חבר, חבר בעצמאות כלכלית, תושב בשכונה - מציפורה
הוספת תגובה לדף  גן שלנו מה יקר הוא - גני הילדים הקיבוציים ממומנים ומפוקחים על-ידי משרד החינוך. לפני שהחברים המופרטים משלמים מחיר מופקע, כדאי להם לברר מה אומר
שם הכותב:  ציפורה
נושא / כותרת  חבר, חבר בעצמאות כלכלית, תושב בשכונה - מציפורה
תוכן ההודעה:  אתה וודאי יודע עוזי, שחברים מהשכבה שלי התרגלנו לקרא במשך השנים את כל העיתונים היומיים של התנועה, מאז שהם נעלמו (אל תתווכח שסגירתם היה מצויין, חבל על הויכוח זה לא הנושא עכשיו) מאז אנו קוראים את עיתון "הקיבוץ" ו"הדף הירוק", שניהם מגיעים לקיבוצי. אנו קוראים מזה כמה שנים מאז נתן טל, על החבר-החדש, חבר בעצמאות כלכלית, תושב בהרחבה ועוד מעמדות, התושב הזה יהיה חבר באגודה המוניציפלית של "היישוב" וכל התושבים, החברים בעצמאות, חבר-חדש, וכד' ישתלבו בהרמוניה בחיי הקהילה של הקיבוץ-החדש. רעיון יפה לקיבוצים בקריסה דמוגרפית. משפחות צעירות, ילדים, מה רע? חיים חדשים לענף החינוך, למכבסה... ובכלל למכירת שירותים. עד כאן הכל בסדר.

מעת לעת "היחידיה לצמיחה דמוגרפית" (פעם קרו לזה מחלקת הקליטה"), מזכיר התנועה ואחרים, מפרסמים כתבות ומאמרים על "הרכב החברויות והמעמדים שונים בקיבוץ המתחדש", על החזון, על בנייה של קהילה חדשה, על קליטת בנים וצעירים ל"קיבוצים-החדשים", על השתלבותם בחיים, על בסיס של התחשבנות מסויימת, של מסים מוניציפאליים ותשלום עבור שירותים, בנייה פרטית על פי תקנות המנהל וכד'. זה היה לפני ואחרי בג"צ הקשת הדמוקרטית המזרחית (ב-2001 ?, לא זוכרת). הנושא נמשך גם בכתבות של ימינו. עד כאן הכל טוב ויפה.

אם זה החזון של הקיבוץ המתחדש, שתושבים, חצאי-חברים, משלמים חלקי מסים (לא לרשת הביטחון, והם לא חלק בנכסים של המשק, וכד') אז מה הטענות נגד רונן סנדר (כמשל) שאינני מכירה אותו, ואינני מכירה את כל פרטי הבעיות שלו עם נחשון, מה הטענות נגדו על היותו "תושב" בקיבוץ-חדש נחשון? זה שהוא כותב, זה שמביע את דעתו? הרי ב"כתובים של החזון החדש" ביקשו מעורבות והשתלבות החברים-תושבים, איכפתיות בקיבוץ הדיפרנציאלי. כפי שאני מבינה הוא מנסה לשמור על האינטרסים שלו כתושב מול השירותים ה"מוניציפליים" שמקבל מהקיבוץ (מעמד לגיטימי ואפילו רצוי לפי חזונם של נתן ואחרים).

לכן הטענות שאין לרונן ולכל התושבים-החברים-בעצמאות... זכות להתערב ולהביע את דעתם, לכתוב סותרת בצורה מובהקת וחד משמעית למעשה את "חזון הצמיחה הדמוגרפית". צריך להחליט: הם חלק או לא מהקהילה? רוצים אותם או לא? משתלבים בחיי קהילה על בסיס שווה או לא? (אחרי הסדרי התשלומים ההדדיים).
אם באופן ספציפי, ואינני מכירה את הפרטים וגם לא מעניינים אותי, יש לרונן בעיות תשלום עם יישובו-קיבוצו, עליהם ליישב את המחלוקת בנחת, כמו בין "חברים" ולסגור את העניין. אם לא, יש דרכים שונות: גישור-פישור, או עורכי דין וכד'.

לדעתי, לא צריך להתבלבל בין בעיותיו הפרטיות של רונן לבין זכותיותיו שלו כתושב ב"קיבוץ-המתחדש" כפי שאבות הרעיון הדיפרנציאלי הכתיבו אותם בכלי התקשורת מדי שבוע בחזונם החדש.
אני אולי מיושנת, הייתי מעדיפה שכולם יהיו חברים שווי זכיות וחובות בקיבוץ... אבל מי אני?
אני ציפורה זקנה.

העתקת קישור