם "ערכי ליבה" בכול הקיבוצים שנותרו שיתופיים, והאם כול אלה נעלמו כליל בקיבוצים המשתנים לאיטם, כי שום דבר לא קורה מהר בקיבוץ, ולא משנה איזה קיבוץ, הדבר היחיד שקרה מהר, היתה הקריסה הכלכלית, כשהשקים של הקיבוץ התחילו לחזור כגשם אחרי הרעם.
פלג מעלה טיעונים על הפרשי משכורת של מאות אחוזים בקיבוצים המשתנים (הכסף שהקיבוץ משאיר אצל החבר לאחר המיסוי והמועבר לחבר בשם תקציב קיבוצי), אולי, אני לא יודע, אבל בקיבוצי נדמה שלי שאתה יכול להגיע ל 2:1 גם עם הכניסה היתה 10:1 אז אולי פלג מכיר מקרים אחרים, אני לא. אני ממש לא רואה הבדל בהתיחסות החברים איש לרעהו בין מה שהיה לפני ואחרי ההפרטה, ממש לא, וגם לא במעורבות, בנוכחות באסיפות, ובחיי התרבות.
לגבי התקיעות, זמי ופלג מהללים את המצב ה"נפלא" שייצר התקנון הנהדר אותו מבקשות, מתחננות התנועות (הרי אתם לא ממש מאמינים שיש תנועה אחת?) שנשנה, על פי התקנון מיעוט של 26% יכול להגיד לשאר ה 74% תקפצו, תצרחו תשירו במקהלה, אנחנו המיעוט, מחזיקים אותכם באשכים, כואב? אז אל תקפצו, אנחו את היד הקמוצה לא נוריד, אם בא מזכיר התנועה ומנסה לרמוז שזה לא בדיוק מוסרי ומזכיר את תקנה 7א הדורשת שוד ושבר רק רוב של שני שליש להעביר את השינוי (גם אני לא מאמין בשנת נסיון ובמודל המשולב, שני אלה הם שטויות במיץ עגבניות), אבל להפעיל תקנה שמוציאה את ה"תקיעות" שאתם משתבחים בה, כאילו היתה זו איזה מעשה הבורא בכבודו ובעצמו, נו באמת...מי שהמציא את התקנון חלם על שלטון המיעוט, שלטון כזה שלא ניתן כמעט לבצע שינוי באורחות החיים על פי התקנון אפרופו שלטון החזירים בחוות החיות.
הייתי מצפה מברגיל לבוא לכול הקיבוצים שכבר ביצעו שינוי ולדאוג שהתקנון ישונה בהתאם לשינוי, כרגע ולא משנה באיזה קיבוץ אתם חיים, התקנון לא תואם לדרך חייכם, כן גם בקיבוץ השיתופי.
יש משהו שמרגיז אותי בכתיבה המזוככת של פלג יודע הכול, בקיבוצי עמיעד, המפעל עבד עם 85% נוכחות של העובדים והשכירים, אתה יודע מה זה אומר, שעובדים שגרים ממכבים בדרום ועד נהריה במערב, הגיעו יום יום לעבודה, קבלני המשנה שלנו בקריית שמונה מוכת הקטיושות קיבלו אישור והמשיכו לייצר עבורנו כאילו כלום לא קרה, וכולנו הוקרה לאנשים מיוחדים אלו, אבל לטעון שמי שיכול היה ברח ומי שלא יכול היה נשאר, אני מניח שפה ושם זה קרה, אבל יש לי הורים ושני אחים עם משפחות ענפות, ואני הייתי בקשר יום יומי עם חברי בעמיעד, ה"בריחה" היתה ללא שום קשר ליכולת, אני מכיר מעט מאוד אנשים גם בקיבוץ המשתנה שלא יכלו להגיע לעיר האוהלים של גאידאמק, אז מי שנשאר או עזב לא עשה זאת עקב מחסור כיס, היו בעיות עם בצ"מ ללא קשר למצבם הכלכלי, היה מחסור במקומות לקליטת בצ"מ, היו הרבה פשלות ממשלתיות, אבל להלביש הכול על ערכי הליבה שהתמסמסו? על דשאי הקיבוצים המופרטים התמקמו יחידות צבאיות שלמות, במקום מוגן התמקמם ממש בתוך עמיעד גדוד רפואה של צה"ל, החברים יצאו מגדרם ועל חשבונם לתת להם מכול טוב.
אין אני מליץ יושר של בר גיל איני מכיר אותו כלל, אבל מאמרו שפורסם גם ב www.global-report.co.il הצליח לעורר גם במי שאינו קיבוצניק איזו תחושה שלא הכול אבוד.
פלג וזמי, המשחק הוכרע ולא בנקודות אלה בנוק אאוט, עוד ועוד קיבוצים שתקועים כמו בית קמה, שובל, געש, יבצעו שינוי, אז זה ייקח עוד זמן, תגיעו לשינוי בצליעה כואבת יותר, אבל השינוי יגיע, לצערי זמי אתה לא מבין שערכי הליבה שבהם את מתהדר נמוגים להם בריבים הפנימיים, ערכי הליבה הופכים לכעסים בין קבוצות בקיבוץ, לפירוד ולמצב בלתי נסבל, עוד הרבה לפני השינוי בפועל, הנסיון להשוות את הקיבוץ המתחדש ל"חוות החיות" מראה עד היכן הרחיק יאושך, כשהתחלנו לדבר היית אופטימי, עכשיו אני וחברי כבר הפכנו לחזירים (הרי קוראים לנו כאן חזירים קפיטליסטיים) השולטים בהמון כמו בחוות החיות.
זמי, באמת, טול קורה מבין עיניך, אתה באמת חושב שאנחנו כאלה? או שהנסיון להכפיש בכול מחיר את המתחדשים ואת ברגיל, והטענות שלך שברגיל כמו שכנך נתו טל, נדמה לי ששפיים קיבוץ שיתופי לא?
בקיצור הארכתי די, המסע לחיסולה של התנועה הקיבוצית, החל ביום שבו היא קמה, כמו שמות תאי המוח מתחיל מייד ברגע שהוא מסיים להתפתח ולהגיע לגודלו המלא.
עוזי
העתקת קישור