לאלי שלו תקרא תפנים מה זה אומר על ג "ח
הוספת תגובה לדף  אדום מבפנים
שם הכותב:  עמירם
דואר אלקטרוני  yahoo@yahoo.com
מקום מגורים:  צפון
נושא / כותרת  לאלי שלו תקרא תפנים מה זה אומר על ג "ח
תוכן ההודעה: 

מה קורה כשחבר קיבוץ לא רוצה לשייך דירה

האם חבר בקיבוץ שעובר תהליך של שיוך דירות יכול להמשיך לגור בקיבוץ ולא לשייך לו דירה? יש תשובה מעו"ד חן גביע

יעקב דרומי http://www.mynet.co.il/images/emailToAuthor_Mekomy.gif

פורסם

03.07.11, 08:04

שתפו בטוויטרשתפו בפייסבוק

שתף

קורא שאל: האם יכול חבר קיבוץ לוותר על שיוך הדירות ("כי אין לו כסף", או מכל סיבה אחרת), ולהישאר לגור בתחומי המשק בלי לשייך לעצמו דירה?

 ויש תשובה: התשובה לשאלה זו חיובית, אומר עו"ד חן גביע ("שלמה כהן ושות'"). "שיוך" זכויות בדירת מגורים הוא זכות ולא חובה, שהרי לא ניתן לחייב אדם לחתום על הסכם אם אינו חפץ בכך. כך גם לא ניתן לחייב חבר קיבוץ לחתום על הסכם חכירה עם מנהל מקרקעי ישראל. ללא התקשרות, שבצדה חתימה על הסכם החכירה - לא יועברו לחבר הזכויות במגרש והוא לא ישלים את תהליך שיוך הדירות.

 

תהליך שיוך הדירות, מסביר עו"ד גביע, הוא תהליך וולונארי, מצד הקיבוץ ומצד החבר גם יחד. הקיבוץ אינו חייב לבצע את תהליך שיוך הדירות. הדין מתיר לאסיפת החברים לבחור בביצוע תהליך שיוך הדירות, אך אינו מחייב אותה לעשות כן. בקיבוץ שהחליט על תהליך שיוך דירות, צריך כל חבר לקבל באופן פרטי את ההחלטה שהוא מעוניין להיכנס לתהליך. חירות זו שניתנת לחבר היא תולדה של "חופש החוזים", שהוא כלל יסוד בשיטת המשפט שלנו.

הנחת-מוצא אצל החברים החפצים בשיוך היא שזהו תהליך שאמור לשפר את מצבם האישי והכלכלי. מאליו מובן שחבר שלדעתו מצבו לאחר שיוך הדירות לא ישתפר, לעומת מצבו טרם השיוך - יכול בהחלט לבחור לא לבצע את שיוך הדירות. במקרה כזה על הקיבוץ להמשיך ולספק את צורכי החבר לפי תקנון הקיבוץ. חבר שבחר לא לבצע את שיוך הדירות אינו מקבל זכויות בדירה, ולפיכך אינו יכול גם להעביר את הזכויות בה או להוריש אותה.

 הניסיון מלמד, מוסיף עו"ד חן גביע, כי על אף שתהליך שיוך הדירות, ככלל, אינו יכול להביא לצדק ולאיזון מוחלטים בין זכויות החברים - רוב מוחלט של החברים בקיבוצים שהשלימו את התהליך מוצאים שמצבם האישי משתפר בעקבותיו ובוחרים לממש את זכאותם לקבלת זכויות בדירת המגורים שלהם.

 

העתקת קישור