כל האמת (כמעט) על החינוך הקיבוצי
הוספת תגובה לדף  גן שלנו מה יקר הוא - גני הילדים הקיבוציים ממומנים ומפוקחים על-ידי משרד החינוך. לפני שהחברים המופרטים משלמים מחיר מופקע, כדאי להם לברר מה אומר
שם הכותב:  זמי בן-חורין
מקום מגורים:  געש
נושא / כותרת  כל האמת (כמעט) על החינוך הקיבוצי
תוכן ההודעה:  1. אני בכלל לא בטוח כי החינוך הקיבוצי כיום טוב בהרבה מהחינוך בעיר, בטח שלא מבתי הספר המיוחדים, בתי ספר לטבע, דמוקרטיים (רעננה), פתוח ודמוקרטי (חדרה), בית הספר החדש שנפתח בגבעת אולגה בשנה זו.

כמי שילדיו התחנכו בבית ספר "אדם וסביבה" (פרטי - 10,000 ש"ח +/- לשנה), לא בטוח שאני שבע רצון יותר מבתי ספר של הבנות דודות ברמת גן.

2. בגני הילדים מהשעה 13:00 - 16:00 זה שמרטפות פשוטה, כי הילדים הולכים לישון/לנוח, על איזו פעילות חינוכית בדיוק מדברים בשעות האלו שאחרי המועד הרשמי לסגירת הגן?

3. הצוותים החינוכיים - לא ברור כי אכן הטובות והטובים לחינוך הקיבוצי, בד"כ הגננת המובילה טובה-טובה מאוד, הצוות הנלווה? אני לא בטוח !!! שאלה של היצע וביקוש ומחיר (המשכורת), אל תשכחו כי החינוך הפך למרכז רווח, צוותים יקרים לא הולכים ביחד עם רווח בענף שלא קל להרוויח בו טוב וגם לשמור על רמה גבוהה.

4. ארוחות בוקר וצהריים - תלוי מה אתם מחשיבים אוכל טוב, בריא ומזין. שוב, החינוך הפך למרכז רווח, אין מטבח ילדים, לרוב מטבח קבלן (למטרת רווח ברורה) האוכל הרגיל הוא סטנדרטי לחלוטין עד לא בריא בעליל, נקניקיה, שניצל בשמן, צ'יפס, לא משהוא.

5. ימי החופשה - אכן בונוס גדול, הגן עובד כל השנה. אלה מה? בקיץ המתח יורד, רמת הפעילות יורדת (בצדק, זהו חופש גם לילדים), צוות לוקח ימי חופשה, נערים ונערות מחליפם, פעילות קיטנה, מים, בוץ, בריכה. נכון, בלי כאב הראש של ההורים, בסה"כ יתרון ברור של המערכת הקיבוצית.

6. עלויות - לדעתי אין יתרון ברור, בד"כ פרוטקציונרית מנהלת הגיל הרך + עוזרת מכובדת (גננת לשעבר שנגמר לה "הסוס" = מעט עשיה והרבה מנגנון והרבה כיבודים.
שכר דירה - שוב מרכז רווח, צריך להרוויח משכר הדירה.

שורה תחתונה:
בזמנו מערכת חינוך שנחשבה למובילה מסוגה, עם תהליכי ההפרטה, שינויים מבניים, שינויים ארגוניים (הנהלות, מנהלים, עוזרים, מרכזי רווח), נשאר הרבה השם הטוב והזכרונות מהעבר.
לא ברור מאליו כי מערכת החינוך הקיבוצית עדיפה על המערכת העירונית או המושבית או במצפים בגליל. תלוי נקודתית, מי הגננת, מי הצוות, מאפיני הגן הפיזים (עזרי לימוד, תקציב וכ"ו).

העתקת קישור