אבא של אביגדור
הוספת תגובה לדף  החוק מת מצחוק - פרוטוקול של ועדת הכלכלה של הכנסת בנושא השינוי בקיבוצים שופך אור על האופן בו נראים תהליכי השינוי בעיני החוק
שם הכותב:  יזהר
מקום מגורים:  גבולות
נושא / כותרת  אבא של אביגדור
תוכן ההודעה:  קודם כל הערה כללית: הבן שלך, חכם ככל שיהיה, יענה לך על פי המידע שתיתן לו.אם המידע שתיתן לו יהיה שגוי - גם מסקנותיו תהיינה שגויות, בהנחה שהוא ילד נבון. והמידע שאתה נותן לו אכן נראה שגוי.
שנית - נראה לי שבחשבון אתה לא רע דווקא. ההצטנעות מיותרת. לעומת זה אתה לא מבין איך פועלת המערכת, וכאן דווקא היומרנות מיותרת.
ובכן: אכן נכון שבכל קיבוץ יש מס קהילה, מס אחיד. זהו מס רגרסיבי, וכמובן שיש ויכוח לא קטן בין גורמים שונים בקיבוץ גם על גובה המס הזה וגם על עצם קיומו. כמו כן במרבית הקיבוצים קיים גם מס פרוגרסיבי, שנקרא בחלק ניכר מהם "מס איזון" ותפקידו כפול: לממן את פעילויות הקהילה ולהקטין את הפערים.
אינני יודע את הפרטים לגבי כל הקיהוצים, וגם יש שונות ביניהם. לכן אדבר על הקיבוץ שלי.
במדרגת המס העליונה חבר משלם מהברוטו מס הכנסה, כמקובל במדינה, ומהנטו מס פרוגרסיבי. שעור המס הפרוגרסיבי השולי הוא 40%. שעור מס הכנסה שולי הגבוה ביותר שמשלמים אצלנו הוא כמעט 50%. בסה"כ מגיעים לשעור מס שולי של כ- 70% (אני בטוח שאתה יודע לעשות את החשבון הזה). כמובן שבעלי ההכנסות הנמוכות ביותר אינם משלמים מס פרוגרסיבי (או מס איזון) וגם לא מס הכנסה, ועל כן הפער מצטמצם מאד.
לא אכנס כאן לדוגמאות, כי זה לא פשוט: מס פרוגרסיבי (ומיסי האיזון הם פרוגרסיביים וכך גם מס הכנסה)כך ששעור המס עולה עם ההכנסה, ולכן הנוסחאות אינן פשוטות כל כך.
בסה"כ אף אחד לא ינסה ולא צריך לנסות להוכיח שאין פערים בקיבוץ מתחדש: יש פערים, ויש להם מטרה. גם בקיבוץ שיתופי יש פערים, ואלה מנוגדים לתקנון שלו וגם לרוח הקיבוצית, והם תולדה של פשרה ולא של תכלית.
בכל מקרה - מי שרוצה לבדוק את השיטה צריך לבדוק אותה. נדמה לי שהמצאת שיטה שאיננה קיימת, על כל פנים אני לא מכיר אותה, ואני כמוביל שינויים בקיבוץ למדתי לא מעט מקיבוצים אחרים.
העתקת קישור