רונן פשוט לא מבין איפה הוא חי 2
הוספת תגובה לדף  גן שלנו מה יקר הוא - גני הילדים הקיבוציים ממומנים ומפוקחים על-ידי משרד החינוך. לפני שהחברים המופרטים משלמים מחיר מופקע, כדאי להם לברר מה אומר
שם הכותב:  חבר מהמרכז
נושא / כותרת  רונן פשוט לא מבין איפה הוא חי 2
תוכן ההודעה:  לכל המסתערים עלי לחינם,
חוסר ההבנה שלכם נוגע ללב, לא רק שאינכם מבינים מה ואיך עובד קיבוץ מתחדש, אתם כנראה לא מבינים גם איך עובד קיבוץ מסורתי.

ואני יסביר:

א. עלויות גבוהות בחינוך אינם נחלת הקיבוץ המתחדש, הם גם בקיבוצים השיתופיים וגם הם גובים מלקוחות חיצוניים מחירי שוק. מחלקת החינוך של התנועה היא זו שמלמדת לנהל את המערכות האלו בצורה כלכלית וזה עוד הרבה לפני שפרץ השינוי. בקיבוץ המתחדש מסייעים לחברים שקשה להם לעמוד בתשלום באמצעות סובסידיה אבל לא מסבסדים תושבי חוץ.

ב. הקיבוץ לא חייב לספק לתושבי חוץ כמו רונן סנדר גן בתנאים של המדינה, רונן יכול לחפש את החברים שלו באזור, ולא להתעלק על הקיבוץ שבו הוא חי. יחד עם זאת אם ירצו מספיק הורים מחברי הקיבוץ גן גרוע וזול, זה מה שיהיה, הבעיה שמשום מה זה לא קורה, מעניין למה?. מה שכן קורה זה שחברה (ותיקה או צעירה) שומרת על 2-3 תינוקות ומה רע בזה בעצם?

ג. הקיבוץ המתחדש אמנם אינו ייצור שוויוני וקומוניסטי (שכולם מקבלים שווה וללא קשר למעשיהם) כמו המסורתי, אבל אחרי שלמדנו שמדינות סוציאל דמוקרטיות מצליחות לא רע גם, הלכנו לכיוון הזה. רמת המיסוי הגבוהה הרבה מעל המדינה במרבית הקיבוצים המתחדשים, נועדה לקיים את עקרונות הערבות ההדדית והקטנת הפערים, תקנות הסיווג מסבירות זאת היטב והניסיון לייחס לקיבוץ המתחדש את תכונות הקפיטליזם החזירי הוא ניסיון חזירי ומטומטם. בעל ההבחנות הדקות שכותב כאן מנסה לעשות זאת ולצערי הוא ממש לא מבין מה הוא שח.

ד. החינוך כמו גם התרבות כמו הרבה דברים אחרים הם נשמת אפו של הקיבוץ המתחדש (והשיתופי גם כמובן) והם שנותנים לו את הערך המוסף והייחודיות כדי שיהיה שווה להמשיך לחיות במקום. בעל הבחנה דקה גילה שאני חושב שאיכות החינוך שלנו מסייעת לצרף אלינו חברים חדשים - אכן הבחנה דקה. החינוך הוא לא אמצעי להביא אנשים, החינוך הוא מרכיב מרכזי בזהות הקהילתית שלנוי שאכן כן, עוזר להביא שותפים לדרך וכך זה גם קורה בקיבוץ השיתופי. לזה ולפילוסופיה שלך על החינוך אין כל קשר.


בסופו של דבר כל הרעיון הוא חופש הבחירה, והאחריות הנדרשת לעמוד באחורי הבחירות החופשיות שלך.

ולחבר פשוט, אתה כנראה אדם יוצא דופן, שכן לטענתך קומץ אינטרסנטים מסובב את החברים הפשוטים בכל קיבוץ לכיוון הרצוי לו והחברים הפשוטים, הרוב הדומם (ולשיטתך והמטומטם כנראה) הולך אחרי הקומץ ומפסיד בגדול. איך הם לא מבינים את זה? יכול להיות בגלל שכל זה לא באמת קורא אלא רק בראש שלך? יכול להיות שגם אתה לא מבין על מה אתה מדבר?.
העתקת קישור