אמירות שעבר זמנן בטל קורבנן...
הוספת תגובה לדף  קיבוץ בית ודרך. זוכרים?
שם הכותב:  עוזי בן צבי
דואר אלקטרוני  uzi@amiad.com
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  אמירות שעבר זמנן בטל קורבנן...
תוכן ההודעה: 
כותב אבישי גרוסמן בצטטו אחר:"הקיבוץ, קבע המרצה אמור להיות גם בית לחבריו וזאת באמצעות ערבות הדדית ברמה גבוהה ביותר ובו זמנית הוא מהווה גם דרך שתבוא לידי ביטוי באמצעות מעורבות בחברה הסובבת אותו בתחומים שונים ומגוונים. קיום חברה סולידרית וצודקת המשולבת בתחומי עשיה המקדמים את החברה הישראלית כולה להגשמת ערכים אלה, הפך את הקיבוץ לחברה שהיא גם בית וגם דרך לציבורים רחבים המתרגמים את התפיסה הקיבוצית - הסולידרית, לאורחות החיים המיוחדים להם. "
ואני שואל, האמנם? במיוחד האמירה:"גם בית וגם דרך לציבורים רחבים " ...
שואל עצמי אני, מה היא ההגדרה של אבישי ל" לציבורים רחבים"?
האם אחוז וחצי מהאוכלוסיה ש 80% ממנה מתגוררים בקיבוצים מתחדשים, מתחבר למונח "ציבורים רחבים"? מה זה "ציבור רחב?" תכולת חדר אוכל קיבוצי? תכולת אוטובוס?
אני מבין ללבו השבור של אבישי, אני מניח שלבו השבור דומה למאמין הרואה את תפילותיו מתנפצות שוב ושוב, על סלע המציאות, כאשר היושב במרומים, אלוהיו, לא נענה לתפילותיו.
אצל אבישי היושבים במרומים, זו מזכירות המט"ש הבלתי נבחרת להחריד, שאיננה יוצאת בסערה להגן על הדרך השיתופית מפני זו ה"מעמדית" כפי שקיפי אוהב לכנותה.
כאשר אתה יושב אצל אביטל גבע בחממה ושומע את האנשים, נדמה לך שאתה נכנס לקפסולת זמן, שמה שקורה מחוץ לחממה, לא ממש מזיז לאיש מהיושבים ודנים בעניינים שברומו של עולמם.
אבישי רוצה שהמט"ש ייצא למלחמת חורמה עבור הקיבוצים המעטים שנשארו שיתופיים מתוך אידיאולוגייה טהורה, ולא מפני שים של מזומנים, מאפשר להמשיך ולחיות בקיבוץ שיתופי, עטופים ביתרונות הכסף הרב והאפשרויות.
אבל אני חוזר תמיד, לבסיס, היכן הם בנינו, בני בנינו ובנותיינו, עם רב כחול אשר על שפת הים, היכן הם? היכן הם 60 הריבוא שמזמן אינם, הלכו מאתנו, משאירים את הוריהם עם ה"אמונה בצדקת הדרך" ואת עצמם בלבו של הכרך.
אבישי, איש חינוך כול ימיו, או רובם, איך לא מנקרת בו המחשבה, "מה עשיתי לא בסדר" כאשר רוב הדור השני והשלישי, הרביעי והחמישי, כול כך הרבה שיכולים היו להפוך את התנועה הקיבוצית למליון איש, האם זה קשור למט"ש ולכישלונו? האם רובם הגדול לא עזב כאשר אבישי וחבריו האמינו בכול לבם שקיבוצם השיתופי, הוא הדרך ואין אחרת?
שאלה טובה
העתקת קישור