הצגה מעוותת או תפיסת מציאות חדשה?
הוספת תגובה לדף  גן שלנו מה יקר הוא - גני הילדים הקיבוציים ממומנים ומפוקחים על-ידי משרד החינוך. לפני שהחברים המופרטים משלמים מחיר מופקע, כדאי להם לברר מה אומר
שם הכותב:  חבר מהמרכז
נושא / כותרת  הצגה מעוותת או תפיסת מציאות חדשה?
תוכן ההודעה:  להלן ההבדל בין התפיסה הנכונה של הכותבים השיתופיים למעוותת של המתחדשים, והצצה קטנה למציאות בשטח.

המסורתי רואה באמירה של בעלי היכולת שאם לא יהיה שינוי יעזבו את הקיבוץ איום.
המתחדש רואה בזה הצגת תמונת מציאות אליה יש להתייחס - סה"כ כמה אפשר לחכות, לפרנס אנשים אחרים ולא לדאוג לביתך? זה לא מוסרי כלפי עצמך, האישה והילדים ויש צורך להציג גם לעצמך וגם לקרובים לך את הקווים האדומים שלך.
המציאות מלמדת שקיבוצים חלשים כלכלית שלא השכילו להשתנות נעזבו אכן מבעלי היכולת.

המסורתי רואה בתקציב פנסיוני מוגדל לותיקים שוחד
המתחדש רואה בזה אקט מוסרי נכון המאפשר תקציב הוגן והגון למי שכבר אינו יכול לדאוג לעצמו בכללים החדשים.
המציאות מלמדת שהותיקים חיים טוב עם השינוי למרות הגיל והתרגיל.
המציאות גם מלמדת שאיפה שלא כיבדו כפי שצריך את החברים, המסורתיים הקימו קול זעקה.

המסורתי רואה בבנים החוזרים כחברים חדשים מהלך פיקטיבי המתחדש רואה בהם את המשך התפתחות וצמית הקיבוץ.
המציאות מלמדת שהם חוזרים רק בתנאים של הקיבוץ המתחדש (לא מתייחס לקיבוצים העשירים).

המסורתי רואה בסיבה לקיום הקיבוץ - מימוש אידאולוגיה מורכבת כוללת (ציונות סוציאליזם ואחוות עמים?) שאני כנראה לא מבין (בור ועם ארץ קוראים לי כאן) והייתי שמח שחד הבחנה יציג לנו משנה סדורה שלה שנבין.
המתחדש רואה בסיבה לקיום הקיבוץ הסכמה פנימית פרטית ואינטימית בין חבריו על המטרות המשותפות, על המחוייבות ההדדית ועל הפעילות המשותפת. הכל מתוך בחירה חופשית והסכמה על העיקרון כמה אני מוכן לשלם עבור מה שאני רוצה לקבל.

המציאות מלמדת שבקיבוצים המתחדשים לאחר תקופת עיכול המודל החדש יש צמיחה חברתית ותרבותית ולא ניתן לזהות בהתנהגות הקהילתית הבדל בינם למסורתיים לידם.

לסיכום:
המילים גסות הרוח (מעוות, בור ועם ארץ, רמאות, ועוד...) באות מהקושי לקבל אמירות ודעות שמעבר לגבולות התפיסה של אלו שכותבים אותם. זה בסדר וזה ניתן להבנה. מה שחשוב אבל זה לבחון את הדברים אל מול המציאות.

מי שיגיד לי שהמציאות תומכת במודל הקיבוץ המסורתי, הייתי מבקש שיסביר לי את הדבר לאחר שינקה מההסבר קיומו של מפעל מצליח מאוד המזרים מיליונים לקיום השותפות. שכן לקיים פנטזיות בכסף רב זה לא תורת חיים משכנעת במיוחד.
העתקת קישור