לעוזי, עוזי שובב שלנו כאן מציפורה
הוספת תגובה לדף  גן שלנו מה יקר הוא - גני הילדים הקיבוציים ממומנים ומפוקחים על-ידי משרד החינוך. לפני שהחברים המופרטים משלמים מחיר מופקע, כדאי להם לברר מה אומר
שם הכותב:  ציפורה זקנה בגיל
נושא / כותרת  לעוזי, עוזי שובב שלנו כאן מציפורה
תוכן ההודעה:  אבולוציה:
תהליך התהוות השינויים ההדרגתיים המתרחשים במרוצת הדורות בתכונות המורפולוגיות, הפיזיולוגיות וההתנהגותיות של אורגניזמים. התאוריה המרכזית והמקובלת ביותר היא תאורית הברירה הטבעית, שטוענת כי האבולציה היא תוצאה מברירה טבעית, תהליך בו המתאימים ביותר לסביבה ישרדו ויתרבו, והאחרים יעלמו.
לפי זה, עוזי... נחשוב עוד קצת.. כל עוד לא מתעייפים.

אם... האדם הוא ייצור חברתי, מאז שגלינו את יתרונות הציד המשותף, גידול הילדים ביחד, ההגנה המשותפת במערות, הצבר והעברת מידע וידע בין הזקנים לצעירים, במערות ליד המדורות, ועד ימינו, האדם על מנת לשרוד הוא ייצור שתמיד התארגן ביחד. (יש מאט רובינזון קרוזו, אם בכלל).

ואם... צו ההשרדות (והצמיחה וההתפתחות) הוא הקובע בד.נ.א. ההתנהגותי שלנו כייצור אנוש תבוני-חברתי.

ואם... אנו כבר יודעים שהעולם הוא קשה, יש ממוטות ונמרים בחוץ, הוא תחרותי, יש "מחסור" (התגלית והמושג הראשון עליו מתבסס מדע הכלכלה המודרנית)...

ואם ואם... אזי נראה לי, ואני לא יודעת, שהקיבוץ המודרני, המותאם למאה ה-21, שיתופי חזק וסולידרי מבפנים ותחרותי ומאורגן היטב כלפי חוץ (מחוץ למערות", רק אלגוריה!!) בג'ונגל הקפיטליסטי, הוא תשובה טובה לאבולוציה החברתית הזאת. פתרון העשוי לענות על פתרון תכלס של בעיות הקיום וה"צייד", פתרון טוב למצוקות פסיכו-חברתיתות ותחלואי העולם המודרני העירוני-המנוכר (בדידות, ניכור, משמעות החיים... וכד' זוכרים את ספריו של אלבר קאמי?). לכל אלה, צריך להתאים את ממד החופש(!) האישי לחבר-השבט בתוך ה"מערה השיוויונית". נראה לי שזה האתגר האמיתי, ולא רק לההפך לציידים בודדים מול הממוטות.
דרך אגב... מלחמת לבנון השניה העלת מספר סוגיות כגון אלה בנושא: חזקים ומאורגנים כלפי חוץ (צה"ל וכד'), חזקים, מלוכדים וסולידרים כלפי פנים: טיפול בעורף, עצמת העורף, בעלי היכולת שירדו למרכז בגפם, לעומת "עניי-המקלטים" והעזובה.

תיקון קטן עוזי, יש (עדיין) 93 קיבוצים שיתופיים... ביררתי. ובהרבה מהם, יש קליטה לא רעה בכלל של צעירים. תקרא על המחלקה לצמיחה דמוגרפית, רוב הקליטות היום הם לקיבוצים כאלה.

כתבתי לגבי הביצה והתרנגולת של הקיבוץ העשיר השיתופי: הפיתרון הוא במנהיגות הקיבוץ, איזה נורמות, איזה דוגמה ואיזה רוח היא מקרינה, לעת משבר ותוך כדי הצלחה כלכלית, לא כולם קורצה מהחומרים האלה.

אקרא את ההצעה שלך ושל זמי בשמחה, למרות שאני שונאית תקנונים... אבל מה לא עושים בשביל חבר נחמד מסין?
תהיה בריא עוזי
ציפורה הזקנה
(אבולוציה, שמבולוציה... הגיל עושה את שלו!).
העתקת קישור