עוד על הגן
הוספת תגובה לדף  גן שלנו מה יקר הוא - גני הילדים הקיבוציים ממומנים ומפוקחים על-ידי משרד החינוך. לפני שהחברים המופרטים משלמים מחיר מופקע, כדאי להם לברר מה אומר
שם הכותב:  יזהר
מקום מגורים:  דרום
נושא / כותרת  עוד על הגן
תוכן ההודעה:  קצת רחוק הלכת, זמי. נדמה לי שאפילו יואל מרשק לא חושב שאם החינוך בקיבוץ ייפגע - תחרב מדינת ישראל. והוא בהחלט משתדל שהמדינה לא תחרב.
אבל לא זו הנקודה. העניין הוא בכך שטרם הבינות שאתה מנהל קרב אבוד. הקיבוצים, או מה שנותר מהם, כבר החליטו שהם רוצים להשתנות. הויכוח הוא לא אם זה טוב או רע. זה קורה. הדיון צריך להיות על האיך. ואת הדיון החשוב הזה אתה ואנשים כמוך, חלקם לא חברי קיבוץ, מונעים. כי במקום לחפש דרך לעשות את הדברים טוב אתה מחפש דרך לא לעשות אותם. לעצור. שיעזבו החברים, שיישרף העולם, יתייבש הים והדגים יעלו על העצים. שינוי לא יהיה. אז לא: שינוי כבר יש, וצריך לדאוג שהוא יהיה כזה שיכיל בתוכו כמה מרכיבים חשובים.
אתה לא מכיר "הרבה נדיבים שיסכימו להפריש מתקציבם על מנת לחנך את ילדי השכנים"? אני כן. הם החברים שלי מהקיבוץ שלי. טוב, הם לא בהכרח נדיבים. מדובר בדברים שהם מאמינים בהם. מדובר בתחושה שזה נחוץ להמשך קיומו של הקיבוץ. מדובר בכל הסיבות שאנשים עושים בגללן דברים, לא רק ולא דווקא נדיבות. ומערכת החינוך מתקיימת, ומתקיימת טוב. היא נתמכת ע"י הקיבוץ. דואגים למקורות כספיים באמצעות מיסים וגם באמצעים אחרים. כולם אוהבים את זה? לא. אין ערעור? יש ערעורים. אז מה. הרי כולנו, כולל מנהיגים (ומי כמו אזרחי ישראל יודע זאת) אנשים קטנים. וככאלה אנחנו רואים עד קצה האף. חושבים לטווח קצר. רוצים פתרונות וסיפוקים מיידיים. רוצים דבר והיפוכו. אבל בשבתנו על כס המזכיר צריך לראות אחרת. וכל מי שמנסה לקחת חלק מהכוונת הקיבוץ צריך לראות עצמו כאילו הוא יושב על כס המזכיר. ואז הוא צריך לראות רחוק. לדחות את הדחוף מפני החשוב. לא לנהל מלחמות אבודות ולא לוותר על ערכים קיומיים.
אגב: האם בקיבוץ השיתופי התקיים חינוך שוויוני באמת? כאשר הקיבוץ מאפשר לילד ללכת לחוג אחד - האם לא היו שהלכו לשניים ויותר? האם לא נחסכו ההוצאות על תנועות נוער וחינוך בלתי פורמלי? לך לקיבוצים שיתופיים כיום ובדוק. האם עשירי הקיבוץ, אלה שיש להם "מהבית" לא נותנים לילדים יותר? נותנים גם נותנים. ומאחר והרחוב מחנך יותר מבית הספר (סליחה שאני פולש לתחום בו אני לא מבין, אבל חבר קיבוץ מבין בהכל, לא?) הרי שתופעות אי השוויון בקיבוץ שדגל השוויון מונף מעליו מחנכות מספיק רע (או טוב, איך שאתה רוצה) ובקשר לרונן... טוב, אולי נעזוב כבר את רונן. מאז הוא הודיע לי שהוא שימש כיועץ כלכלי בתהליך הפרטת הטיטולים בנחשון הבנתי שאני עפר לרגליו, ואינני מתקרב כלל לרמות היכולת שלו.
העתקת קישור