שינויים בקיבוצים - החוק והמציאות
הוספת תגובה לדף  החוק מת מצחוק - פרוטוקול של ועדת הכלכלה של הכנסת בנושא השינוי בקיבוצים שופך אור על האופן בו נראים תהליכי השינוי בעיני החוק
שם הכותב:  זמי בן-חורין
מקום מגורים:  געש
נושא / כותרת  שינויים בקיבוצים - החוק והמציאות
תוכן ההודעה:  אין לי מושג למה הרשם נוהג כפי שהוא נוהג, לא יודע מדוע אינו אוכף את החוקים עליהם מונה לשמור.

אמרתי שאני בזמנו הגשתי תלונה למבקר המדינה כנגד הרשם, הכל במסגרת "הכנות" לקראת שינוי שחשבתי שיתכן ויעבור בגעש על פי המודלים והשיטה המקובלת (ישראל עוז והחוברת שלו).
הגשת התלונה הייתה מבחינת "כיסוי" למקרה של תביעה עתידית כנגד הרשם במידה ויגרם לי נזק אישי.
לשימחתי (הלא שלמה), המדינה התערבה והמצב כיום קצת שונה.
המאבק הוא בשום אופן לא על הקיבוצים שכבר שינוי את אורחות חייהם, המאבק הוא על אלו שנמצאים בתהליך.
המסגרת החוקית הקיימת, הדרישה להיתכנות כלכלית (שתבדק בקפדנות, לפחות במקרה שלי), יש סיכוי שתבטיח שאם קיבוץ אכן רוצה שינוי, כל אלו שיצביעו בקלפי ידעו בדיוק למה הם מצביעים, מהם הסיכויים והסיכונים שבתוכנית.
כל אחד בקיבוצו, ש"יטפל" בשינוי שלו, שיפנה לרשם מיידית כשהדברים לא מתנהלים על פי התקנות החדשות.
מיידית - על מנת שלא יאמרו לו "למה נזכרת רק עכשיו?".
שינויים שקיבוצים ינסו להעבירם שלא על פי התהליך החוקי להערכתי יתקלו במסגרת חוקית שונה מזו שהיו מורגלים בה.
החברים מודעים הרבה יותר לזכויותיהם, לכל קיבוץ כמעט יש את ה TROUBLE MAKER שלו שמקפיד שהדברים יתנהלו במסגרת התקנות, כך שהמצב שונה מהותית מהתקופה שעמיעד וקיבוצים אחרים בצעו שינויים.

מה עושים עם ההסטוריה של עשרות קיבוצים שעברו תהליך שינוי לא חוקי? קשה לדעת. אם חבר שירגיש שהוא נפגע אישית מהשינוי יפנה בתלונה לרשם, יפנה לבית המשפט, אני מניח שיכולה להיוצר בעיה חוקית.
מה שברור שקיבוץ שהופרט לא יחזור להיות שיתופי, זו המציאות, אבל נקודתית יהיה צורך לטפל בבודדים שיוכלו להוכיח שנפגעו בגלל תהליך שיוי לא חוקי.
זה משימה לא קלה לחברים בודדים, צריך גיבוי ציבורי (הזרם השיתופי? עמותת מענה?)צריך כסף, צריך ביצים, צריך אומץ לב (מה יגידו השכנים), ובעקר צריך להיות צודק.

לחברי קיבוצים בתהליך - הייתי ממליץ לעקוב בקפדנות יתרה אחרי כל הדרישות החוקיות לניהול השינוי, בלי פטנטים והמצאות שרובנו מורגלים בהם, בלי "יהיה בסדר".
העתקת קישור