למה "ההתנדבות" מתה בקיבוצים...
הוספת תגובה לדף  התנדבות בע"מ
שם הכותב:  עוזי בן צבי
דואר אלקטרוני  uzi@amiad.com
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  למה "ההתנדבות" מתה בקיבוצים...
תוכן ההודעה: 
יזהר, כפי שאמרת, כי היא לא היתה ממש התנדבות, לרוב "נודבת" שוב ושוב, ךתפוס תרנגולות באישון לילה גשום, או לגיוס בקטיף הקיווי, או לחדר האוכל דווקא בערב פסח שרצית לשבת עם הילדים, או לשמירה, או ......נודבת ללא מרכאות כפולות, הלכת כי צריך, הקיבוץ היה חבורה של חברים, שלא מעט מהדברים שעשו, ממקום העבודה שנקבע על ידי ה"צורך" והסדרן ועד כמה כסף יהיה לך בכיס, אם בכלל.
השיטה לא אפשרה לך לבצע קניות בכלל, הלכת למרכז הקניות להזמין משרוך נעל עד מזרון, הכול היה נקנה במרוכז.
אותו הדבר היה עם הוועדות, כול חבר קיבוץ היה חבר בוועדה כלשהי, בשיא התופעה היו בעמיעד כמעט 30 וועדות וועדות משנה, שדנו בכול דבר ועניין בחיי החבר, היו וועדות שהיתה להן סמכות שיפוטית של ממש, הכול הרי נסגר בתוך הקיבוץ, כולל מעילות ובעילות (בכוח, קטינוות, הכול), לא מכבסים בחוץ את הכביסה.
בערבו של יום הנושא הזה, שגרם לאין סוף קונפליקטים עם אין סוף ניגודי אינטרסים (לך תהיה אוביקטיבי מול השכן המעצבן שלך שבא לוועדה), מוטט את המערכת, בשאלון שעשה המכון לחקר הקיבוץ בהזמנתנו בתחילת שנות ה 90 של המאה הקודמת, הממצא העיקרי היה:"הוצא לנו את ה"קיבוץ" מהווריד.."..
אז הוצאנו, "זכינו" להתמוטט כלכלית בזגות ה"הניהול המופלא" של אותן וועדות, וב 2003 עם ההתמוטטות הגרנדיוזית, בוטלו הוועדות כולן, עד אחת, וראה זה פלא, הקיבוץ תפקד, הרבה יותר טוב.
אז עכשיו כשרווח, יש חזרה איטית של הוועדות, אמנם כאשר מפורסם מכרז לאחת מהנותרות (מעט מאוד) מספר הניגשים אפסי, אין התגודדות ליד דלת הנהלת הקהילה.
מדוע יזהר? כי מי שרוצה להתנדב באמת, לא זקוק למנגנון הקיבוץ, החיים לא מסתיימים בגדר הקיבוץ, ויש אין סוף גופי התנדבות במדינה, וראה זה פלא, "יד שרה" לא נמנע מלספק שירותים לקיבוצים.
האם תחזור רוח הקהילתיות לקיבוץ המתחדש...זה יחזור כמו שזה מתקיימ בישובים הקהילתיים סביבנו...
העידן של "שלטון הוועדות" מת, אבל רוח ההתנדבות לא מתה, רק אל תנסו לכפות אותה, זה לא עובד.
העתקת קישור