לציפורה - על ניהול וכלכלה בקיבוץ
הוספת תגובה לדף  גן שלנו מה יקר הוא - גני הילדים הקיבוציים ממומנים ומפוקחים על-ידי משרד החינוך. לפני שהחברים המופרטים משלמים מחיר מופקע, כדאי להם לברר מה אומר
שם הכותב:  חבר מהמרכז
נושא / כותרת  לציפורה - על ניהול וכלכלה בקיבוץ
תוכן ההודעה:  שלום יקירתי,
נעלמתי כי מה לעשות צריך גם להתפרנס ועכשיו אני קצר בזמן. והמכתבים שלך, שתיהיי בריאה - ארוכים ארוכים.

אני כותב כאן בעיקר כדי "להרגיז" אבל המטרה לא "להכעיס" אלא למתוח את גבולות המחשבה שלנו על עצמנו כדי אולי ללמוד ולשכלל את החשיבה שלנו על הדברים.רוב בני האדם כשפוגשים מחשבות שמעבר לגבולות המחשבה שלהם מתרגזים - מה לעשות.

לכן כשאני כותב על "השורש" הסטליניסטי שיש בנו, כולם כאן מתפלצים - אבל כל מי שמבין קצת יודע שהוא פשוט קיים שם - ושום דבר לא יעזור - גם אם "החלטנו" להתכחש לסטלין בכבודו ובעצמו בהחלטת ועידה כזו או אחרת - בחתימה הגנטית שלנו יש כתם כזה.

ועכשיו לגבי ניהול וכלכלה.

חברה יקרה, הרעיון של ניהול קיבוצי מבית הוא מאוד נכון. אבל מה לעשות יש בעיה אחת שכל השיתופיים מתעלמים ממנה תמיד, ובמיוחד גם בדיון על עלויות הגיל הרך וההפרטות.

לבעיה הזו רואים "בעיית הגודל" - יש בעיה של גודל.

כתבתי במרכאות כדי שיכנס טוב טוב לראש.

בקיבוץ נפלא עם 80 משפחות יכול להיות מצב שלא יהיו מספיק אנשים כישרוניים לניהול והוא ימצא את עצמו משקיע לחינם בפיתוח אנשים שאין להם סיכוי להצליח וכמו כן מוסר את כל רכושו העסקי לניהול טירונים ו/או חסרי נסיון ויכולת.

לא אמרתי שזה תמיד קורא, אבל ככל שהקיבוץ הוא קטן יותר ועסקיו גדולים יותר, ההסתברות שזה יקרה גדלה.

את כותבת שצריך למצוא ענפים רווחיים ולדאוג שהחברים יעבדו במקומות עבודה מכניסים. זה פשוט לומר אבל קשה יותר ויותר לבצע.

כדי להרוויח במציאות של שוק משוכלל ובתנאים של גלובליזציה כשהתחרות היא עם הפועל הסיני (תשאלי את עוזי), צריך מנהלים שהם כמעט קוסמים, אבל אם אין כאלו נסתפק במי שצבר כבר קילומטרז' רציני.

בקיבוץ גדול גדול הסיכוי שנמצא כאלו כישרוניים מתוכנו, בקטן הסיכוי קטן.


לכן יש לבחון את הפרדיגמה של ניהול "משלנו".

חומר למחשבה
העתקת קישור