ציפורה או ציפויקה השיתופניקית....
הוספת תגובה לדף  גן שלנו מה יקר הוא - גני הילדים הקיבוציים ממומנים ומפוקחים על-ידי משרד החינוך. לפני שהחברים המופרטים משלמים מחיר מופקע, כדאי להם לברר מה אומר
שם הכותב:  עוזי בן צבי
דואר אלקטרוני  uzi@taixing.cc
מקום מגורים:  סין אבל עמיעדניק
נושא / כותרת  ציפורה או ציפויקה השיתופניקית....
תוכן ההודעה:  ציפורה או מדוע נדמה לי שאת בכלל ציפויקה? אבל לא זו הנקודה, חבר מהמרכז עונה לך יפה ואין טעם לחזור על דבריו, יש לי שאלה ציפוירה, תסתכלי לרגע על קיבוץ, כול קיבוץ, על עמיעד או על קיבוצך השיתופי למופת, מה את רואה במבט חטוף ממעוף הציפור?
נכון, נורא צפוף, הבתים דבוקים לבתים שלפניהם ואחריהם, שטח המחנה מה שנקרא בשפת המקצוענים, צפוף להחריד, נכון לא כמו במחנות הפליטים בעזה ובגדה, אבל כמעט.
מבנה שכזה יחד עם החמולות שנוצרו בקיבוצים בעשרות שנות קיומם יוצר אווירה מיוחדת שאין לה בכלל קשר לשכר, לעושר, אושר או עוני.
יחסי השכנות והסולידריות התוך קיבוצית שהתגלתה במלוא עוזה במלחמה האחרונה אבל לא רק, נובעת ממערכות יחסים שנוצרו ונבנו במשך שנים של חברות, הטעות שלך מתנקזת כול כולה בשד הנורא הקם כביכול לכלות את קיבוצך השיתופי, ולכן הנסיון להפוך את הקיבוץ המתחדש לדמון מפחיד.
לא מזמן התקיים כאן דיון מקיף על קואופרטיב הענק מחבל הבאסקים, מונדרגון, חברים בו 80 אלף חברים וחברות, רובם עובדים ופנסיונרים של הארגון, הילדים לומדים בבתי הספר של הארגון וממשיכים לאוניברסיטה של הארגון, החולים מאושפזים בביה"ח של הארגון, והבטחון הסוציאלי כמעט מושלם (פשוט כי אין שום דבר מושלם בעולם), אבל, וכאן האבל הגדול ציפוירה, לאנשים יש בתים משלהם, רבים בהם בתי מידות, השכר דיפרנציאלי לגמרי (גם הדיבידנד בסוף השנה בהתאם) חשבונות הבנק פרטיים לגמרי, כנ"ל כלי הרכב של המשפחה, הכול סחיר כמובן חוץ מהחברות בארגון.
תחשבי על זה, ואיזה סולידריות שרצה שם, ואיזה מחשבה על האחר, והכול בבאסקית עסיסית ללא מילה בעברית? מדהים, אז את מזדעקת על הקפיטליזם של המתחדשים, מה אנחנו יותר קפיטליסטים מחברי מונדרגון, את יודעת אני מסתכל על קיבוצי לפני השינוי, על הכעסים והמתחים כנגד ממלאי התפקידים, על הוועדות, על הרבה דברים ומסתכל היום, שלוש שנים אחרי השינוי, זה מדהים מה שהעברת האחריות עשתה לאנשים, אין יותר למי לקטר, חשבת על זה? האיש הכי חשוב בקיבוץ נעלם קוראים לו "מישהו" (שמישהו יעשה, שמישהו ירים את החג, שמישהו ינהל, שמישהו ינהג וכו...) החגים מתנהלים כסדרם וכנ"ל חיי התרבות 90% בהתנדבות, את חדר האוכל מסדרים בני הנעורים ואוספים כסף לפולין, אני ממש לא יורד לסוף דעתך על הכעס הזה, אני סבור שאם תסתובבי בקיבוץ המופרט ולא תדעי שהוא מופרט, פשוט לא תדעי זאת, אולי מגרשי החנייה בצידי הגדרות בכביש סובב קיבוץ יסגירו את העובדה, אבל בטוחני שאין שום הבדל ברוח המנשבת בחצרות, תפגשי המוני ילדים, חלקם שלנו וחלקם מבחוץ, הבריכה הומה, ואפילו חדר האוכל מפוצץ בארוחות הצוהריים ובמאות האוכלים שמגיעים באוטובוסים כול יום.
עלו כאן כול מיני דברים לגבי השיוך, ובכן לגבי שיוך דירות, ובהתייחס למה שאמרתי לציפויקה לגבי מבנה הקיבוץ, קשה להניח שמישהו שאינו מעוניין לגור בחברה היחודית הזו ייקנה בית (גם אם זה בית מידות על חצי דונם) בקיבוץ אם לא ירצה לגור בו ולגדל ילדיו, לכן המגבלה של מכירה לחבר קיבוץ (למה לא בעצם) או לחבר באגודה הקהילתית לא נראית לי בעייה, מי שרוצה לקנות הבית יחתום זכרון דברים ויגיש מעומדות לאגודה, סביר שיתקבל, נכון זה מוריד מעט את הסחירות, אבל שום דבר לא בוער, וההצעה שהבית יוחזר לקיבוץ כנגד דמי העזיבה היא מגוחכת למי שמכיר את היקפם של אלה.
לסיכום, ציפורה ושאר חבריה מהקיבוצים השיתופיים תירגעו באמת שאין סיבה להיכנס לפאניקה, החברים במתחדשים נשארים חברי קיבוץ, המתחדש נישאר קיבוץ, ככה המדינה רוצה, ובכלל לא משנה שאני רוצה ללכת הלאה, זה המצב כרגע,עוד מעט אהיה 40 שנה חבר בעמיעד, הורי סוגרים 60 שנות חברות, והשמיים הם הגבול.
העתקת קישור