יש עתיד לקיבוץ המתחדש
הוספת תגובה לדף  החוק מת מצחוק - פרוטוקול של ועדת הכלכלה של הכנסת בנושא השינוי בקיבוצים שופך אור על האופן בו נראים תהליכי השינוי בעיני החוק
שם הכותב:  מזכיר מופרט
נושא / כותרת  יש עתיד לקיבוץ המתחדש
תוכן ההודעה:  בניגוד לרוב הכותבים כאן (משמאל ומימין...) אני חושב שיש עתיד לצורת החיים הזאת ששמה "קיבוץ מתחדש". ההבדלים המרכזיים בין הקיבוץ המתחדש לישוב קהילתי הם:
1. בעלות משותפת על מערכת עסקית.
2. ערבות הדדית בין החברים.
בישוב בו מתקיים הקיבוץ המתחדש תהיה הרחבה קהילתית שחבריה שותפים לחיים המוניציפאליים והחברתיים ביישוב ביחד עם חברי הקיבוץ.
אני מאמין שהשותפות בעסקים, והערבות ההדדית מקנות לחברי הקיבוץ חיים עם תוכן ייחודי שיש בו איכות וקסם שניתן לשמרו לאורך זמן, ושצעירים יכולים למצוא בו עניין.
בואו ניקח דוגמא קצת שונה שיכולה לתת לנו מושג לאן הדברים הולכים. מושב רם-און הוא מושב שחבריו מחזיקים בבעלות על מפעל תעשייתי משגשג. חברי ההרחבה במושב היו שמחים להצטרף לחברות באגודה.
היום אנחנו מסתכלים על החיים בקיבוץ דרך הזוית של הכלכלה הכושלת והחובות המעיקים, אך יש גם פרספקטיבה אחרת לקיום הקיבוץ כאגודה המקנה ערך מוסף לחבריה. קיבוצים שיצליחו לעבור את תקופת השיקום ולהישאר עם אגודה רווחית, יוכלו ליצור מצב בו צעירים רוצים להצטרף ולהמשיך את קיום הקיבוץ. המערכת של הערבות ההדדית (לא בדרך שנעשתה בקיבוץ הישן, אלא בדרך חדשה ומתקדמת) מקנה אף היא תחושת שייכות וזהות לחברי הקיבוץ. היום יש הרבה קיבוצים שיוצאים אט אט מתוך משבר החובות, ויש להם פוטנציאל לבנות את עצמם ככאלה. השאלה היא האם נצליח להחליף בקיבוץ את השיח המריר, הכעוס, המאשים, בשיח אחר המסתכל על אופק, על חזון של צורת חיים ייחודית, שיח של חשיבה חיובית שעוסקת בבניית העתיד ולא בחלוקת העבר.
בקיצור אני מאמין שיש פוטנציאל, יש מטרה ראויה, והבחירה היא בידי החברים.

לשמחתי אני עובד בקיבוץ, שאני מעריך, נמצא על הדרך הנכונה בכיוון זה. נכון, מדובר בקיבוץ בעל אמצעים, אבל כמו שציינתי יש לא מעט קיבוצים בדרך לשם.
העתקת קישור