גן יקר?
הוספת תגובה לדף  גן שלנו מה יקר הוא - גני הילדים הקיבוציים ממומנים ומפוקחים על-ידי משרד החינוך. לפני שהחברים המופרטים משלמים מחיר מופקע, כדאי להם לברר מה אומר
שם הכותב:  יזהר
מקום מגורים:  דרום
נושא / כותרת  גן יקר?
תוכן ההודעה:  יש לי הרגשה מוזרה שרבים מהכותבים פה בכלל לא מבינים על מה הם מדברים, וחבל. קיבוץ, לא חשוב איזה, צריך לנהל בתבונה ובידע. בהיעדר שני אלה - אי אפשר לנהל קיבוץ (או כל מערכת אחרת). מהי תבונה הוא נושא לויכוח. אבל ידע אפשר לרכוש.
1. רונן לא סתם כותב את דבריו. רשות חינוך מקומית חייבת לספק חינוך חובה בכלים שהמדינה מקצה לה. חייבת על פי חוק. קיבוץ בד"כ מהווה רשות חינוך מקומית ומקיים בתוכו מערכת של גן חובה וגן טרום חובה, על פי חוק (הטכניקה קצת מורכבת, אבל זו השורה התחתונה). וכל תושביו, חברים, תושבים ואחרים זכאים לקבל את השירות הזה בתנאים שהמדינה קבעה. הקיבוץ כמובן יכול לקבוע שהוא רוצה לתת יותר ולדרוש על כך תשלום. לא בהכרח הוא יכול לדרוש את התשלום מתושביו. מרבית התושבים בוחרים במגורים בקיבוץ בין השאר בזכות האפשרות הזו. רונן, מסתבר, לא. אגב: גם בתי הספר שלנו, יסודי וחטיבת הביניים, הם שירות שהישוב חייב לתת לתושביו ללא הבדל מעמד. גם הם לוקחים בד"כ יותר כסף ממה שקובע החוק, בהסכמת ההורים. אם ההורים לא ישלמו - הם יקבלו רק מה שהמדינה נותנת, וזה לדעת רובנו, בעיקר אלה שיש להם ילדים, מעט מדי. אינני נכנס לחוזה של רונן עם הקיבוץ. הנסיון שלי מלמד שתושבים לא נכנסים לקרב על נושאים אלה עם הקיבוץ, כי החינוך הוא עבורם סיבה לבוא ולא סיבה להתלונן. אבל רונן הוא סיפור אחר.
2. המדינה אכן מממנת את הגנים, אך מה שהיא נותנת הוא מעט מאד. הורים רבים לא מסתפקים בכך. ועד שתבוא המהפכה או שיבוא לציון גואל - הם מעדיפים לחנך את הילדים על חשבונם. במסגרת של קיבוץ שיתופי הקיבוץ מממן הכל, כמו שהוא מממן בריאות, ואינני שומע שחברים מתלוננים על כך. במקרה של קיבוץ מתחדש דעתי היא שהקיבוץ צריך לתמוך במערכת, ולעשולת זאת באחת משתי הדרכים: תשלום מדורג לפי הכנסה או סיבסוד אחיד. אחרת חלק מהחברים באמת יתקשו לשלם, ולקיבוץ גם לא יהיה פתחון פה כלפי מי שאינו רוצה לשלם ומוותר על השירות. ובהקשר זה כדאי לזכור עוד דבר אחד: חינוך הוא שירות ציבורי. לא במובן שהמערכת חייבת לתת אותו אלא במובן הכלכלי (סליחה על המילה הבזויה). עלות של ילד נוסף במערכת היא שולית. עלות נחסכת של ילד פחות גם היא שולית. אבל אם אין קבוצת ילדים במערכת (גודל הקבוצה משתנה בהתאם לגיל) - לא ניתן לקיים אותה. לצורך עניין זה אין חשיבות אם להורי הילד יש כסף או אין. ילד הוא ילד.
3. עוד מידע חשוב: יתכן כמובן שאני טועה, אבל מערכות חינוך "מצטיינות" בשכר נמוך לעובדים בהן. אני אומר זאת בשמץ של בושה: כמזכיר אני אחראי גם על מערכת חינוך. במערכות אלו כ- 70 עד 80% ולעיתים יותר מההוצאות הן על שכ"ע. ככה זה בקיבוצים, כשהשכר לא גבוה. אנו במילכוד: אם נעלה את השכר- לא נעמוד בהוצאות. אם נוריד אותו - לא יהיו לנו עובדים איכותיים. אם נפחית עובדים - איכות החינוך תרד. אבל השכר אינו גבוה. מי שזה חדש לו לא קורא עיתונים. בהקשר לויכוח שעורר רונן - אף אחד, כמעט, לא מתעשר מעבודה בחינוך ואפילו לא מניהול מערכות חינוך. לעיתים, בתפקידים מרכזיים, אכן אפשר להשתכר יפה. רוב העובדים בתפקידים אלה יכלו להשתכר יותר לו היו מתמקדים בקריירה אחרת, רווחית יותר. קיבוץ שיתופי כמובן יכול להתעלם מהעובדה המצערת הזו, אבל זו התעלמות, לא שינוי מציאות.
4. ומכיוון שפטור בלי הערה להתנהלות של רונן אי אפשר - צריך להבין שאלה הכללים של קיבוץ. פועלים במשותף, בהחלטות משותפות. גם בקיבוץ מתחדש, שרונן, זמי ואחרים חושבים שהוא בכלל לא קיבוץ. גם בקיבוץ שיתופי החינוך עולה כסף לכולם, גם לאלה שאין להם ילדים. גם קיבוץ מתחדש זקוק לכל חבריו, כולל המשפחות הצעירות. וגם בקיבוץ מתחדש יש ערכים לחברים. מי שבוחר לחיות בקיבוץ, חבר או תושב, ייטיב לעשות אם יחיה לפי כלליו ולא יעשה דין לעצמו (ואחר כך ינפנף בספרי החוקים).
העתקת קישור